27. listopadu 2008 16:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Julínek ustoupil, mění reformu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 60Diskuse
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek | foto: Lidové noviny

PRAHA Novela o veřejném zdravotním pojištění prošla vládou. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) však musel pozměnit sporný reformní paragraf o péči hrazené z pojištění a nadstandardu. Výhrady k nové právní úpravě měli lidovci.

Jejich předseda, vicepremiér Jiří Čunek dnes pro novelu nehlasoval. Novela je spolu se třemi dalšími zásadními zákony součástí první části Julínkovy reformy. Normy nyní dostane sněmovna.

"Doufám, že i když se Jiří Čunek zdržel, že parlament normu přijme, protože pacienti čekají," uvedl Julínek s tím, že si těžko dokáže představit poslance, který by s novým ustanovením měl problém. Ministr dodal, že vláda dnes schválila normu bez připomínek.

Nejasný pojem: "účelné"
Ministerstvo ve sporném paragrafu původně navrhovalo, že pokud existuje víc adekvátních léčebných postupů se srovnatelnými výsledky, zdravotní pojišťovny zvolí ten levnější. Podle zelených a lidovců tak hrozilo, že by pacienti nemuseli dostávat nejlepší léčbu, ale tu nejlacinější. 

V paragrafu nyní stojí, že by pacient měl dostat péči odpovídající jeho zdravotnímu stavu a účelu, kterého se má dosáhnout, a to "v souladu s vynakládáním zdrojů" zdravotního pojištění.

Místo ekonomické optimálnosti se tak v paragrafu objevuje účelné využívání peněz z pojištění. Podle Čunka ale není jasné, co znamená pojem "účelné".

"Je tady dán základ pro to, aby opět byl prostor pro soudy, když se opět pojišťovny a lékaři nedohodnou na tom, co se vlastně platí z pojištění, co účelné je a co není," řekl Čunek. Zopakoval, že ideální by bylo, kdyby zákon obsahoval výčet z pojištění hrazených služeb a doplatků za nadstandard.

Podle Čunka ale norma nyní nemá jisté hlasy více poslanců jeho strany.

Podotkl, že je to skupina větší než dva či tři lidé. Klub KDU-ČSL má 13 členů. Postup při hlasování jim zatím nedoporučil.

Julínek řekl, že s kompromisem souhlasil kvůli "průchodnosti" zákonů ve sněmovně. Pokud by úprava nároků ze zákona podle ministra vypadla úplně, mohlo by se "rozpadnout veřejné zdravotní pojištění". Bylo by totiž možné hradit z něj naprosto vše.

Výhrady k potratům
Nově by se postupně měl popsat standard u jednotlivých zákroků a léčby. Jakmile bude znám, rozhodne se o připlácení za nadstandardní péči. Pacient by si mohl doplatit například za lepší kyčelní kloub, za kratší čekací dobu či za to, že by ho operoval primář.

Lidovecký zdravotnický expert Jiří Carbol řekl, že nahrazení sporného textu vítá. Lidovci ale podle něj k zákonu mají řadu dalších připomínek, o nichž chtějí diskutovat. Carbol dodal, že formulace o účelném využívání peněz z pojištění vychází z výroku Ústavního soudu, ministerstvo tak prý jen "napravilo své pochybení". "Je důležité, že vypadla formulace o chudinské péči," uvedl Carbol.

Podle Julínka není nyní stanoveno, na co mají lidé bezplatně, tedy z pojištění nárok. Ani pojišťovny prý nemají návod, co mají za takovou péči uznávat. Představitelé Asociace českých a moravských nemocnic, která sdružuje většinu z asi 200 stovek zařízení, s tím nesouhlasí.

"Je to opakovaná lež ministra Julínka," uvedla asociace v prohlášení. Podle jejích zástupců nyní zákon lidem zaručuje bezplatně veškerou péči kromě té, která je v normě výslovně uvedena. Jiný zákon zas uvádí, že mají pacienti dostat léčbu podle dostupných poznatků vědy. O nejmodernější léčení ale mohou nyní přijít, tvrdí asociace. Julínek to odmítá.

Tři ze čtveřice zásadních zákonů schválila vláda jednohlasně před dvěma týdny. Poslanecký klub KDU-ČSL ale v úterý Čunka požádal o to, aby v koalici a vládě vyjednal stažení zákona o specifických zdravotních službách. Lidovcům nadále vadí, že by v ČR v souladu s pravidly EU mohly podstoupit potrat občanky ostatních zemí sedmadvacítky. Pokud by jim to však ČR neumožnila, hrozila by jí žaloba od Evropské komise a pokuta.

Lidovky.cz, ČTK
  • 60Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz