Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Provězněno. Tři roky po amnestii už jsou opět přeplněné káznice

Kamberský

  19:07
Kriminalita klesá – a věznice jsou stále plnější. Divíte se? Nedivte. Česká politika je podobnými paradoxy těhotná, ona je plodí jeden za druhým.

Věznice ve Vinařicích. foto: MAFRA - Radek Cihla

Třeba taková amnestie a přeplněné věznice. České justice jako celek dlouhé roky tlačila na prezidenta Václava Klause, aby vyhlásil velkou milost, protože jinak si s přeplněnými káznicemi neumí poradit.

KAMBERSKÝ: Kalousek už spoléhá jen na Babiše a Zemana

A tehdejší prezident dlouhé roky tvrdě oponoval: „Prezidentská milost nemůže být řešení systémového problému přeplněných věznic.“ A amnestii odmítal. Zbytek příběhu znáte: technicky počítáno nejúspěšnější český politik odešel po letech obliby s ostudou právě kvůli amnestii (byť, přiznejme, nejvíce hněvu přinesla na Klausovu hlavu abolice, tedy přerušení trestního stíhání hospodářských případů z devadesátých let).

Neuplynuly ani tři roky od velkého průvanu – a tuzemské žaláře jsou opět přeplněné: kapacitu 17 921 míst zaplňuje 18 609 vězňů. To je samo o sobě nepodstatné přelidnění – problém je rychlost, s jakou se věznice plní. A podle statistických modelů bude během pár let scházet 2300 míst.

Predikce ekonoma Libora Duška z CERGE-EI je třeba brát vážně: po Klausově amnestii předpověděl: „Pokud teď propustíme sedm tisíc vězňů, do dvou a půl let budou věznice znova plné.“ Jen v letech 2003–2013 vzrostl počet vězňů takřka na dvojnásobek (z 13 000 na 20 500). A bude hůře.

KAMBERSKÝ: Putinův český mobil. Hrad si bude nad ovarem mnout ruce, jak zase vytočil ‚Prahu‘

Přitom každý pátý odsouzený má trest kratší devíti měsíců a je otázka, zda by se nemohl polepšovat či napravovat škodu jinak než karcerací.

Nejčastěji lidé sedí kvůli porušení podmínky, neplacení alimentů či drobné šarvátce, tedy bagatelním přečinům. V přepočtu na obyvatele tak vězníme třikrát více lidí než Finové, dvojnásobek oproti zbytku Skandinávie či Německu s Nizozemskem.

A protože vězení je silně kriminogenní faktor, stálo by za to se nad soustavným zpřísňováním zákonů zamyslet. Nejen kvůli drahým a přeplněným kriminálům. Jak známo a stokrát empiricky dokázáno: sebepřísnější zákony zločinům nezabrání.