Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kaddáfího síly „čistí“ další města

Česko

Libyjští povstalci ztratili dvě důležitá ropná střediska. Arabské země podpořily zřízení bezletové zóny

TRIPOLIS/PRAHA Letecké údery, převaha v těžkých zbraních v čele s tanky a váhavý postoj Západu se staly hnací silou pro jednotky libyjského vládce Muammara Kaddáfího. O víkendu zaznamenaly vládní síly několik důležitých vítězství nad vzbouřenci, a i když mohou být zprávy o jejich úspěších mírně přehnané, základní sdělení je jasné – Kaddáfí je na koni.

„Briga byla vyčištěna od ozbrojených gangů,“ oznámila včera libyjská státní televize. To, že povstalci ztratili toto východolibyjské město, potvrzovaly i další zdroje. Již v noci na včerejšek vládní jednotky dobyly i další důležité ropné středisko, Rás Lanúf.

Ztráta Brigy je ale pro povstalce velmi citelná. Vede tudy totiž silnice do bašty vzbouřenců Benghání (a dál do Tobrúku), jejíž dobytí by mohlo být pro odpůrce Kaddáfího poslední velkou ranou. Povstalci se proto stáhli do Adždabíji, která je posledním velkým městem na cestě do Benghází. Jak uvedla britská BBC, odvezli si s sebou na nákladních autech i protiletecké kulomety, které jsou jejich hlavní, ovšem nedostatečnou zbraní proti Kaddáfího letadlům.

Vzpoura ve vládních silách?

Všechna zmíněná města leží na východě země, bojuje se ovšem i na západě, konkrétně v okolí Musiráty. Zde se totiž o víkendu šikovaly elitní vládní jednotky vybavené tanky, které se chystaly toto třetí největší libyjské město – a jediné na západě v rukou povstalců – dobýt. Vzbouřenci přišli alespoň se zprávou, která by jim v případě, že je pravdivá, mohla dodat naděje. Část vládních jednotek se prý vzbouřila a odmítla na Musirátu pokračovat, což postup zastavilo. „Od rána bojují navzájem proti sobě,“ citovala agentura Reuters jednoho z povstalců označeného pouze jako „Muhammad“. „Tento rozkol nám seslal sám Bůh. Přišlo to, když už jsme si mysleli, že přichází konec,“ uvedl dále.

Jeho tvrzení ale nebylo možné – ostatně jako většinu informací přicházejících od obou stran konfliktu – ověřit z nezávislých zdrojů. Pokud bude nicméně postup Kaddáfího jednotek pokračovat, „vyřeší“ se tím mezinárodní dilema se zřízením bezletové zóny nad Libyí, která by měla chránit civilisty a pomoci povstalcům. Vytvořené zóny o víkendu podpořila Liga arabských států (LAS), dva z členů Rady bezpečnosti OSN – Rusko a Čína – ale mají stále výhrady a ani Západ není zajedno.

Autor: