14. října 2007 19:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jsem napůl chlap

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 42Diskuse
Kateřina Brožová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Brožová | foto: Tomáš KristLidové noviny

PRAHA Kateřina Brožová mluví jako Mirek Dušín a vypadá jako porcelánová panenka. Známí ji ale přirovnávají spíš k robotu na nukleární pohon. S představitelkou hlavní role Pojišťovny štěstí o mužích, kteří se jí bojí, o penězích, rybách a fotbalu.

LN Během našeho rozhovoru i po dobu focení vás kolemjdoucí muži doslova rentgenovali očima, otáčeli se, usmívali se. Stává se vám tohle běžně?

Stává se to. Někdo se dívá přívětivě, někdo si mě prohlíží vyloženě zkoumavě.

LN Vadí vám to?

Když jsem v pohodě, tak ne, ale když nejsem ve své kůži, něco řeším nebo jím a někdo mi kouká vyloženě do pusy, tak to příjemné není.

LN Mívají na vás lidé hotový názor, ještě než vás poznají?

To je běžné. Dají na řeči jiných nebo na povrchní dojem z médií.

LN Jaký je tedy největší mýtus, který o vás koluje?

Že jsem vypočítavá potvora. Nebudu si hrát na Mirka Dušína, ale rodiče mě vychovali k pracovitosti, takže nepotřebuji být vypočítavá. Toto rčení, které o mně roznáší bulvár, neplatí. Jenže média mají velkou sílu.

LN To jistě. Například v časopise Xantypa se při internetové diskusi s Miroslavem Etzlerem jeden tazatel zeptal: Je Kateřina Brožová skutečně tak umělá, jak vypadá? Zkuste si tipnout, co na to řekl Mirek Etzler.

Nemám tušení, ale docela mě to zajímá.

LN Odpověděl: Kateřina Brožová není člověk. Je to robot na nukleární pohon, a když se zasekne, voláme do Temelína, aby ji nahodili. Nedejte na dojem, jakým působí. Je to příjemná žena, ale za ženu bych ji nechtěl.

(směje se) Mirek je pověstný svým neutuchajícím humorem. Známe se už ze školy a před mnoha lety jsme spolu začínali v televizi. Já jsem hrála svoji první hlavní roli v televizním filmu - Švédku - a on mého přítele a poté manžela. Teď hrajeme v Pojišťovně štěstí. Máme bezvadný vztah, ale myslím, že za partnery bychom se opravdu nechtěli, protože máme odlišný způsob života.

LN Po skalách jako Vilma Cibulková byste s ním asi nelezla.

To určitě ne. Já se bojím adrenalinových sportů. Před čtyřmi lety jsem měla ošklivou autonehodu, málem jsem se zabila a od té doby nevyhledávám nebezpečí. Navíc adrenalinu mám ve svém životě až až. Takže po skalách bych asi nelezla, ale na hory jezdím ráda. Miluji přírodu, a proto taky bydlím na vesnici za Prahou.

LN A jak je to tedy s tou vaší umělostí?

Na mně nic umělého není. Ale nikomu nic vyvracet nebudu. Ať si každý má svůj názor, mně to je úplně jedno. Pro mě je důležité, že se na mě lidi chtějí dívat, někdo třeba proto, že jsem umělý robot, ostatně robota bych si klidně zahrála. Já asi budu vždycky v lidech vzbuzovat pozitivní i negativní emoce.

LN Vaše maminka Jelena Kovalevská je Ruska. Dlouhá léta působila v Národním divadle v Praze jako primabalerína. Pociťovala jste v minulém režimu její národnost jako výhodu, nebo jako nevýhodu?

Přiznám se, že jako dítě jsem vůbec nevnímala, že je nějaký postoj lidí vůči Rusům. Naopak, pamatuji si, že jsem byla hrdá na to, když jsem mohla vyprávět, že můj dědeček byl válečným hrdinou. Výhoda byla, že jsem mluvila dobře rusky, takže jsem byla v ruštině premiantkou, což se rozhodně nedá říct o jiných předmětech. Paradoxně jsem ty problematičtější věci začala pociťovat až po revoluci, s nástupem internetu. Ti, co chatují na netu, občas nazývali mě i moji maminku velmi nehezky. Ale to považuji za výplod zlých mozků a není to pro mě důležité.

LN Na gymnáziu jste měla i pár dvojek z chování. Za co to tehdy bylo?

Pozdní příchody, kouření na záchodě, záškoláctví. Takové ty klasické záležitosti. Nepatřila jsem k nejlepším studentům, to přiznávám, měla jsem velké problémy s předměty, jako je matika, fyzika, chemie.

