Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Julínek: Primitivní obavy vyvrátím

Česko

  7:52
PRAHA - Některé námitky poslanců jsou jen bludy, které vycházejí z jejich neznalosti věci, tvrdí ministr zdravotnictví Tomáš Julínek o kriticích reforem z řad vládní koalice.

ministr zdravotnictví Tomáš Julínek foto: ČTK

LN Vypadá to, že jediným předmětem sporu o vaše zdravotnické reformy uvnitř vládní koalice jsou jen převody nemocnic a zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. Je to tak?

Ne, to není správná interpretace. Předmětem sporu nebyl ani samotný transformační zákon. Ale zazněl požadavek, aby byl tento zákon předložen zároveň s naším reformním balíkem. Původně jsme počítali, že ho předložíme, až bude plné paragrafové znění reformních zákonů hotové. Protože teď dáváme do vlády jen věcný záměr. To znamená, že tady padla žádost o předsunutí tezí transformačního zákona. Aby byly vyvráceny některé obavy, které opravdu někdy primitivním způsobem komentují naše návrhy a které vůbec nejsou pravdivé. Považuji to za legitimní požadavek lidovců i ministrů. Objevil se nakonec i v připomínkovém řízení k těm jednotlivým zákonům. Druhým problémem jsou univerzitní nemocnice. My nechceme a nebudeme vést polemiku o akciových společnostech, protože považujeme ten zákon (o univerzitních nemocnicích a univerzitních pracovištích – pozn. red.) za zákon o neziskové organizaci par excellence. Jde o to, že jsou z něj opět vyvozovány nějaké obavy o údajné ztráty pozic akademiků, obavy z privatizace. To znamená, že nás teď čeká jednání s panem ministrem školství Ondřejem Liškou. Budeme na něm chtít maximálně odstranit tyto pochybnosti a říct, že to nebude privatizováno. Že budoucí akcionáři, totiž univerzita a stát, budou mít rovnocenné postavení a podobně. 

LN Takže všechny další návrhy z oněch sedmi zákonů, které se týkají zásadních změn fungování zdravotnictví, už prošly bez problémů?

Samozřejmě že jsme probírali mnoho věcí. Například, zda u žen, které jsou zbaveny svéprávnosti má o jejich interrupci rozhodovat soud. To byla celá škála připomínek, se kterými jsme se vypořádali přímo na vládě. Jednoduše to znamená, že těch sedm zákonů je před schválením, a já musím ještě obhájit ten transformační proces a s ministrem školství se dohodnout na lepší specifikaci některých tezí v rámci univerzitních nemocnic. Takže ta debata nebyla jen o akciových společnostech. 

LN Takže přes námitky kritiků dál trváte na tom, převést zdravotní pojišťovny na akciové společnosti?

Stávající zaměstnanecké pojišťovny podřadit pod jeden zákon. To je správná interpretace. Protože ta debata není o tom, že budeme dělat akciové společnosti. Využíváme statutu akciových společností k tomu, aby pojišťovny potom řádně fungovaly. Protože to je jediný vhodný statut, který je v našem právním řádu zakotven. Takže chceme převést fakultní nemocnice na univerzitní nemocnice s neziskovým principem. A současné zdravotní pojišťovny na pojišťovny fungující pod jedním zákonem. Budou mít jednotný režim podle tohoto zákona, budou plnit stanovené povinnosti vůči občanům a budou mít status akciové společnosti. 

LN Vláda včera o dva týdny oddálil a schválení věcný záměrů zdravotnických zákonů. Ovlivní toto zdržení harmonogram celého procesu schvalování reformy zdravotnictví?

Ne, nemělo by. Na paragrafovém znění se dál pracuje a ty drobné změny, které se objevily, jsme schopni reflektovat. Hlavní debata teď je o generálním transformačním zákoně. Tam jsme v přípravě paragrafového znění. On se přímo netýká těchto zákonů. Protože je třeba zdůraznit, že zákon o zdravotních pojišťovnách přímo nehovoří o transpozici na akciové společnosti. Jenom říká, jak má pojišťovna vypadat a jaké má povinnosti ke klientovi. Tam nenajdete nic o privatizaci. Jsou v něm věci důležité pro občany a povinnosti zdravotních pojišťoven. O změně právní formy bude hovořit transformační zákon. Původně jsme ho chtěli předložit až později. Ale teď vznikl požadavek, abych to předložil už teď. A to je to, co já musím za čtrnáct dní – do termínu stanoveného vládou – udělat. Ale protože jsme připraveni, není to pro mne problém. 

LN Vzhledem ke křehké vládní většině budete pro prosazení zákonů potřebovat každý hlas. Myslíte, že tyto dohodnuté změny uspokojí rebelující lidovecké poslance, především Ludvíka Hovorku a Michaelu Šojdrovou?

Já se musím opřít o nějakou koaliční dohodu a potom předpokládám k této koaliční dohodě určitý respekt. Paní Šojdrová se donedávna profilovala jako specialistka na školství. Já nechci snižovat její význam. Ale při sedmi velmi složitých zákonech, které jsme vytvářeli, a já jsem na nich pracoval pět let, by asi bylo dobré, aby respektovala, že to máme promyšlené. Ona potřebuje ujištění, že ty bludy, které kolují opozicí a které si někdy osvojují i koaliční poslanci, jsou prostě bludy. Nejedná se tady o privatizaci, nejedná se o změnu systému veřejného zdravotního pojištění a změnu solidarity. Nejedná se o zcizení veřejného zdravotnictví, je to přesně naopak. Významně se posunují a posilují práva pojištěnců, zvyšuje se míra solidarity. Pak by z mého pohledu tito poslanci, pokud by nerozuměli tomu všemu vysvětlování, byli paradoxně strůjci krachu reformy, po které se už mnoho let tak volá.



 Další informace
o reformě zdravotnictví
najdete v dnešním vydání deníku


Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...