Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Jste vrazi, křičeli Lampedusané na komisaře Barrosu a premiéra Lettu

Svět

  12:46aktualizováno  16:09
ŘÍM - Předseda Evropské komise José Barroso ve středu spolu s italským premiérem Enrikem Lettou přijeli na ostrov Lampedusa poblíž Sicílie, který se dosud vzpamatovává z nedávné tragické havárie lodi s africkými uprchlíky. Na letišti na ně čekalo nevlídné přijetí: desítky obyvatel na politiky bučely a vyjadřovaly svůj nesouhlas s imigrační politikou, napsala agentura ANSA. Letta později oznámil, že Řím všem obětem lodního neštěstí vypraví státní pohřeb, a Barroso přislíbil Itálii 30 milionů eur (přes 750 milionů korun) na pomoc běžencům.

Rakve obětí čtvrteční tragédie. U břehů Lampedusy zahynulo i několik dětí foto: ČTK

 Loď s africkými uprchlíky ztroskotala u Lampedusy 3. října, na palubě bylo 518 lidí. Záchranáři do dnešního dne z moře vytáhli 289 mrtvých těl, pouhých 155 lidí tragickou nehodu přežilo.

Obyvatelé Lampedusy protestují proti imigrační politice EU

Lampedusané už dlouho obviňují úřady, že před přílivem nelegálních migrantů schválně zavírají oči a dělají jen málo pro to, aby tragickým úmrtím na moři zabránily. Nespokojení obyvatelé se shromáždili i na místním letišti, kde na politiky po příletu křičeli "Hanba!" a "Vrazi!". Zástupci EU v té chvíli mířili k hangáru, který slouží jako provizorní márnice a kde se nacházejí stovky těl pasažérů ztroskotaného plavidla.

Barrosa a Lettu na jejich cestě doprovází eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Cecilia Malmströmová a italský ministr vnitra Angelino Alfano.

ČTĚTE TAKÉ:

Utrpení a bolest

"Viděl jsem utrpení a bolest," řekl italský premiér novinářům a poděkoval, že se o rozsahu tragédie přijeli osobně přesvědčit i vysocí představitelé EU. Barroso podle něj slíbil, že téma přistěhovalectví na poslední chvíli zařadí do programu nejbližšího summitu EU, který se bude konat koncem října.

Šéf EK rovněž oznámil, že unie pošle Itálii finanční pomoc ve výši 30 milionů eur, která bude určena právě na řešení problému s přistěhovalci. "Evropa, to jsou i obyvatelé Lampedusy. Problémy jedné ze zemí, třeba Itálie, je třeba chápat jako problémy celé Evropy. Společně můžeme reagovat přiměřenějším způsobem. Evropa nesmí odvracet hlavu," řekl Barroso.

Mocní na návštěvě Lampedusy. Zleva Cecilia Malmströmová, José Barroso, Enrico Letta a Angelino Alfano

Nekončící příliv běženců

Neštěstí z minulého týdne znovu přitáhlo pozornost k problému s nekončícím přílivem běženců, na něž Itálie a další středomořské státy v rámci Evropské unie dlouhodobě upozorňují. V úterý se proto ministři spravedlnosti a vnitra osmadvacítky v Lucemburku shodli, že unie by měla posílit námořní vyhledávací a sledovací operace koordinované agenturou Frontex a lépe sledovat Středozemní moře od Španělska po Kypr.

Představitelé místní samosprávy ale tvrdí, že aktivita zodpovědných orgánů přichází příliš pozdě. K evropským břehům totiž každoročně proudí desetitisíce lidí, kteří hledají lepší život. Do Itálie letos podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo už na 22 000 uprchlíků, což je několikanásobek loňského počtu.

Tragické osudy afrických uprchlíků světu v červenci připomněl papež František, který si Lampedusu zvolil jako cíl své vůbec první cesty mimo Řím. Dnes se ve Vatikánu uskuteční mše za oběti nedávného neštěstí, jíž se ve Svatopetrském chrámu kromě kardinála Leonarda Sandriho zúčastní i biskupové z Eritreje, odkud pocházela většina pasažérů potopené lodi.

TRAGÉDIE U LAMPEDUSY

Nehoda u Lampedusy je nejhorší ve Středomoří za půl století.

  • 3. října 2013 - nejméně 289 obětí (Itálie) - U jihoitalského ostrova Lampedusa při lodní nehodě utonulo nejméně 289 afrických uprchlíků. Loď přepravovala přes 500 osob a zachránit se podařilo jen 155 lidí;, ostatní se pohřešují. Na místě neštěstí stále pokračují vyprošťovací práce.
  • 25. prosince 1996 - 283 obětí (Malta) - Loď Yiohan, plavící se pod honduraskou vlajkou s 390 muži z Pákistánu, Indie a Srí Lanky se srazila asi 15 mil východně od Malty s kutrem, na nějž měli emigranti přesednout a nechat se vylodil asi v jižní Itálii. Zahynulo 283 uprchlíků, 107 osob bylo zachráněno.
  • 1. června 2011 - až 270 obětí (Tunisko) - U tuniského souostroví Kerkenna se utopilo až 270 lidí z lodě, jež nelegálně přepravovala do Evropy přes 800 osob; zachránit se podařilo asi 570 běženců.
  • 27. března 2009 - 237 obětí (Libye) - Rybářská loď směřující do Evropy s nejméně 257 uprchlíky se potopila u pobřeží Libye; zachránit se podařilo jen 20 lidí.
  • 20. června 2003 - přes 200 obětí (Tunisko) - Ve vodách Středozemního moře se u tuniského pobřeží potopila loď s ilegálními uprchlíky z Afriky, kteří se plavili z Libye do Itálie. Podle tragické bilance se 41 lidí podařilo zachránit, dalších přes 200 se zřejmě utopilo. Podle přeživších byla loď ve velmi špatném stavu a navíc přetížená.
  • 8. prosince 1966 - přes 200 (Řecko) - Za prudkého větru se v Egejském moři potopil řecký trajekt Heraklion; zahynulo přes 200 osob.
  • 6. dubna 2011 - nejméně 150 obětí (Itálie) - Loď s 200 africkými emigranty, zejména Tunisany plujícími z Libye do Itálie, se potopila asi 70 kilometrů jihozápadně od jihoitalského ostrova Lampedusa v rozbouřeném moři. Zachránilo se jen asi 50 běženců.
  • 10. dubna 1991 - 140 obětí (Itálie) - Italský trajekt Moby Prince se poblíž italského přístavu Livorno srazil s tankerem ropné společnosti Agip a začal hořet; ze 141 lidí na palubě trajektu přežil jen jeden mladý lodník.
Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.