Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

K teroristickým útokům v Tunisku se přihlásil Islámský stát. Země povolá své zálohy

Slovensko-cest

  7:01
TUNIS - K odpovědnosti za páteční teroristický útok v tuniském letovisku Súsa se v prohlášení na twitterovém účtu přihlásila organizace Islámský stát. Tuniské ministerstvo zdravotnictví podle serveru BBC uvedlo, že počet obětí útoku stoupl na minimálně 39 osob, dalších 36 lidí utrpělo zranění.V reakci na atentát Tunisko uzavře během týdne kolem 80 mešit, které údajně podněcují k páchání násilí.

Obyvatelé tuniského letoviska Súsa okukují pláž před hotelem Marhaba, kde policista hlídá zakryté tělo. foto: Amine Ben AzizaReuters

V pátek to uvedl premiér země Habíb Síd s tím, že tyto mešity fungující mimo státní dohled šíří ve společnosti „svou propagandu a nenávist, aby tak podpořily terorismus“. Ministerstvo vnitra prý zakročí i proti dalším stranám a skupinám, které nedodržují ústavu země. 

Tunisko nyní bude muset podle premiéra Sída přijmout „bolestivá, ale nutná“ bezpečnostní opatření. Prvním z nich podle něj bude povolání záložníků do aktivní služby, kteří budou hlídkovat po celé zemi. Horské oblasti na západě země, v nichž dlouhodobě operují islamističtí radikálové, prohlásila vláda vojenskými zónami. „Žádná země není v bezpečí před terorismem. Potřebujeme globální strategii pro všechny demokratické země,“ dodal. 

„Jsme ve válce proti terorismu, který představuje vážné ohrožení naší národní jednoty během citlivého období, kterým náš národ prochází,“ uvedl Síd na tiskové konferenci směrem k občanům své země, která od pádu autoritářského režimu v roce 2011 prochází demokratizačním procesem. Vyzval zároveň všechny spoluobčany, aby se semkli a spolupracovali na porážce terorismu. 

Tuniským úřadům se podařilo identifikovat prvních deset obětí pátečního atentátu. Je mezi nimi osm Britů, Belgičanka a Němec. Celkem je obětí 39. České ministerstvo zahraničí zatím nemá informace o tom, že by mezi mrtvými byli čeští občané, situaci ale prověřuje.

Podle svědků vypadal atentátník jako turista, zbraň schovával pod slunečníkem, poté začal z kalašnikova střílet na turisty. Z pláže prošel kolem bazénu do hotelu Riu Imperial Marhaba a neustále pálil na všechny kolem. 

Policii se ho podařilo zabít na místě útoku. Jde prý o tuniského studenta pocházejícího z města Kajruván, o kterém dosud policie neměla žádné záznamy. Podle prvotních závěrů vyšetřování pocházel z provincie Siljána a narodil se v roce 1992. Policie o něm prý neměla dosud žádné záznamy. Už nyní však ví, že nikdy nevycestoval z Tuniska do zahraničí.

Krev u hotelu Imperiale Marhaba v tuniském Súsa.
Policisté chrání muže v tuniské Súse, kterého se snaží dav lynčovat. Muže...

Tisíce svých klientů dnes začaly z Tuniska evakuovat cestovní kanceláře z celé Evropy. Například skandinávské cestovní kanceláře ruší zájezdy naplánované na celou sezónu. Češi podle cestovních kanceláří vesměs zájem o předčasný návrat do vlasti nemají. Z více než 3000 se jich chce do vlasti dříve vrátit prý asi jen třicítka. Slovensko se rozhodlo pro asi 160 zájemců o návrat vyslat vládní speciál.

Tunisko bojuje se sílícím radikálním islamismem už od pádu autoritářského režimu prezidenta Zína Abidína bin Alího v roce 2011. Situaci v zemi zhoršil i chaos, který zavládl v sousední Libyi a umožnil získat pozice radikálům hlásícím se k Islámskému státu. V řadách IS přímo v Iráku a Sýrii bojuje podle odhadů tuniských úřadů až několik tisíc Tunisanů. Řada z nich se prý už opět vrátila do vlasti.

Země v reakci na atentát uzavře během týdne kolem 80 mešit, které podle premiéra Sída podněcují k násilí a podporují terorismus. Úřady začnou kontrolovat i strany a další skupiny, které údajně nedodržují ústavu země. Kvůli zvýšení ochrany turistů i místních povolá tuniská armáda do aktivní služby záložníky, které rozmístí po celé zemi.

Autor: