19. listopadu 2008 16:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Julínkovy reformní zákony prošly vládou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 201Diskuse
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. | foto: René VolfíkČTK

PRAHA Vláda schválila většinu zákonů reformujících české zdravotnictví. Výjimkou je zákon o zdravotním pojištění. Pro ten mají do pondělního zasedání vlády experti nalézt formulaci přijatelnou i pro koaliční lidovce. Stejně jako zeleným jim nevyhovuje definice základních standardů placených z veřejného pojištění.

"Zůstává jeden paragraf zákona o veřejném pojištění, jsme připraveni přijmout všechna vylepšení dané definice," popsal stav přípravy norem po jednání vlády Julínek. Novela upravuje, co by lidé měli ve zdravotnictví dostat "bezplatně", tedy z pojištění. Spor o definici této péče je podle Julínka otázkou důvěry mezi koaličními politiky. Někteří z vládních poslanců si totiž myslí, že navrhovaná úprava není jasná a současný standard snižuje.

Julínek dodal, že ministerstvo připravilo čtyři upřesňující varianty. Do pondělí je mají posoudit koaliční experti. Ministr věří, že některá z formulací bude přijata. "Alternativou k tomu je zachovat současnou dikci zákona, kde definice nároků žádná není," konstatoval.

Zubová: "Pokud se text norem nezměnil, nepodpořím jej."
Kabinet dnes schválil tři zákony - o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách a o záchranné službě. Zvlášť ke druhé normě, která upravuje i potraty, měli lidovci výhrady. Vadilo jim, že by v ČR mohly umělé přerušení těhotenství podstoupit cizinky. Vláda podle Julínka dnes zvolila text, který ženám z EU umožňuje o zákrok v Česku požádat.

Požadavkům lidovců tak nevyhověla. Ministr poznamenal, že formulace se může ve sněmovně změnit. Podle pravidel EU by ale občané sedmadvacítky měli v daném členském státě dostat stejné služby jako místní.

Poslankyně za zelené Olga Zubová ale dnes v pořadu Impulsy Václava Moravce uvedla, že ministerstvo zdravotnictví se podle ní nevypořádalo s připomínkami, které měli zelení ke všem čtyřem zákonům. Dodala, že pokud se text norem nezměnil, tak je při hlasování ve sněmovně nepodpoří. "Nezvednu ruku pro žádný zákon, který nebude odsouhlasen našimi experty za zdravotnictví," řekla.

Rath s návrhy nesouhlasí
Lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek dnes vyvracel to, že by se lidovci proti Julínkovým normám v kabinetu postavili. Uvedl, že nalezení přijatelné formulace je jen technická otázka. "Všechny zákony byly schváleny jednomyslně všemi přítomnými ministry a všemi předsedy koaličních stran," zdůraznil. Vicepremiér a šéf KDU-ČSL Jiří Čunek přitom ještě ráno tvrdil, že je rozhodnut hlasovat pouze pro zákon o specifických službách a záchranné službě.

Do sněmovny by po pondělním jednání vlády chtěl Julínek balík reformních zákonů poslat co nejdříve. "Budu trvat na maximálním zařazení na nejbližší termíny, případně na mimořádnou schůzi," uvedl.

I když se dnes vláda na většině Julínkových norem shodla, jejich podpora v parlamentu jistá není. K největším kritikům ministrových záměrů patří lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Proti některým návrhům se stavěli i další vládní zákonodárci.

Pro opoziční ČSSD jsou normy podle jejího stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha nepřijatelné. Rath dnes označil první část Julínkovy reformy za "revoluci s naprosto nejasnými výsledky, která by za sebou nechala mrtvé". Uvedl, že "opravit by se dal" jen zákon o záchranné službě. 

Výhrady k návrhům měla i Česká lékařská komora a odbory. Kvůli Julínkovým i dalším zákonům by se měla ve čtvrtek sejít tripartita.

Lidovky.cz, ČTK
  • 201Diskuse