Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Kalousek je všude. I ve věci Národního divadla.

Proč byl odvolán ředitel první divadelní scény? Nabízíme jednu z možných verzí příběhu. Na rozdíl od té oficiální nepostrádá jistou logiku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Jakub123

Kouřová clona
Omlouvám se, pokud už někdo podobným způsobem dění kolem ND komentoval. Domnívám se, že odvolání ředitele je pouhou kouřovou clonou, či jakýmsi vedlejším efektem toho, že Kalousek potřeboval instalovat do čela rezortu kultury osobu, jejíž osobnostní a odborné dispozice nesahají dále, než převést čtvrtou třídu na oběd přes ulici. Přesně takovou figuru, která nebude obtěžovat názorem a otázkami, je totiž nutné mít v čele MK před předpokládanými církevními restitucemi, kdy přes tento rezort potečou závratné sumy a majetky, jejichž nikoli nepodstatnou část bude záhodno odklonit. 
0/0
10.9.2012 11:03
Foto

Woland

p. Besser
Nemohu si odpustit drobnou poznámku k osobě p. Bessera.Vzhledem k tomu, že jsem byl nucen po jistou dobu osobně znát jeho drahou polovičku a vzhledem k rčení, že vrána k vráně sedá, mám o tomto člověku a jeho dobrých úmyslech své opodstatněné mínění...
0/0
10.9.2012 8:43
Foto

Phoebe2

Kalousek je il padrino jaksepatří.
Don Corleone by ho zcela jistě angažoval jako svého majordoma, kdyby ho znal.
0/0
10.9.2012 2:59
Foto

M16a48r55i29e 94R13e28s83l93o17v11á

Ach jo
jak jste přišel na to, že to já chci? Samozřejmě jsem to myslela s nadsázkou, jako dovršení všech těch absurdit by to přece bylo půvabné, či ne? 
0/0
9.9.2012 22:02
Foto

Tak to se omlouvám -
- vaše ironie mi jaksi nedošla, asi následkem toho čtení před tím. Jinak zastávám názor, vyjádřený nejlépe panem Koenigsmarkem na Britských listech - jim není třeba nic vysvětlovat, protože jim to vysvětlit nejde. Je třeba je vyhnat.
0/0
10.9.2012 9:35
Foto

Paní Reslová,
přestaňte blbnout. Besser je katastrofální postava - jestli vám eroticky imponuje a ráda byste, aby se takový "frajer" vrátil, vezměte si ho rovnou domů, bude-li tedy chtít. Paní Hanáková tomu rozumí ještě méně než on. Proboha, podívejte se na to celé - uvažovalo se o cimbalistce, pak to dostal zubař, kde to žijeme?
0/0
9.9.2012 20:40
Foto

M86a21r34i12e 45R57e94s34l62o89v15á

Souhlasím
téměř se vším, co jste napsal. Samozřejmě i mě napadlo, že "tajné" seznamy zvýhodňují jistou skupinu šikulů, kteří k nim mají přístup a tím vlasně omezují počet konkurenčních nabídek církvi a ještě jim dávají časový náskok. O tom není pochyb. Já ovšem nepochybuji ani o tom, že "noty" pro vyjednávání restitucí nejsou dílem Jiřího Bessera. On je pouhým "interpretem", a tu roli v porovnání se svou nástupkyní skutečně zvládl brilantně. Přesvědčil 64% diváků, že ví, o čem mluví. Vzpomeňte si, jak dopadl na stejném tématu Marek Benda. A třeba vůbec poprvé, co jsem zaregistrovala, jsme oficiálně slyšeli přiznání, že ty seznamy vůbec jsou a kde jsou.Mě by spíš zajímalo, proč právě teď byl opakovaně do ČT vyslán a kým. Může to být náhoda, ale právě také příprava na politický návrat. A tak mi také přirozeně vrtá hlavou kam.  
0/0
9.9.2012 9:18
Foto

Tupoleff

hyde park
hyde park nelze považovat za jakkoliv vypovídající. "vítězství" a často i otázky v něm kladené se objednávají u agentur. alespoň podle mých informací
0/0
10.9.2012 6:56
Foto

V94í13t 37P30á86t86e58k 8486551919177

Ad Besser v TV
Je smutným vysvědčením celkové úrovně našich politiků a koneckonců i jejich publika, že k úspěchu v Hyde Parku stačí umět říkat souvětí, která mají hlavu a patu, bez ohledu na to, nakolik jsou pravda. Příkladem budiž několikrát použitá výchozí teze p. Bessera, že vyplácení mezd kněžím je povinnost (nesdělil, zda ustanovená nějakou vyšší mocí, či snad mezinárodní smlouvou...) a nikoli jen a jen vůle státu, kterou samozřejmě mohou jeho volené orgány patřičnými postupy kdykoli změnit.
0/0
8.9.2012 22:18
Foto

Radim Lysek

Kdyby jenom teze o platech kněží...
Paní redaktorka píše, že pan poslanec Besser se zaskvěl v Hydeparku. Pokud tím myslí diskuzní pořad ČT (alespoň odkazem to říká) tak si dovoluji konstatovat, že to moc slavné nebylo.Nejen že působil popudlivě-nervózním dojmem, ale neustále odbíhal od kladených odtázek, neodpovídal a mlžil. Vrcholem demagogie bylo jeho "zodpovězení" dotazu na možnost zrušení zákona myslím 218.Pan redaktor ho neustále musel vracet k odpovědím, které nedostával, přitom dotazy ním kladené budou jistě zajímat převážnou část populace - pokud nebudou uspokojivě a racionálně zodpovězeny, nebude ani možné očekávat akceptanci obyvatelstva. Což ponechává otevřené vrata - ne vrátka - pro populity kteréhokoliv ražení. Hlavně v budoucnu.Tvrdit jedním dechem, že není možně se soudně domoci 53 miliardami zaplaceného majetku, aby po několika vhodně zvolených dotazech bylo jasné že to možné je (a o "nezkorumpovanosti" našeho soudnictví v případě majetkových sporů z vlastní zkušenosti vím své) to se pan emeritní ministr vycajchnoval.Pokud dle mého názoru něco extrémně škodí vztahu obyvatelstva k naší mladé demokracii - tak je to tajnůstkářství, úmyslné "odřezávání" občanů od zdrojů informací a různé utajování čehokoliv. V první řadě je to perfektní korupční podhoubí. V druhé řade je to hloupost i pro utajovače, protože mají jedinečnou možnost udělat na základě široké diskuze něco kvalitně (jako porces) a ne býti obyvatelstvem/odborníky následně posláni do háje. Klasickým případem je onen "TAJNÝ" seznam vydávaného majetku. Ten je tajný pro každého - kromě těch, kteří si umí sjednat přístup k infrmacím pro své ekonomické zájmy. Takže PŘESNĚ ti "šikulové", o kterých pan "odejitý" ministr mluví, vědí vše co potřebují. Ale nikdo jiný - hlavně ne obyvatelé, kteří jedině prostřednictvím tohoto seznamu mají dopředu možnost zkontrolovat, zda se skutečně neprolamuje hranice r.1948, zda tam není "vsunut" některý obzvláště pochybný "majetek" s ještě podivnějším zdůvodněním - a zda se nepokusí někdo dělat z obyvatel masajské krávy, kterým pouštějí žilou poté, co je podojí.Z těchto důvodů soudím, že pan poslanec Besser ve skutečnosti žádný "Besserwisser" není - akorát lobbista. Hlavně nic oslnivého v diskuzi nepředvedl.
0/0
9.9.2012 7:54
Foto

M87a49r51i21e 98R11e84s53l57o17v13á

některé informace mám
ale nemám je ověřené, tak je používat nechci. A něco, co píšete, vím pozitivně, že pravda není. Například Horymíra Kubíčka jsem zažila osobně a jeho odvolání téměř v přímém přenosu. Věřte, toho pána škoda nebylo. Spíš bych si myslela, že naopak ještě za lidovců "posloužil" a proto odešel z NTM nepotrestán.Ta digitalizace, tam naopak asi máte pravdu i podle mých informací. Chtěla jsem v tomhle článku popsat hlavně příběh ND a SOP.Ale jinak děkuji, jsou to zajímavé tipy a zkusím se na to podívat. Nejvíc mě láká to IT. :-)
0/0
8.9.2012 21:25
Foto

M46a74r35i42e 86R58e91s50l98o20v47á

Dostal jste mě.
Dlouho jsem se tak nezasmála.
0/0
8.9.2012 19:31
Foto

M10a52r52i90e 74R26e41s34l54o61v19á

Je to příběh
jak jsem ho  sledovala řadu měsíců. Špatně je, že ministr financí ovlivňuje z pozadí konkrétní podobu státní kulturní instituce. Správně by bylo včas vybrat ředitele, který má nějakou jasnou koncepci fungování ND a SOP, na níž se shodne odborná veřejnost i politická reprezentace, a nechat ty změny s důvěrou na něm. Špatně je, že se ministerská koncepce fungování Národního divadla a SOP mění po několika měsících, což tak velkou instituci rozvrací. A vy jste snad zaslechl v tom odvolávacím balábile nějaký věcný, odborně fundovaný pohled nebo argumenty? Něco jako koncepci budoucího fungování ND? Logický důvod odvolání stávajícího ředitele? Já ne. Nepřipadá vám zvláštní, že zatímco byli Besser a Zdráhal kritizováni ze strany zastánců samostatné SOP za neodbornost a nespolupráci s divadelní veřejností, najednou nikomu nevadí, že vládu nad ND přebírá ekonom Martin Sankot, který zatím nikomu o svých záměrech nic neřekl?
0/0
8.9.2012 18:14
Foto

