29. června 2010 12:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kalousek má ministerstvo financí jisté, John vnitro zdaleka ne

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 58Diskuse
Radek John by rád usedl do křesla ministra vnitra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek John by rád usedl do křesla ministra vnitra | foto: ČTK

PRAHA Zatímco Miroslav Kalousek už prakticky otevírá dveře ministerstva financí, Radek John, jehož Věci veřejné si hlasitě řekly o resort vnitra, nic jistého nemá.

Na schůzce K9 se v pondělí vůbec poprvé začala rozdělovat vládní křesla, i když to politici popírají. Obě menší strany zvyšovaly do poslední chvíle tlak a vzkázaly, že pokud nedosáhnou svého, nemusí do vlády vstoupit či do kabinetu nevyšlou svou klíčovou osobnost. Věci veřejné žádají resort vnitra pro šéfa Radka Johna, TOP 09 finance pro místopředsedu Miroslava Kalouska.

"Je to souboj o moc ve chvíli, kdy máme pohodlnou většinu a nemusíme se stresovat Paroubkem ani obavami o pár přeběhlíků. Vyjednává se v jiné atmosféře. Dobře víme, že ve společné vládě chceme i musíme být," řekl jeden z vyjednávačů.

Další kolo jednání o vládě

V 17.30 se opět sešli koaliční lídři. Měli by se bavit o programové kapitole věnované právu a boji proti korupci. I když tvrdí, že na dělení křesel ještě nedojde, není vyloučeno, že padnou první jména budoucích ministrů za ODS, TOP 09 a Věci veřejné.

Šance Johna na vnitro jisté zdaleka nejsou. Podle informací LN nabídne ODS do soutěže o resort silného kandidáta: místopředsedu Vondru. A s ním příběh, že disident s nezpochybnitelnou minulostí je jiná váha než investigativní reportér John. Nečas to nepřímo naznačil i v ČT 24 po jednání K9, když řekl, že vazba mezi firmou ABL a VV je ve vztahu k vnitru problematická.

To Kalousek už má finance v podstatě jisté. Jednat se bude jen o rozsahu jeho pravomocí. Na ministerstvo se vrátí i proto, že ODS nemá tak silnou osobnost, která by proti němu dokázala ve veřejné debatě obstát.

Pro ODS je velmi těžké vzdát se zároveň vnitra a financí, po premiérovi dvou nejvlivnějších míst ve vládě. Ústup z nich bude precedent, až dosud totiž tradičně oba posty obsazovala nejsilnější vládní strana. Jedinou výjimkou byl kabinet Mirka Topolánka, kde se ministrem financí stal právě Kalousek, tehdy ještě jako lidovec. A ODS z toho má dodnes trauma.

Sám Petr Nečas ještě před volbami opakoval, že právě tohoto ministerstva se už jeho strana vzdát nesmí. Pokud by ODS pustila oba strategické resorty, vypadala by proti koaličním partnerům jako příliš slabá. Zvlášť když TOP 09 obsadí svým předsedou Karlem Schwarzenbergem i ministerstvo zahraničí, považované po premiérovi, financích a vnitru za vládní post číslo čtyři.

Čtěte také

O Johnovi se tak bude velmi ostře vyjednávat. Právě snahou o ministerstvo vnitra se dá vysvětlit odpor VV proti nástupu Kalouska na finance. Ten trval od voleb až do minulého týdne, kdy se začalo mluvit o převedení některých pravomocí z financí na průmysl, který má připadnout ODS. Kdyby byl ministrem financí občanský demokrat, strana by se snáz vzdala vnitra.

Proti VV bude stát ještě jeden argument. Při dojednaném rozložení křesel 6-5-4 mají ve vládě na počet poslanců silnější zastoupení než obě větší strany. U ODS připadá na jedno vládní křeslo 8,5 poslance, u topky 8,2, ale u VV 6,5. Vyváženější by bylo obsazení 7-5-3, o němž se vyjednávalo na začátku. Strana Radka Johna tak může dostat na výběr: chcete ministerstvo vnitra za méně křesel?

Do podobné situace se ale může dostat i TOP 09. Pokud by kromě financí obsadila i reformně důležité ministerstvo práce, mohla by ve vládě nakonec mít méně ministrů. ODS by pak ústup z klíčových vládních postů obhájila tím, že má naopak ve vládě silnější postavení.

  • 58Diskuse