Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Brýlemi armagedonu: k čemu lze po volbách gratulovat Nizozemcům

Názory

  13:14
Dnešní doba je nejen postfaktická, ale i postuměřená. Místo uměřeného zvažování plusů a minusů se prosazují černobílé brýle, boj dobra a zla, optika armagedonu. A je-li zlem populismus, dobrem musí být téměř vše ostatní. Nepřipomíná ten jednoduchý pohled tolik odsuzovaný populismus a jeho jednoduchá řešení? Do značné míry ano, přesto zcela převládá při hodnocení nizozemských voleb.

Premiér Rutte a Geert Wilders foto: Reuters

Snad celá Evropa slaví vítězství Rutteho liberálů a porážku Wildersovy Strany pro svobodu. „Čeští ministři vítají výsledek nizozemských voleb,“ hlásí ČTK. „Gratuluji!“ tweetuje šéf diplomacie Zaorálek. Ale vysvětlí někdo, o co se ta radost opírá? Prakticky jen o optiku armagedonu, o pocit, že dobro konečně zvítězilo nad zlem. Jenže tato optika má smysl jen omezený. Funguje třeba v USA, kde jde o to, zda prezidentem bude kandidát A, či kandidát B. Fungovala v Rakousku ve finále poslední volby prezidenta: vyhraje Van der Bellen, nebo Hofer? Či v Británii v případě referenda o setrvání v EU, kde se hlasuje ano, nebo ne. Dnes se ale šíří i tam, kde smysl nemá: třeba do hodnocení nizozemských voleb v tamním extrémně poměrném systému.

Sázka na Trumpovu vizi se minula účinkem, komentuje nizozemské volby politolog

Komu a čemu vlastně gratuloval Lubomír Zaorálek? Tomu, že nizozemští přátelé ze sociální demokracie klesli z 38 mandátů na devět? Vítězství Rutteho liberálů? Ale i ti ztratili osm mandátů. Porážce Wilderse? Ale jeho Strana pro svobodu si o pět mandátů polepšila. Dělat z toho všeho závěr, že dobro zvítězilo nad zlem, je laciné. A hlavně neracionální i krátkozraké.

V zemích s poměrnými volebními systémy brýle armagedonu zkreslují. To, co v nich vypadá jako vítězství dobra nad zlem, může být v racionálním pohledu spíše další oslabení zavedených stran. A bylo by ještě větší, kdyby v závěru kampaně Mark Rutte nevyužil turecké kampaně na území EU, nezasáhl proti ní a tím si sám nezahrál na Geerta Wilderse. Kdo jiný a kdy jindy v Evropě dovolil deportovat tureckou ministryni? Slovně Wilders, ale v praxi Rutte. No nekupte to. Což ale nic nemění na trendu, že zavedené strany oslabují.

Je-li zlem populismus a dobrem téměř vše ostatní, záleží na volebním zisku těch ostatních. Rakousko v roce 2013 potřebovalo k převálcování „populistických svobodných“ velkou koalici, ale tu složilo jen s nejtěsnější většinou 51 procent hlasů. Uvidíme, jak si vítězné nizozemské dobro poradí při sestavování akceschopné vlády.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...