13. dubna 2008 15:47 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Kam až povede strach z „nečerpání“?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

Ad LN 11. 4.: Gandalovič mění zemědělství

Česko je nyní poseto billboardy, na nichž konkrétní zemědělští živnostníci propagují své „bio“ výrobky za státní peníze – tedy peníze nás všech.  Tato zbytečná reklama nás přijde na 28 milionů korun. Pan ministr Gandalovič sice chtěl aby byla ještě masivnější a aby stála 60 milonů korun, ale to se mu nepovedlo. Nepovedlo se to proto, že část té ceny měla být hrazena z eurofondů, ale eurobyrokratům se  60 milonů zdálo přeci jenom moc a odkleplo panu ministrovi „jen“ těch 28. Připomeňme si pro úplnost, že každoročně nejprve musí ČR odevzdat do Bruselu cca 30 mld korun, aby pak následně musela vymýšlet „projekty“ na něž republice či roztodivným spolkům a jednotlivcům – pokud Brusel opravdu, ale opravdu pěkně poprosí – z těchto našich peněz alespoň část vyplatí.  
Petr Gandalovič jistě není tak hloupý, aby nevěděl, že ta reklamní „biokampaň“ je absolutně zbytečná. Ví to samozřejmě velmi dobře, ale má strach z toho, aby on a jeho ministerstvo nebyli označeni za ty, kdo neumí čerpat a dostatečně nečerpají fondy z EU. I pan ministr zemědělství si totiž jistě pamatuje, že Danu Kuchtovou „nečerpání“ stálo post ministryně školství a že Mininisterstvo pro místní rozvoj bylo též vláčeno bahnem za „nečerpání“.
Takže se přátelé připravme na ještě větší a dražší hlouposti a naprosté zbytečnosti, než je ta Gandalovičova tragikomická biokampaň, které nás všechny budou stát obrovské peníze.  Strach z označení za „ne-čerpače“ k nim zcela zákonitě přivede i další druhdy rozumné ministry.
Existuje jediné řešení: nic do EU neplatit a nic po ní také nechtít.
Jaroslav Bachora, Praha
Najdete na Lidovky.cz