Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

K výročí okupace přibyly na památníku Rudé armády v Brně tanky

Česko

  10:25
BRNO - Seznam akcí připomínajících výročí okupace Československa v roce 1968 čítá desítky položek. Jen jediná se ale konala u pomníku Rudé armády. U toho nejdiskutovanějšího, na který nechali letos brněnští radní vrátit symboly překříženého srpu a kladiva.

Akce u památníku Rudé armády v Brně při příležitosti 41. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Dnes ráno aktivisté na mohylu stojící na pohřebišti vojáků z druhé světové války v Brně-Králově Poli nainstalovali modely tanků a dalších vojenských vozidel.

"Chceme připomenout, že stejnou symboliku, překřížený srp a kladivo, používali i vojáci v roce 1968," podotkl autor myšlenky Michal Doležel. "Nesouhlasíme s instalací symbolů komunismu na tento pomník, není to nic proti památce vojáků zde pohřbených," podotkl.

K výročí okupace přibyly na památníku Rudé armády v Brně tanky.

Za celkem 21 tanků a osm dalších vozidel prý dal asi šest set korun. "Nechám je tady nějakou chvilku a pak je dám dětem," dodal. Aby takovou miniarmádu našel, obešel několik hračkářství. "Dodal jsem na ně rudou hvězdu. Ta na tancích také byla," řekl. Vozidla na kamenné stěny mohyly nalepil s pomocí plastového lepidla, které lze beze stopy odstranit.

Přihlížející strážníci zpočátku nijak nezasáhli, počkali, až odejdou novináři. Společně se státními policisty "místo činu" zdokumentovali, vyslechli Doležela a nyní se zabývají tím, jak dál postupovat. Podle nich by mohlo jít o přestupek, za který pachatelům hrozí několikatisícová pokuta.

Pěticípá hvězda s překříženým srpem a kladivem září z pomníku znovu od letošního dubna. Jejich instalaci tam schválili brněnští radní po intervenci ruských úřadů. Zdůvodnili to mimo jiné tím, že symbol vojáci Rudé armády za druhé světové války používali na výstroji.

Historici ale prokázali, že nešlo o oficiální symbol armády, nýbrž komunismu. "Posudek pro magistrát dělal člověk, který nemá ani vysokou školu," podotkl historik Pavel Paleček.

Pomník, kde občanský demokrat "brousil" kladivo a srp

Na problém pomníku upozornil místostarosta Brna-Králova Pole René Pelán (ODS), který v létě 2007 nechal jako soukromá osoba vybrousit jen několik dnů starý reliéf se symboly srpu a kladiva, které se tam vrátily.

Po téměř dva roky trvající diskusi městští radní z koalice ČSSD, lidovců, zelených a uskupení Brno 2006 nechali na pomník vrátit symbol kladiva, srpu a hvězdy v nové podobě. Protestní petici Ne novým symbolům staré totality podepsalo na 1500 lidí včetně historiků.

Na pomníku z roku 1946 byly při jeho odhalení na stěnách srp a kladivo, na vrcholu pak rudá hvězda, a to v plechové podobě. V roce 1989 je nechali místní aktivisté odstranit, po celou dobu byl památník bez nich. Úprava pomníku a okolí dokončená letos na jaře stála 700 tisíc korun, lidé však upozorňují, že to stále není vhodné a na hroby, upravené jako záhony, například mohou volně psi.

Proto radní chystají za 400 korun kolem prostranství nízký plot, který ho oddělí od okolního parku. Odpůrci míní, že by bylo lepší ostatky 326 vojáků exhumovat a uložit na čestné pohřebiště brněnského Ústředního hřbitova, kde jsou už tisíce těl z podobných původně provizorních pohřebišť po celém městě.