Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Jsou tlustí. A přesto podvyživení

Česko

Ačkoli si mnozí z nás spojují podvýživu s hubeným tělem, podvyživení mohou být i tlouštíci. Zpravidla mívají takzvaný androidní typ postavy - hubené končetiny, chabé zádové svalstvo a velké břicho. Co je příčinou?

Každý tlouštík s postavou „typu jablko“ ovšem není podvyživený. „Podvýživa neznamená jen absolutní nedostatek živin, může se jednat i o jejich nevyrovnaný poměr. Nejčastěji mluvíme o proteinové podvýživě, tedy nedostatku kvalitních bílkovin ve stravě a jejich nahrazování buď sacharidy, nebo tuky,“ vysvětluje doktorka Kateřina Cajthamlová.

Tloušťka a nedostatek živin v určitém poměru vedou k řadě chorob. „Při nedostatku bílkovin trpí imunitní systém, hůře se obnovují tkáně, vzniká únava, klesá pozornost a zvyšuje se krevní tlak. Dále stoupá tvorba stresových hormonů, které mění citlivost tkání na inzulin a odbouratelnost tukové tkáně,“ varuje doktorka s tím, že je důležité uvědomit si, že obezita je ve své podstatě nemoc.

V případě, že tělo nedostává dostatek bílkovin, začne požadovat více soli, která dokáže místo nich udržet vodu v krevním řečišti. „Tělo si na nezdravou stravu zvykne a dokáže pak podle potřeby vyvolat chuť na sladké, slané či tučné,“ říká doktorka Kateřina.

Nic nejím a jsem tlustý Spousta tlouštíků si stěžuje, že přibírá na váze a na objemu, a přitom vlastně nic nejí. Podle doktorky je pak potřeba analyzovat, co tvrzení, že nic nejedí, znamená. Někteří třeba nejedí nic celý den a večer, když přijdou domů, takzvaně vyluxují lednici „Málokdy si tlouštík večer z ledničky vyluxuje steak,“ podotýká.

„Navíc ani večerním stravováním nezajistí tělu potřebné živiny. Velké množství přijatých látek tělo nestíhá zpracovat a ukládá je v podobě tuku,“ doplňuje specialista na výživu Petr Havlíček. Tvrzení, že lidé nic nejedí, tak často znamená, že nejedí nic zdravého a kvalitního.

Někteří lidé se domnívají, že ke shození kil postačí, když si své oblíbené a zároveň nezdravé pokrmy nebudou dopřávat tak často. Párek si dají jednou za týden, stejně tak třeba zmrzlinu. „Když se to sečte, jejich strava se skládá kompletně z nezdravých potravin,“ varuje doktorka Cajthamlová.

Další chybou, kterou obézní lidé dělají, je, že drží nejrůznější a velmi často i drastické diety. Nezřídka se snaží zhubnout tím, že omezí množství jídla a tím přijaté energie, ale nezmění jeho složení. Jedí to samé, jen v menších porcích.

Nízký kalorický příjem zdravé zhubnutí, tedy úbytek převážně tuku, nezajistí. Tělo se na něj adaptuje prostřednictvím různých dějů, které v případě, že chybí vyvážená strava a pohyb, způsobí, že se začne odbourávat aktivní hmota na to, aby organismus dostal živiny, které ke svému fungování potřebuje. A obětuje na to svaly, které nepotřebuje. „Pokud držím dietu a nepohybuji se, nepoužívám svalovou tkáň a tělo ji začne z oblastí, kde ji nepoužívám, odbourávat,“ říká Cajthamlová.

V případě, že jíte málo nebo nepravidelně, tělo začne i bílkoviny přetvářet na cukry a posléze tuky a ukládat je. „Následně může dojít ke změně hormonální produkce, neboť při snižování množství potravy je příliš zatížená štítná žláza,“ vysvětluje doktorka. Hladovění u lidí geneticky ohrožených cukrovkou ji vyvolá téměř jistě.

Změňte svůj životní styl Jakým způsobem by měl tedy člověk zhubnout? „Platí, že lidé s větším podílem svalové hmoty mohou snadněji zhubnout než ti, kteří jí tolik nemají, protože hlavním spotřebitelem tuku jsou svaly,“ říká Petr Havlíček.

Důležité je vždy si uvědomit, že ke zdravému zhubnutí nevedou žádné krátkodobé diety, ale jen celoživotní orientace na zdravý životní styl. „V okamžiku, kdy tělu poskytneme dostatečný a správný poměr živin, vitaminů, stopových prvků, pohyb a případně léky, které pomohou odbourat patologické adaptační mechanismy, dojde k postupnému uzdravení,“ přibližuje doktorka Kateřina. Podstatná je také důslednost. „Pokud si občas tlouštík, který chce zhubnout, dopřeje nezdravé potraviny, udržuje si na nich psychickou i fyzickou závislost,“ upozorňuje.

U člověka, který chce zhubnout, by podle ní měly sacharidy tvořit přibližně polovinu energetického denního příjmu. Bílkoviny by měly krýt potřebu podle aktivní hmoty, tuky by měly tvořit maximálně čtvrtinu přijaté energie.

Možná si pamatujete, že doktorka Kateřina spolu s Petrem Havlíčkem v pořadu „Jste to, co jíte“ doporučovala jedné ženě, aby jedla jedenáctkrát denně. „To platí pro ty, kteří celý den ujídají pochutiny a tvrdí, že nic nejedí. U nich je ujídání nahrazeno maličkými porcemi zdravého jídla. Ujídají pořád, ale zdravě. Kdyby měli jíst pětkrát denně, návyku by se nezbavili. Tohoto zvyku se zbavují postupně s tím, jak se tělo uzdravuje. Počet porcí si pak snižují. Důležité pro ně je, aby se odnaučili nahrazovat jídlo pochutinami,“ nastiňuje doktorka.

Změna jídelníčku nestačí Omezit se při hubnutí jen na jídelníček však není podle ní správné. „Každý, kdo chce zhubnout, by se měl zamyslet nad tím, kdy začal tloustnout. Je důležité zjistit, co změnu postavy způsobilo. U někoho to může být vývoj metabolické poruchy, která souvisí s životním stylem. U jiného zase stres, kvůli kterému třeba vyloučil pohyb nebo přidal sladkosti či alkohol. Vždy je potřeba podívat se na to, co se změnilo, a vrátit to do původního stavu.“

Důležité je také zjistit, jaké genetické predispozice tlouštík zdědil. Nejlépe se to zjistí na základě podrobné rodinné anamnézy. „Neexistuje genetická tloušťka, ale genetický soubor různých metabolických dějů, které při špatné životosprávě vedou k vývoji tloušťky. S tím se dá dělat totéž, co s jinými geneticky založenými chorobami. Uvědomit si, že ji mám a že ji úpravou režimu dokážu udržet pod kontrolou, ale že ji nevyléčím,“ dodává Cajthamlová.

***

30 g Tělo dokáže naráz spotřebovat pouze třicet gramů čistých bílkovin. Proto je důležité bílkoviny přijímat pravidelně.

O autorovi| Barbora Minksová, redaktorka LN

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč