20. prosince 2008 15:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Julínek: Zatím bojuji

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 55Diskuse
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek | foto: Stanislav ZbyněkČTK

Kdo, když ne já? Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) ani po včerejším zrušení poplatků ve sněmovně o rezignaci neuvažuje.

LN Co říkáte tomu, že poslanci nakonec schválili úplné zrušení regulačních poplatků?
Vytvořím teď zkrátka prostor pro nějaký rozumný návrh, na kterém bychom se shodli tak, aby to nenarušilo fungování českého zdravotnictví. Vzhledem k tomu, co tady hrozilo s načítáním různých poměrně šílených pozměňovacích návrhů, je tato výchozí situace prakticky lepší a výhodnější pro to, abychom udrželi nějaký rozum ve zdravotnictví. Zároveň je třeba říct, že kdyby nechyběli někteří poslanci ODS, tak by ten návrh neprošel. Pokud vím, tak dva z nich oznámili, že jdou do nemocnice, a ČSSD je odmítla vypárovat, což pokládám za nefér. 

LN Chyběli vám ale i Schwippel, Raninec a Tlustý. Ti odešli zcela záměrně...
Samozřejmě chyběli. Kdyby nechyběli, byl ten návrh zamítnut. 

LN Před hlasováním jste tvrdil, že pokud návrh radikálních změn poplatků projde díky koaličním hlasům, je to na debatu o další existenci koalice. A chyběli vaši lidé...
Myslím, že těch událostí, které vedou k úvahám o koalici a o taktice, jak dál pokračovat, bylo dnes víc. Byly to i zahraniční mise. Takže bych to neizoloval. Je to problém ztráty určitých hlasů ve sněmovně. 

LN Nemáte ani po zrušení poplatků ve sněmovně chuť rezignovat na post ministra?
Ne, myslím, že bych měl dokončit svoji práci. Situace možná bude potřebovat krizového manažera, a kde by vzali někoho jiného než Julínka, že? 

LN Máte ještě chuť pokračovat?
Vždy mám chuť se poprat s velkým problémem a budu to dělat tak dlouho, dokud budu vědět, že to má smysl. Zatím tedy bojuji. Jsem člen vlády, cítím odpovědnost a snažím se udělat maximum. Proto nespekuluji, jestli tam budu sedět dva, nebo tři dny. 

LN Cítíte podporu premiéra?
Myslím, že to cítíte i vy. 

LN ČSSD se včera během dne snažila zmírnění poplatků vyměnit za podporu českým vojenským misím v zahraničí. Co takovým postupům říkáte?
Nesouhlasím s žádným kšeftem za mise. Odsouhlasení zásadních změn v systému poplatků znamená výpadek v systému zdravotnictví v řádu miliard. Kde bychom je vzali? Jenže Davidu Rathovi je úplně jedno, co se stane s českými vojáky v zahraničí i s českými pacienty. 

LN Jak jste vnímal návrhy změn poplatků od koaličních poslanců, jako jsou Ludvík Hovorka či Jiří Carbol?
Nevztahoval bych to na pana poslance Carbola, protože jeho návrhy nebyly tolik destruktivní, a navíc se o těch věcech společně bavíme. Zato pozměňovací návrhy pana Hovorky by znamenaly nejen to, že přijdeme o peníze z poplatků, ale že nás to bude stát další peníze. Mluvím o jeho pozměňovacím návrhu, že se mají lékařům zaplatit peníze, které nevybrali na poplatcích od občanů. Co by nevybrali na regulačních poplatcích, dostali by zaplaceno od zdravotní pojišťovny. Co asi udělá lékař? Přestane vybírat poplatky, protože to dostane od pojišťovny. To snad každý chápe.


VÝVOJ KOLEM POPLATKŮ VE ZDRAVOTNICTVÍ

* srpen 2007: Sněmovna odhlasovala Julínkovy regulační poplatky 101 hlasy. Kromě lidovce Ludvíka Hovorky pro ni hlasovali všichni koaliční poslanci a k tomu sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka.

* květen 2008: Ústavní soud rozhodl, že regulační poplatky nejsou v rozporu s Ústavou. Stížnost na poplatky podala ČSSD. V červnu poslanci schválili zrušení poplatků pro novorozence v porodnici. Koalice se dohodla také na zrušení poplatků u lékaře pro děti do 6 let a snížení ochranného limitu dětem do 15 let.

* říjen 2008: ČSSD vyhrála krajské a senátní volby, jedním z jejích hlavních slibů bylo zrušení regulačních poplatků v krajských nemocnicích. David Rath zvítězil v boji o post hejtmana Středočeského kraje.

* prosinec 2008: Sněmovna rozhodla o zrušení poplatků na celostátní úrovni.
  • 55Diskuse
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na Lidovky.cz