8. července 2011 21:25 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

John Turturro uvedl film podle Thea van Gogha

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Herec John Turturro převezme od Jiřího Bartošky Cenu prezidenta MFF KV | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herec John Turturro převezme od Jiřího Bartošky Cenu prezidenta MFF KV | foto:  František Vlček, Lidové noviny

KARLOVY VARY Americký herec John Turturro přivezl spolu s režisérem Michaelem Di Jiacomem a herečkou Katherine Borowitzovou na karlovarský filmový festival nový film Někde dnes večer. Na podvečerní světové premiéře však oproti původnímu plánu nepřevzal cenu prezidenta festivalu; Jiří Bartoška mu ji předá při sobotním závěrečném ceremoniálu.

Tvůrci snímku, který byl inspirován filmem zavražděného nizozemského režiséra Thea van Gogha, ho natočili za necelý měsíc při velmi omezeném rozpočtu, uvedli na tiskové konferenci.

Někde dnes večer je příběhem o vztahu navázaném přes erotickou seznamku a Turturro se v něm sešel se svou životní partnerkou Katherinou Borowitzovou. Obě postavy mají ve filmu problémy se sociální interakcí a místy si počínají až abnormálně.

Delegace filmu Někde dnes večer přichází po červeném koberci na světovou premiéru. Zleva režisér Michael Di Jiacomo, herečka Katherine Borowitz a herec John Turturro

Podle režiséra Di Jiacoma nebylo při natáčení příliš prostoru k improvizaci. "Protože jsme museli natáčet velice rychle, drželi se všichni přesně textu," uvedl.

Filmu to ovšem určitě neuškodilo, protože scénář byl kvalitní, poznamenal Turturro. Diváci ho znají především jako hvězdu snímků bratří Coenů.

Transformers? Kvůli penězům

S novináři hovořil o tom, proč se objevuje někdy i v komerčních velkofilmech, třeba v posledním se série Transformers. "Tyto snímky natáčím, abych získal peníze na nezávislou tvorbu, malé filmy a divadlo. Právě natáčení malých a středních filmů jsem se především věnoval," konstatoval.

"Jsem rád, že náš snímek je poprvé uveden právě v Karlových Varech. Je to výjimečný festival už z minulosti. Původně jsme si mysleli, že to bude film o smutku, že se budeme nad ním zamýšlet, ale nakonec je to příběh o naději, který nepostrádá kousek humoru," řekl Di Jiacomo před projekcí.

"Budu rád, když ho přijmete v takovém duchu, v jakém jsme ho natočili," dodal Turturro.

TŘETÍ FILM NA STEJNÝ NÁMĚT

Snímek Někde dnes večer je po titulech Interview a Rande naoko už třetím americkým projektem natočeným podle originálu Thea van Gogha, kontroverzního nizozemského filmaře zavražděného v roce 2004.

Di Jiacomo k tomu podotkl, že ale nejde o remake. Zdůraznil, že je to spíše volné rozšíření příběhu a jeho přenesení z Amsterodamu do New Yorku.

Je rozvinutější a obohacený o další témata a také mnohem lidštější, uvedl režisér. Podle Turturra není také tak sexuálně otevřený jako Goghův film.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse