Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Jsou to nemocní lidé, odvracel Václav Klaus kritiku na Národní třídě

25 let svobody

  11:38aktualizováno  14:39
PRAHA - Nejenom v doprovodu svých dvou synů, ale i s expremiérem Petrem Nečasem dorazil na Národní třídu bývalý prezident Václav Klaus. Spolu položili květiny k pamětní desce na Národní třídě. Slavnostní akt se ale neobešel bez incidentu, kdy na bývalého prezidenta pokřikovali jeho odpůrci. "Já jsem vymyslel, komunismus? To jsou nemocní lidé, nemá smysl s nimi mluvit vůbec," reagoval Klaus.

Václav Klaus klade svíci k pamětní desce na Národní třídě k příležitosti výročí 17. listopadu. foto: MAFRA: Petr Topič

K památníčku na Národní třídě chodí od rána desítky lidí, aby zde zapálily svíčku, či položily květiny. Postává zde však i hlouček lidí, kteří evidentně čekají na přicházející politiky a nahlas je kritizují. Jeden muž se s vulgárními slovy obořil na expremiéra Petra Nečase, když mu hlasitě připomněl vztah s Janou Nagyovou a její nadstandardně vysoké odměny. Nečas na kritiku nereagoval.

Kritikům však chvíli oponoval Václav Klaus, který vyslovil pochybnost o tom, zda muž, který jej před chvílí kritizoval, opravdu před čtyřiadvaceti lety protestoval proti tehdejšímu režimu. Od nejhlasitějšího z Klausových odpůrců zaznívaly výkřiky jako "komunistický prognostik", narážející na Klausovo působení v Prognostickém ústavu Československé akademie věd. Jeden z euroskeptických příznivců exprezidenta zase pokřikující nazval "agenty Bruselu".

"To je pět známých křiklounů, které znám už asi 20 let, když si přečtou, že přijdu na nějakou akci, přesně stejní lidé, přesně stejné tváře," komentoval incident Klaus. "Já jsem vymyslel, komunismus? To jsou nemocní lidé, nemá smysl s nimi mluvit vůbec," reagoval.

Bývalý prezident Václav Klaus a bývalý premiér Petr Nečas přišli 17. listopadu na pražskou Národní třídu položit kytici k pamětní desce připomínající události, které vedly k pádu komunistického režimu.

Po krátké chvíli u pietního místa zamířil Klaus i s doprovodem do nedaleké kavárny Le Patio, kde debatoval na uzavřené galerii nejenom s expremiérem Nečasem, ale i s bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem i jeho manželkou a se svými dlouholetými spolupracovníky Petrem Hájkem a Ladislavem Jaklem.

Do kavárny dorazil také politik Jan Vidím, ředitel odboru protokolu prezidentské kanceláře Jindřich Forejt či Jiří Weigl, bývalý vedoucí kanceláře Václava Klause. 

Zatímco Petr Nečas nechtěl při odchodu z kavárny hovořit s nikým, exprezident Klaus byl o něco sdílnější. Nejprve řekl jen to, že se zde sešel s několika lidmi proto, aby společně oslavili 17. listopad, který považuje za jednu z nejvýznamnějších událostí naší historie. Na dotaz reportérky serveru Lidovky.cz, zda se s lidmi, se kterými poseděl v kavárně, stýká pravidelně a zda plánují i nějakou společnou aktivitu, už exprezident odpověděl jen krátce. "S kvalitními lidmi se budeme setkávat dál," řekl.

Věnce u Hlávkovy koleje

U Hlávkovy koleje položil věnec i premiér v demisi Jiří Rusnok. Ve svém projevu připomněl, že je třeba význam 17. listopadu předávat dalším generacím. "Je naší povinností předávat dále a dále toto poselství i těm generacím, které se již narodily ve svobodě a tvrdými zkouškami minulosti neprošly. Pouze tak si můžeme naši svobodu uchovat," řekl Rusnok.

Václav Klaus klade svíci k pamětní desce na Národní třídě k příležitosti výročí 17. listopadu.
Jiří Rusnok pokládá věnec se svým jménem k pamětní desce na Národní třídě k příležitosti výročí 17. listopadu.
Pavel Bém přišel na Národní třídu zavzpomínat na 17. listopad 1989.
Miroslav Kalousek klade věnec k pamětní desce na 17. listopad 1989.
Bohuslav Sobotka při vzpomínce na 17. listopad 1989.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!