Chodec

Kalousek vs. Zdráhal
Dobrý den,zajímavý článek, ale některá fakta a souvislosti v něm chybí.P. Kalousek jede ve spoustě špinavostí a jedna z nich je dojení Národního kulturního pokladu. Ředitele organizací, které z něj čerpají, systematicky pokrývá svými lidmi (p. Bohm v NK, nyní ND, proslýchá se, že i p. Kubíček, bývalý ředitel NTK a autor kulturního programu TOP 09 musel jít, protože odmítl z Národního kulturního pokladu přispět na předvolební kampaň TOPky).Jím dosazení lidé se většinou neomezují  na přesměrování peněžních toků jenom z NKP, ale odkloní i další velké projekty v ovládaném podniku (např. v NK je to projekt Národní digitální knihovny - o něm pí Menzelová z Česká pozice psala v lednu tohoto roku).Důvod, proč náměstek Zdráhal musel odejít, byl ten, že inicioval policejní prošetření vytunelování projektu NDK (trestní oznámení sice bylo anonymní, ale v našem státě se nic neutají, nakonec bylo odloženo a náměstek šel). Ve vazbě na ND toho náměstek Sankot již stihl více (např. odvolání dlouholeté vedoucí oddělení umění pí Vondrákové na hodinu - prasečí chování a  la Kalousek je pro tohoto muže typické) a je zřejmé, že tím jeho tažení úřadem nekončí.  Na pozici vedoucího odboru IT na ministerstvu kultury jmenoval ing. Jana Ladina, dalšího člena TOP 09, a spolu začli realizovat koncepci rozvoje IT, kterou čirou náhodou vypracovala firma Pragodata, manažer projektu Národní digitální knihovny.Koncepce předpokládá vybudování rezortního datového úložiště nad řešením realizovaném v NK v rámci projektu Národní digitální knihovny. P. Ladin pod sebe zkouší shrábout veškeré již běžící IT projekty financované MK, a to bez ohledu na již podepsané smlouvy (odkazy k tomuto např. zde - http://www.inflow.cz/kramerius-4-kramerius-5))  ))(  ( 
0/0
8.9.2012 21:03
Foto

Urvisu

Děkuji. Věcný, odborně fundovaný pohled anebo argumenty ode mne očekávat nelze, jen domněnky. Klíčovou otázkou může být, zda do transformovaného systému ND a SOP bude moci v budoucnosti vstupovat i soukromý kapitál, například v rámci produkce některých představení, anebo dokonce pronájmu celé scény některého komplexu, spadajícího pod ND, na celou sezónu. To samo o sobě může být dobrá věc, proto jsem položil svůj dotaz, nicméně má to své otazníky. Po převratu v 89'' došlo k poměrně radikálním změnám v obsazení klíčových funkcí v ND, nástupem Ivana Rajmonta proběhly neoficiální personální čistky v uměleckém ansámblu, doplatily na to i některé legendy českého herectví, jako například Martin Růžek, Petr Čepek, Jana Hlaváčová, Luděk Munzar, ale i kontroverzní Regina Rázlová. Ještě před uvalením vazby na Reginu Rázlovou za tunely v libereckém Skloexportu stačila mohutně podnikat v české filmové distribuční síti, má prsty i v produkci Svěrákova Kolji a jeho delegaci pro nominace na Oscara (nebyla náhoda, že po době velkého půstu dostala malý štěk doktorky Zubaté právě v českém oscarovém filmu). Tato žena, byť se tváří jako odepsaná, má nepochybně stále ambice podnikat v oboru, kterému formálně rozumí, a především vazby na Zdeňka Bakalu, jehož snaha investovat do "vznešeného" byznysu je stále více nasnadě (například Česká Miss). Vazby podnikavého miliardáře na politiky ODS anebo TOP09 jsou také veřejně známé. Současná kmotrovská politická garnitura mele z posledního, možná že některými zdánlivě nevysvětlitelnými tahy hraje o poslední šance, jak z pozice moci obsadit své loajální úředníky na klíčové pozice a vytvořit přístupové cesty například k divadelnímu byznysu pro některé bývalé vyvolené. Anebo tak nějak :) Jedná se pouze o spekulace, paní Reslová… a doufám, že mě tady za pár dní ještě najdete :)
0/0
10.9.2012 6:28
Foto

Urvisu

Paní Reslová, mohu poprosit o jednoduchý výklad obsahu článku (jednou, dvěma větami), rád bych situaci v ND a SOP porozuměl, ale nepochopil jsem, co je na jednání Miroslava Kalouska v tomto případě špatně. Děkuji.
0/0
8.9.2012 17:36
Foto

Tak ministra kultůry Bessera jsem potkal v ND na opeře
O přestávce jdu do bufetu, uprostřed stojí chlap, rozepnuté sako, rozkročený jak sedlák Háta na hanácké roli, jednu ruku v kapse a ukazováček druhé zabořený v nosní dírce až po první kloub. Fascinovaně jsem zíral než toho holuba konečně ulovil. Akorát ten chlebíček už jsem si pak nekoupil. A proč to sem píšu - hned jsem si řekl, že to je muž na svém místě. :-)
0/0
8.9.2012 17:11
Foto

J78i32ř84í 60K34o57p92i48s 1196427973911

Ale na šušňožrouta Zahradila
který v přímém přenosu v TV doloval holoubě a pak k mému úžasu prst strčil do úst nemá!!!Jsou to holt seladoni.
0/0
8.9.2012 19:24