LN Pro vás musela být výhra, když jste se dostala na divadelní fakultu. Tam se matematika nevyučuje.

To bylo velké štěstí. Až tam jsem se cítila spokojená.

LN Začíná třetí řada Pojišťovny štěstí. V té druhé jste měla dost odvážné „líbací“ scény s Petrem Nárožným. Pro hodně lidí to byl tenkrát šok.

Pro mě taky, když jsem si to přečetla ve scénáři! Stejně tak pro Petra Nárožného, když zjistil, že má mít vztah s mnohem mladší snachou. Nakonec ale patřily scény s ním mezi moje nejkrásnější zážitky z natáčení. Protože Petr Nárožný je prostě úžasný člověk a vynikající herec.

LN Ve třetí sérii Pojišťovny se podle Novy hledá láska, naplnění v životě. Zdá se, že hledání partnera pro život je i vaším problémem. Do jaké míry koresponduje seriálová Dagmar s vámi?

Podotýkám, že nehraju sama sebe, jak se říká, ale stejně jako Dagmar i já jsem důvěřivá a mnohokrát jsem na to doplatila. Ale co se týká vztahů, jsem opatrná. Trvá mi dlouho, než se nějakému muži otevřu, z čehož muži bývají zmateni. Inklinuji k dlouhodobému, klidnému vztahu, pokud možno na celý život, ale to je v dnešní době asi opravdu jen sen.

LN Muži, o kterých se v souvislosti s vámi psalo, ale rozhodně nepůsobili tak, že by s vámi chtěli žít v klidu v domečku za Prahou. Spíš se s vámi rádi předváděli. Čím to je, že přitahujete tyto typy?

To je obecná zkušenost žen, které jsou žádané, atraktivní, společensky zajímavé a soběstačné. Je velmi těžké rozlišit toho, kdo se s vámi jen chce zviditelnit, od toho, kdo to myslí upřímně.

LN A jak poznáte, kdo to s vámi myslí upřímně?

To nepoznáte. To se vytříbí časem a můžete za to zaplatit katastrofální zkušeností. Někdy nestačíte zírat, jaký člověk se na vás nabalí. Až po jisté době zjistíte, že vás použil k nějakým svým cílům a vy nemůžete dělat vůbec nic.

Já bych se ale ještě vrátila k tomu partnerství. Statistiky říkají, že manželství, kde je žena úspěšná, ambiciózní a samostatná, krachují, protože muži nevydýchají stav, kdy jim žena začne přerůstat přes hlavu. Mluvím z vlastní zkušenosti. Zkrátka je zažitý princip, že žena se má starat o rodinný krb a muž má vydělávat. Úplná katastrofa nastane, když chtějí být jedničkami ve své profesi oba partneři. Nepomůže tomu ani to, když si rodina může dovolit do domácnosti externí pomocnici. Ti muži to nechtějí. Chtějí ženu v roli maminky, milenky, manželky, uklízečky, kuchařky a mnoha dalších.

LN Dá se tohle nějak prolomit? Myslíte, že na vás někde čeká muž, který bude ochoten v sobě tento archetyp potlačit?

To nevím. Ale partner, který by chtěl mít Brožovou, by mě měl chtít takovou, jaká jsem. Zatím to vypadá spíš tak, že by muži chtěli mít tu ženu, co je na výsluní, upravenou, dokonalou. Ale s tím jde těžko dohromady moje přání mít miminko. Chtěla bych být schopná udělat si pauzu z práce, užívat si rodinného života. Nevím, co mě čeká, jsem optimistkou a zároveň i fatalistkou. Takže věřím, že co se má stát, to se nakonec stane.

LN Nemyslíte, že přitahujete povrchnější muže i kvůli tomu, že se o vás neustále píše jako o sexbombě - a koneckonců opravdu působíte dost nápadně?

Já nevím. Samozřejmě jsem si vědoma toho, jak vypadám. Přístup některých mužů je prostě povrchní a s tím se člověk musí smířit. Někteří muži se mě asi i trochu bojí, myslí si, že jsem bosorka nebo kudlanka nábožná.

LN A jste?

Nebudu zastírat, že na partnera mám poměrně vysoké nároky. V první řadě by mě měl velmi milovat. Potřebuji chápající náruč, mít u koho se vybrečet, komu se svěřit. Toužím po zázemí úplné rodiny. Zároveň to ale musí být člověk, kterého si mohu vážit za to, jaký je a co dokázal. Asi bych těžko snesla nějakou domácí pecku, která nemá vyšší ambice něco dokázat.

