Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kalendář hrdinů: Malvína zachraňovala vojáky pod palbou, dožila v Izraeli

Kalendář hrdinů

  10:00
PRAHA - Ženy se v řadách československých ozbrojených sil objevily poprvé v letech druhé světové války. Zatímco ve Velké Británii se mohly přihlásit pouze do pomocných sborů (ATS, WAAF, WRNS), československá jednotka v Sovětském svazu je přijímala do frontové služby. Většina sloužila u zdravotních nebo spojovacích jednotek, i to však bylo smrtelně nebezpečné, zdravotnice často zachraňovaly zraněné pod přímou nepřátelskou palbou. Snad nejslavnější z nich byla Malvína Fantová.

Malvína Fantová (1917–2013) ve válečné uniformě, na které má připnutý Československý válečný kříž. Zdravotnice zachraňovala zraněné vojáky z první linie. foto: ARCHIV VHÚ

Narodila se 1. března 1917 v Čekově v okrese Trebišov jako Malvína Friedmannová. Po škole absolvovala zdravotnické kurzy a pracovala jako zdravotní sestra. Po okupaci odešla v létě 1939 ilegálně do Polska a pokračovala do Rovna, kde se formálně provdala za rudoarmějce Andreje Kaboše (získala tím status politického uprchlíka). Pracovala pak v nemocnicích, 11. února 1942 vstoupila do československé jednotky v Buzuluku. ̈

Osobně se 8. března 1943 účastnila prvního nasazení u Sokolova, jako velitelka zdravotní hlídky v těžkém boji zachránila s nesmírnou odvahou život řadě zraněných. Ošetřovala je pod silnou nepřátelskou palbou a několikrát musela nepřátele zahnat dávkami ze samopalu. Prošla pak všemi boji Čechoslováků až do konce války. Během ní se sblížila s příslušníkem jednotky Kurtem Fantou a vstoupila s ním do druhého manželství.

Po osvobození se usadili v Praze, Kurt pokračoval ve vojenské kariéře a Malvína absolvovala dvouletou zdravotní školu. Oba manželé se stali důstojníky z povolání, Malvína Fantová dosáhla hodnosti kapitána zdravotnictva. Za svou statečnost na frontě byla oceněna řadou vyznamenání.

Výcvik Izraelců

Až do srpna 1948 působila ve Vojenské nemocnici ve Střešovicích. Vzhledem k tomu, že Československo silně podporovalo právě vzniklý Stát Izrael a umožnilo na svém území výcvik jeho leteckých i pozemních sil, vznikla pod přísným utajením v létě 1948 židovská brigáda Hagana. Ta se cvičila ve vojenském prostoru Libavá. Jako instruktoři a štáb se do ní hlásili zejména českoslovenští důstojníci židovského původu, mezi nimi i manželé Fantovi.

Kalendář hrdinů: Syn služky, který v Praze zastavil nápor jednotek SS

Malvína nastoupila jako instruktorka zdravotní roty, v prosinci Fantovi odjeli s ostatními příslušníky brigády do Izraele. Zde měli působit jako instruktoři a posléze se do Československa vrátit, s čímž počítali.

Vzhledem k radikálně se měnící politické situaci, rostoucím represím komunistického režimu a obratu postoje východního bloku k židovskému státu však dospěli k rozhodnutí v Izraeli zůstat natrvalo. Po léta bydleli v Haifě, kde Malvína pracovala v nemocnici. Roku 1984 jí po čtyřicetiletém soužití zemřel manžel a jako vdova se přestěhovala do Naharije. Zemřela zde roku 2013.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...