Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Jsou na Marsu zkamenělé zbytky života?

Česko

WASHINGTON V úzké marsovské proláklině zvané Nili Fossae by mohly být zkamenělé pozůstatky někdejšího života na „rudé planetě“. Myslí si to tým vědců, který vede Adrian Brown z kalifornského institutu pro hledání mimozemské inteligence SETI.

Vědci objevili na temné straně Marsu oblast, která je podobná australskému regionu Pilbara, kde byly v minulosti objeveny fosilie dokládající dávný život na Zemi. Zprávu o svém nálezu zveřejnili v odborném žurnálu Earth and Planetary Science Letters.

Odborníci se domnívají, že stejné hydrotermální procesy, které uchovaly doklady o životě na Zemi, mohly nastat i na Marsu. Skála v oblasti je až čtyři miliardy let stará, což znamená, že pamatuje tři čtvrtiny historie planety. Oblast Nili Fossae vzbudila rozruch ve vědeckém světě již v roce 2008, kdy zde americká sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) objevila usazeniny uhličitanů. Nález dokládal, že zde v minulosti byla zásaditá nebo neutrální voda, což je podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) podmínkou vzniku života.

Uhličitany vznikají, když se oxid uhličitý rozpuštěný ve vodě sloučí s vápníkem, železem nebo hořčíkem.

Vědci pro zkoumání marsovských uhličitanů použili spektrometr sondy MRO, pomocí kterého prozkoumali snímky horniny infračerveným světlem. Poté použili přesně stejný postup při probádání hornin v oblasti Pilbara na severozápadě Austrálie.

Mikroorganismy před miliardami let vytvořily v hornině v australské oblasti výrazné usazeniny zvané stromatolity. Poslední zkoumání Nili Fossae ukázala, že zdejší hornina je svým minerálním složením podobná té australské. A právě proto se vědci domnívají, že to ukazuje na možný dávný marsovský život.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!