25. ledna 2010 15:56 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Kameraman Ondříček už dýchá sám, po operaci začíná rehabilitovat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Kameraman Miroslav Ondříček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kameraman Miroslav Ondříček. | foto: Lidové noviny

PRAHA Filmový kameraman Miroslav Ondříček, který v půli ledna podstoupil vážnou operaci přetržené aorty ve Fakultní nemocnici Motol, už dýchá sám bez přístrojů. Jeho stav se mírně zlepšil a začíná rehabilitovat.

 

O Ondříčka se starají odborníci motolské kardiochirurgie.

"Stav pacienta se mírně zlepšil, už dýchá sám bez pomoci přístrojů. Pomalinku se vysazuje do křesla a pozvolna rehabilituje," řekla mluvčí nemocnice Eva Jurinová.

Přetržení aorty je jednou z nejvážnějších komplikací, která bezprostředně ohrožuje postiženého na životě. Ondříček byl po operaci v umělém spánku, lékaři ho probudili minulé úterý. Tehdy mu ještě přístroje musely s dýcháním pomáhat, sám dýchal jen částečně. Byl upoután na lůžko, rehabilitace spočívala v rozhýbání končetin.

Pětasedmdesátiletý tvůrce čtyř desítek celovečerních snímků a blízký spolupracovník režiséra Miloše Formana, byl nominován na Oscara za snímky Ragtime a Amadeus. Na více než čtvrtině filmů pracoval tento člen Americké filmové akademie v USA. Mimo jiné snímal i turné Luciana Pavarottiho po Číně. Nejnovější ocenění obdržel tuto sobotu, kdy mu Český filmový a televizní svaz FITES udělil Cenu Vladislava Vančury za dlouholetý umělecký přínos domácí i světové kinematografii.

Před šesti lety Ondříček převzal prestižní ocenění Americké unie kameramanů za přínos mezinárodní kinematografii. Je i držitelem Českého lva za dlouholetý přínos českému filmu, Křišťálovým glóbem ho poctil karlovarský festival a za celoživotní dílo ho před pěti lety vyznamenala i Asociace českých kameramanů. V roce 2006 převzal medaili Za zásluhy.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz