Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

John bývá démonizován, říká Bárta, šedá eminence VV

Česko

  12:31
PRAHA - Věci veřejné by se mohly stát černým koněm letošních voleb. Ačkoliv předsedou je Radek John, za hlavního stratéga a financiéra strany bývá považován Vít Bárta (1973), podnikatel a druh místopředsedkyně VV Kateřiny Klasnové.

LN V průzkumech už oscilujete kolem 10 procent. Máte představu, odkud se berou vaši voliči?
Naše vlastní průzkumy nám ukazují, že bereme stejně levici jako pravici. Jsme středová strana. Na pravici jsme ubírali ODS, ale poslední dobou něco už i TOP 09.

LN Tušíte, kdo si proti vám objednal negativní billboardy?
Jasně vidíme, že největší negativní kampaň proti nám vede sociální

Vít Bárta

Pochází z lékařské rodiny, "medicínu" ale nedostudoval. Od 17 let podniká. Nejprve organizoval doučování ostatních studentů, posléze klub sebeobrany, z čehož vznikla postupem času firma ABL, která se zaměřuje na pořadatelskobezpečnostní služby. "Úspěch naší bezpečnostní služby stál na tom, že proti ostatním tehdy vznikajícím bezpečnostním agenturám z bývalých pracovníků StB my jsme vznikli s tím, že to jsou především vysokoškolští studenti, kteří umějí jazyky a umějí se prezentovat. A díky tomu jsme začínali v kulturních objektech, jako byla Státní opera," říká Bárta, který později vystudoval policejní akademii. ABL dnes podle něj hlídá cca 60 procent obchodních center v České republice. Bárta vlastní ve firmě s obratem kolem jedné miliardy 50 %.

demokracie, vždycky den potom, co vyjdou nějaké nové průzkumy – a z toho je jasně patrné, že jim vadíme, tedy že ubíráme i jim. Odhaduji, že jenom poslední vlna negativní kampaně proti nám stála sociální demokracii 4,5 milionů korun.

LN Kdo vlastně bude za VV vyjednávat koalice?
Určitě Radek John. Grémium teď stanovilo, že si předseda jmenuje vyjednávací tým, který mu schválí Rada jako nejužší orgán strany. Ale to teď neřešíme.

LN Chcete v týmu být?
To dneska fakt nevím. Jsou tu plusy i minusy. Jestli tu nabídku od Radka Johna dostanu, budu si ty plusy a minusy muset zvážit.

LN Proč vlastně by bezpečnostní agentura ABL, kterou spoluvlastníte, respektive detektivní kancelář měla mít svou politickou stranu?
ABL nemá svou politickou stranu, ABL nikdy nedala VV žádný dar, vždycky jsem ho dal já jako soukromá osoba. Ostatní akcionáři mají vůči politice i mému angažmá značně rezervovaný přístup, nijak se tím netají. I proto jsem v únoru složil funkci generálního ředitele.

LN Máte spočítáno, kolik jste do VV vy osobně investoval?
Pokud se nemýlím, tak něco kolem šesti milionů korun. Což je méně než čtvrtina našich sponzorských darů.

LN Jak velká část obratu firmy ABL pochází z veřejných peněz?
Nějakých sedm procent.

LN Máte při miliardovém obratu zapotřebí brát veřejné zakázky?
Nás mrzí, že náš vstup do veřejných zakázek je vnímám negativně, přesto je to segment, který měl růstový potenciál, a proto jsme ho využili. A pokud budete a priori říkat, že veřejný sektor znamená kradení, tak je to přece naprostá rezignace.

LN A když vám opáčím ve stylu Radka Johna, že tu v politice stejně všichni kradou nebo se zkazí a začnou krást časem?
Radek v tomhle bývá démonizován. On mluví o konkrétních nešvarech, pravda, pro lidi velmi srozumitelným způsobem.

LN Vulgárním způsobem.
Já rozumím tomu, že lidi jsou dneska tak znechucený, že tu emoci ve sdělení potřebují. Nicméně on nepaušalizuje. Dinosaury v politice vyjmenovává konkrétně: Ivan Langer, Milan Jančík, pan Rath. A o Petru Nečasovi například řekl, že jeho za dinosaura nepovažuje.

LN Má John ve straně váhu, nebo je to podobný model jako v TOP 09, kdy před sebe skutečný pán strany Miroslav Kalousek vystrčil populárního Karla Schwarzenberga?
Radek John je velmi svébytná osobnost. A jednoznačně ho zvolilo 7000 véčkařů. To nebyla aktivita stranického aparátu, ale vůle strany. Samozřejmě že když ho porovnáte s ostatními kandidáty na předsedu, byl mezi nimi Radek John jednoznačně největší osobnost.

LN Co měly znamenat hlídky VV? Nevytvářeli jste paramilitární struktury?
Ale to nebyly žádné bezpečnostní hlídky, to byly sociálně-intervenční hlídky. Sociální, streetworkerovské aktivity. Poskytovali jsme pomoc především bezdomovcům, aby se mohli zařadit do společnosti, aby si mohli zařídit občanský průkaz, aby získali práci. A politická konkurence z té sociální práce dělá nějaké bezpečnostní hlídky. O tom to vůbec není.

LN Kdybyste byl bezdomovec, polehával na lavici a přišel za vámi vypasený skinhead, pochopíte to jako vyhrožování.
Víte co, my jsme v roce 2006 před volbami měli ty hlídky taky. Mě fascinuje, že tehdy to vůbec nikomu nevadilo. My tu navazujeme jenom na tradici. A věřte nevěřte, ta hlídka v roce 2006 dokázala najít práci a zařídit občanský průkaz několika bezdomovcům. A oni s takovým bezdomovcem musí opakovaně navazovat kontakt a opakovaně s ním mluvit. A z tohoto hlediska to, že to nejsou v uvozovkách krásné ženy, ale kluci, kteří často jsou jaksi robustnější, tak to není o ničem jiným, než že práce hlídky je náročná, lidi se ji bojej dělat, a ty, kteří se nebojej, k ní samozřejmě mají fyzickou dispozici. Ta práce není o ničem jiném než o komunikaci a přesvědčování.

Celý rozhovor s Vítem Bártou najdete ve víkendovém vydání deníku

Autor: