Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kam se starou televizí

Česko

S blížícími svátky se můžeme těšit nejen na bohatou nadílku pod vánočním stromečkem, ale často i u popelnic.

Odevzdat vysloužilé elektrozařízení je přitom jednoduché a zdarma.

Nová mikrovlnná trouba, počítač, CD přehrávač. Možná právě nad některým z těchto dárků se budete na Štědrý den u stromečku rozplývat. Během vánočního období a často i po Novém roce, kdy přijdou na řadu povánoční slevy, se totiž tradičně obměňují stará či nepotřebná elektrozařízení v domácnosti.

„V těchto dnech zaznamenáváme zvýšený odběr elektrozařízení, který bude pokračovat i v lednu. Nejvíce sem lidé nosí televize, na druhém místě jsou monitory,“ informuje pracovník sběrného dvora v Praze 5.

Nejednou se nám ovšem naskytne pohled na staré spotřebiče vyhozené u popelnice se směsným odpadem. Přitom vás takový hazard může stát pokutu až 20 tisíc korun. „Nejvíce ze všech elektrozařízení končí v popelnici elektrohračky, kterých tam skončí až polovina. Elektrické hračky totiž patří mezi nejčastěji nakupované spotřebiče,“ tvrdí Hana Ansorgová, manažerka komunikace společnosti ASEKOL, která patří mezi šest kolektivních systémů zpětného sběru elektrického odpadu. Asekol zajišťuje zpětný odběr vysloužilé elektroniky v oblasti výpočetní, telekomunikační a spotřební a vybavení pro volný čas. Podle aktuálního výzkumu společnosti budou letos vánočními hity kromě elektrohraček také mobilní telefony, notebooky, LCD a plazmové televizory a dále MP3, MP4 a DVD přehrávače.

Možností je mnoho, jen chtít Protože je momentálně elektroodpad nejrychleji rostoucím druhem odpadu - celosvětově nyní tvoří až 5% hmotnosti pevného domácího odpadu - měli bychom brát jeho likvidaci vážně.

Důvodů, proč jej recyklovat, je hned několik. Jedním z často proklamovaných argumentů je to, že některé spotřebiče obsahují nebezpečné látky, které v případě úniku negativně ovlivňují životní prostředí a tím samotné lidi.

Druhým hlediskem je skutečnost, že vysloužilá zařízení jsou zdrojem využitelných materiálů, které se dají buď opětovně použít (například energeticky), nebo i znova využít - nejčastěji použitím příslušných surovin k jejich původnímu účelu. „Pomocí recyklace se tak zachrání nezanedbatelné množství drahých kovů, protože neztrácejí na kvalitě a nemusí se zbytečně těžit. Podmínkou recyklace ale samozřejmě je, aby se lidé elektrozařízení zbavovali prostřednictvím sítě sběrných míst a neházeli je do popelnice,“ říká Jan Vrba z kolektivního systému ASEKOL.

Zpětným odběrem vysloužilých malých i velkých domácích elektrospotřebičů se u nás zabývá společnost Elektrowin. Od svého založení v roce 2005 neziskový systém vysbíral již 475 tun zařízení. Pro srovnání, takové množství by zaplnilo 84 fotbalových hřišť.

Možností, kam odvézt vysloužilé zařízení, je rok od roku více. Místa sběrného odběru vytvářejí jednak města a obce, ať už sběrnými dvory, nebo organizováním mobilního sběru nebezpečného odpadu. Dále je zřizují také prodejci sortimentu elektro nebo i servisy ve spolupráci s kolektivními systémy, jejichž prostřednictvím výrobci plní své zákonné povinnosti. Společnost ASEKOL tak oproti loňskému roku téměř zdvojnásobila počet svých sběrných míst.

Podle letošního průzkumu agentury Markent bylo ovšem zjištěno, že Češi zatím nevnímají vytvořenou síť jako dostatečnou.

Máme co zlepšovat Nejlépe třídí elektroodpad skandinávské státy, kde se sbírá kolem 15 kg na osobu, zatímco naše země se v roce 2007 přehoupla teprve přes číslo 2,5 kg.

„Důvodem současného stavu je stále nízké povědomí občanů o nutnosti třídění. Systematicky se v ČR začalo se zpětným odběrem elektrozařízení až v roce 2005. V začátcích sběru byla ovšem míra sběru ve starých členských státech EU obdobná,“ doplňuje Vrba z ASEKOLU. „Abychom se přiblížili vyspělým zemím, je třeba mimo jiné zkvalitňovat a zhušťovat síť míst zpětného odběru,“ přidává Jaroslav Holakovský, předseda představenstva ELEKTROWIN, a.s.

Podle požadavku EU musí přitom každý Čech letos odevzdat alespoň 4 kg elektroodpadu, jinak našemu státu hrozí sankce. Jestli však zvládneme dosáhnout požadované hranice, je ještě brzy odhadovat.

***

Kam s vánočním odpadem

* Elektrické spotřebiče, kabely, televize, PC monitory: prodejce, sběrný dvůr *CD nosiče: směsný odpad *CD (plastový obal): kontejner na plasty * Nábytek, podlahové krytiny, sanita: sběrný dvůr *PVC (novodurové trubky, podlahové krytiny, hračky ): větší do sběrného dvora, ostatní do směsného odpadu * Nebezpečný odpad (zářivky, výbojky, baterie, monočlánky, lednice, mrazáky, autobaterie, barvy, prošlé léky, počítače a jiné): sběrný dvůr, stabilní nebo mobilní sběrny nebezpečného odpadu Kde najít nejbližší sběrný dvůr: www.asekol.cz www.elektrowin.cz www.sberny-dvur.cz

Autor: