17. dubna 2008 15:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kamery jsou jen pro politiky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Zasedání zastupitelstva města Brna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zasedání zastupitelstva města Brna | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO  Vedení brněnské radnice slibovalo větší otevřenost. Teď sami zástupci úřadu nepřímo omezují to, co zavedli - a činí tak s odvoláním na ochranu osobních údajů. V internetovém videopřenosu ze zasedání městského zastupitelstva totiž magistrátní úředníci v některých chvílích záměrně odpojují vysílání zvuku a kamery smějí zabírat jen část sálu s politiky.

Veřejná a někdy kritická vystoupení občanů a zástupců institucí tak ten, kdo má o jednání zájem, neuslyší. Bez vysvětlení na internetových stránkách naráz vypadne zvuk. „Kamera může snímat pouze zastupitele, kteří k tomu podepsali osobní souhlas. Pokaždé, když mluví na mikrofon veřejnost, pak je zvuk stáhnut a rovněž kamera dotyčného nesnímá, a to podle zákona o ochraně osobních údajů,“ zdůvodňuje němá místa v přenosu mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Vysílání po internetu je zatím pro 30 lidí

Pro on-line přenos z jednání zastupitelů města Brna je ve Sněmovním sále Nové radnice instalováno šest kamer. Čtyři z nich jsou pohyblivé, dvě statické. Technické zabezpečení on-line přenosu si vyžádalo investici zhruba 800 tisíc korun. Poprvé radnice vysílání vyzkoušela v lednu, tehdy však jen „do zdi“, naostro se přenos rozjel v březnu. Dubnovou schůzi předevčírem sledovalo na webu ve špičce třicet lidí. 

Úřad pro ochranu osobních údajů ale takový postoj nezastává. „U pouhého přímého přenosu bez použití záznamového zařízení a dalšího využití záznamu pro identifikaci osob se zřetelem k nepravidelnosti setkání zastupitelstva nelze hovořit o systematickém nakládání s osobními údaji,“ citovala ze starších postojů úřadu jeho mluvčí Hana Štěpánková. Připomněla, že zákon mluví o veřejném zasedání zastupitelstva, a není tak důvod, proč by nemohlo být šířeno pomocí internetu. Připomněla pouze, že ani to nevylučuje právo na ochranu občanské cti, lidské důstojnosti, soukromí a projevů osobní povahy podle občanského zákoníku.

Nedostatek přiznává i náměstek primátora Martin Ander, který se Stranou zelených přenosy ze schůzí inicioval. „Vím to od dnešního rána,“ řekl včera LN. „Je to polovičaté řešení, mělo by se ihned vyřešit. Alespoň to, aby se na počítači objevovali zaměstnanci města a ředitelé městských organizací,“ dodal. Radnice totiž v úterý například diváky na internetu připravila o vystoupení ředitele Národního divadla Brno Daniela Dvořáka, který vysvětloval diskutovaný postoj instituce k Danielu Landovi a jeho připravované hře. „Prostě jsem věděl, že mluví, ale neslyšel jsem ho a neviděl jsem ho,“ popsal zastupitel opoziční ODS Petr Paulczyňski, který poté, co se spolustraníky protestně opustil sál, sledoval přenos alespoň po internetu.

„Na to, že vybavení pro přenos stálo 800 tisíc, je to dost nedopracovaná služba,“ konstatoval. A dodal, že na stránkách není ani základní informace o tom, že vystoupení veřejnosti odpojují, takže původně myslel, že se mu internet porouchal.

Ander však připomíná, že už obdržel několik e-mailů od lidí, kteří tvrdí, že chtějí být přítomni zasedání, ale nechtějí se objevit v televizi. „I ty musíme brát v úvahu,“ dodává. Další lidé pak ale argumentují jinak. „Pokud budu v sále, tak je uvidím a uslyším. A může tam přijít kdokoliv. Jaký smysl má totéž nepouštět po internetu,“ soudí například Brňan Petr Havlíček.

Přenosy ze zasedání brněnského zastupitelstva provází ještě další problém: Radnice je pouští jen v době schůze v přímém přenosu. Kdo je v té době v práci nebo si chce záznam pustit později, má problém, nedostane se k nim, a to ani v omezeném třeba jen zvukovém záznamu. „Naše služba je pro ty, kteří nemohou na jednání zastupitelstva dopoledne a chtějí si sledovat třeba svůj bod,“ podotkl Žára.

Například ve mnohem menším Veselí nad Moravou přitom mají na internetu zvukový záznam i zpětně. Mají ho rozdělený tak, aby bylo jasné, kterého bodu se diskuse týká a ještě ho doplňují podrobné informace o tom, jak kdo hlasoval. „Nezaznamenali jsme zatím v této souvislosti stížnost. Naopak, návštěvnost těchto stránek se prudce zvyšuje,“ popsal vedoucí kanceláře tamního tajemníka Petr Kebrle. Podobnou zkušenost mají i další obce, mnohé zasedání vysílají živě i ze záznamu ve svých kabelových televizích. K tomu ale brněnská radnice nemá patřičnou licenci.

Najdete na Lidovky.cz