LN To jsou dost vysoké nároky. Nevím, kolik mužů s vámi dokáže držet krok. I finančně jste na tom dost dobře, jen za třetí řadu Pojišťovny štěstí jste si prý vydělala milion korun.

No ano, já se skutečně dokážu o všechno postarat - o dcerku, o rodiče, kterým je přes sedmdesát, o dům, psa. Jsem si manažerkou, sekretářkou, řidičkou... Jsem vlastně napůl chlap. Na druhou stranu, vždycky je lepší, když se radosti i starosti rozdělí napůl. Život není jen o penězích.

LN Přesto, chodila jste někdy s někým, kdo nebyl bohatý?

Samozřejmě. Zažila jsem i vztahy, kdy já jsem byla ten, co se staral, živil... Ale nepovažuji to za ideální.

LN Sledujete na Nově reality show Vem si mě, kde vdavekchtivé dívky usilují o milionáře?

Ze zvědavosti jsem se na to podívala. Ale mám na to jednoznačně negativní názor, protože to považuji za vymývání mozků. Tento způsob vybírání samce... Já to snad nedokážu ani vážně okomentovat. Je zkrátka nedůstojné takto si hledat partnera pro život. Asi je potřeba brát to jen jako televizní zábavu, která zpříjemňuje lidem večer.

LN Teď z trochu jiného soudku, letos jste se zúčastnila oslavy 55. narozenin Jiřího Paroubka. Je vám tento politik blízký?

Já oslavu narozenin považuji za soukromou, nikoli za politickou věc, proto nechci rozebírat, jestli jsem politicky vpravo, nebo vlevo - jestli je tohle to, nač narážíte. Stýkám se s lidmi napříč politickým spektrem a nemám s tím sebemenší problém.

LN Paroubkova přítelkyně Petra Kováčová tvrdí, že nejvíc sexy na muži je mozek. Vnímáte to stejně?

I já si u mužů nejvíc vážím inteligence. V tomto smyslu její výrok chápu.

LN Já nevím, jestli jste viděla fotografii pana Paroubka v plavkách. Líbí se vám jako muž?

Já jsem viděla v plavkách i spoustu jiných lidí, kteří, když byli oblečení, tak byli považováni za sexsymboly, a pak byl člověk zhrozen. Kdyby pan Paroubek trošku shodil bříško, tak by to bylo v pohodě.

LN Dnes kdekdo píše knihy - od politiků po umělce. Neuvažujete také o napsání knihy pamětí ze svého pestrého života tak, jak to udělal například Ladislav Štaidl? Jeho paměti se staly bestselerem.

No, myslím, že moje paměti by asi taky byly bestselerem. Jenže Láďa Štaidl mohl napsat věrně to, co prožil, protože si dovolil ten luxus, že z branže odešel. Já jsem ale aktivní umělkyní a budu se snažit jí zůstat, pokud možno, po zbytek života. Pravda je, že jsem dostala už několik nabídek napsat knihu, ale zatím se mi nechce. Koneckonců bulvární novináři si nějaký příběh vždycky vymyslí, takže čtenáři si přijdou na své tak jako tak.

LN Jak vypadá běžný den Kateřiny Brožové?

Pokaždé jinak, ale třeba minulou neděli jsem si vyloženě užívala. Vyvenčila jsem psa, šla jsem na houby, uvařila dobré jídlo, posbírala ořechy, shrabala listí. Byl to relax. Během týdne je to ale honička. Když natáčím, vstávám třeba už v pět ráno, každopádně nejpozději s Kačkou do školky, a pak následují zkoušky v divadle, natáčení seriálů, filmů, pořadů, ježdění po republice - vystupuji i jako zpěvačka nebo moderátorka. Plánuji akce, vyřizuji faktury... a pak domácnost, rodina. K tomu každodenní dojíždění, protože bydlím třicet kilometrů za Prahou. Prostě adrenalin.

LN Pomáhá vám někdo?

Mám asistenta, na kterého se obracím v profesních záležitostech, a s domácností mi pomáhá, jak já říkám, paní domácí. Bez ní bych nemohla ani vyjít z domu.

LN Jak byste se charakterizovala třemi slovy?

Můžu čtyřmi? Pracovitá, dobrosrdečná, paličatá a hrdá.

LN Co vám chybí ke štěstí?

Já jsem se naučila radovat se z drobných věcí, ale člověk by si měl klást cíle a neměl by se vzdávat snů, protože bez snů zakrní. Štěstí je pro mě, když jsou moji nejbližší zdraví, a já se snažím, aby byli i spokojení. Přála bych si mít fungující zázemí. Přála bych si, aby Kačenka měla konečně sourozence a abych byla ve své profesi co platná.

  • 42Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz