18. listopadu 2008 19:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Julínek: Jihomoravská koalice je nedůstojná

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 69Diskuse
Tomáš Julínek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Julínek | foto: Jindřich MynaříkLidové noviny

BRNO Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek dnes ostře kritizoval koaliční smlouvu, kterou na jihu Moravy se sociálními demokraty předjednali jeho kolegové z ODS. Vyjednavači v ní souhlasili s tím, že kraj bude za lidi od ledna platit poplatky v krajských nemocnicích a také se zavázali, že podpoří na celostátní úrovni zákon, který by poplatky rušil.

Julínek označil dohodu za nedůstojnou. Podle Julínka z koaliční smlouvy vyplývá, že jihomoravská ODS se bude výměnou za křesla v krajské radě "spolupodílet na porušování zákona, jakým bezpochyby je svévolné odpouštění poplatků v krajských zdravotnických zařízeních". "Nemůžeme přeci hodit přes palubu naši hrdost a principy naší politiky jenom kvůli podílu na moci, a to ještě podílu pochybnému a nedůstojnému," uvedl ministr.

Julínek, který je zároveň místopředsedou jihomoravské ODS a senátorem za Brno-venkov, kritizuje, že o mantinelech koaliční smlouvy nejednala dřív regionální rada jihomoravských občanských demokratů, jejíž zasedání bylo podle něj dvakrát odloženo. "Pokud se máme sejít až dnes večer, abychom se seznámili s hotovými závěry vyjednávání, nemohu já jako místopředseda rady ani moji kolegové dohodu korigovat a hájit důležité zásady politiky ODS," uvedl.

Julínek kritizuje také to, jak se podle něj ODS nechala kvůli
utváření koalice vydírat ve sněmovně při hlasování o zákonu převádějícím brněnskou Úrazovou nemocnici na město. Krok má zabránit zrušení nemocnice, které ministr plánuje. "Nebylo nutné ani správné, nechat se vydírat a hlasovat ve sněmovně podle toho, jak si určila ČSSD," uvedl ministr.

Lidovky.cz, ČTK
  • 69Diskuse
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.