Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Příliš velký Babiš. Bruselská pravidla mohou bolet nejen premiéra

Kamberský

  5:00
Praha - Relativně klidná reakce Andreje Babiše na vzkaz eurokomisaře Günthera Oettingera ukazuje, že bere svůj problém vážně a bude jej řešit (tedy za podmínky, že Evropská komise řekne to, co naznačila její právní služba).

Předseda české vlády Andrej Babiš před jednáním Evropské rady. foto: Reuters

Současný malér kolem dotací pro Agrofert nám ukazuje tři různé systémové trable. Veliké trable.

Evropský parlament schválil usnesení k možnému střetu zájmů Babiše. Konejte, vyzval eurokomisaře

Za prvé se ukazuje, nakolik je náš život a zemědělství zejména prorostlé dotacemi. Dotacemi, které bere skoro každý a bez nichž si v podstatě neumíme představit fungování venkova. Ano, platby za péči o půdu bere dosud i rod Windsorů, ostatně jako takřka každý vlastník půdy. Tento systém, prosazený Francií na počátku šedesátých let, potřebuje už roky zásadní reformu. Do té se však nikomu nechce, protože nikdo netouží mít dvorek zavalený hnojem od rozhořčených farmářů.

Za druhé nová evropská regulace ukázala, v jak obrovském potenciálním střetu zájmů Babiš může být. Jen tím, že má prospěch z výsledků více než 250 společností. Nebo jinak: podle loňské účetní uzávěrky mají firmy Agrofertu u bank otevřené úvěry ve výši 35,5 miliardy korun. Je tedy zřejmé, že Babiš jako premiér může být v konfliktu zájmů takřka kdykoli, nikoli třeba jen při debatě o zvláštní bankovní dani. Babiš je prostě na Českou republiku příliš rozsáhlý.

Zvláštní a svým způsobem nepochopitelné je, že jak česká politika, tak samotný Andrej Babiš nijak nezareagovali na letní změnu unijních pravidel. A že na problém musela upozornit Transparency International a v rámci předvolebního boje jej v EP zvedla zejména Evropská lidová strana, pro níž jsou liberálové z ALDE čím dál nepříjemnější konkurencí.

Z chaosu je přitom snadná cesta ven. Zpráva právní služby dává Babišovi vlastně doslovný návod, jak se z horké kaše vybabrat. Nechce-li odejít z exekutivy, přestat brát dotace nebo celou firmu prodat, pak může založit „blind trust“. Tedy delegovat majitelská práva na jiný subjekt tak, aby de facto vůbec netušil, co se s jeho majetkem děje. Což technicky vzato není vůbec těžké, ale osobně to bude pro premiéra, zvyklého mít přehled vždy o všem, bolestivé.

Než se tak stane, hrozí jiný scénář. Bývalé Babišovy firmy mohou žádat jako všechny ostatní o dotace, ale Česko už je nebude moci fakturovat Bruselu. A to by mohlo začít daňového poplatníka bolet tak, že by se na svého premiéra začal zatraceně zlobit.

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Administrativní pracovník

Velvyslanectví Alžírské demokratické a lidové republiky
Praha