4. ledna 2010 14:51 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Kampuschová prý únosci třikrát utekla, dvakrát se vrátila

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Natasha Kampuschová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Natasha Kampuschová | foto: Reprofoto

VÍDEŇ Rakušanka Natascha Kampuschová, kterou jako desetiletou unesl a osm let držel ve sklepním vězení duševně narušený Wolfgang Priklopil, svému únosci uprchla celkem třikrát. Dvakrát se k němu ale ještě týž den vrátila.

S odvoláním na výsledky vyšetřovatelů to ve svém aktuálním vydání napsal rakouský magazín Profil.

Kampuschovou Priklopil unesl jako školačku v roce 1998. Osm let ji držel v upraveném sklepě svého domu. V srpnu 2006 se osmnáctileté dívce podařilo uprchnout. Únosce poté spáchal sebevraždu.

Případ vyšetřuje státní zastupitelství a zabývá se jím i zvláštní vyšetřovací komise. Z výsledků podle Profilu vyplývá, že Priklopil mohl mít spolupachatele či mohl jednat na "objednávku".

Měl nade mnou moc, obhajuje návrat Kampuschová
Poprvé podle magazínu Kampuschová utekla Priklopilovi z bytu, který rekonstruoval. Podruhé to bylo z únoscova domu.

Státní zástupce Thomas Mühlbacher v posledních měsících vyslechl Kampuschovou dvakrát, uvedl Profil. Podle zdrojů magazínu obeznámených s kauzou mladá žena dnes "mnohé zlehčuje a popírá". Svůj dvojitý návrat k únosci zdůvodnila jeho "mocí", kterou nad ní měl. S jeho sebevraždou se dodnes nevyrovnala, citoval magazín svůj zdroj.

Televizi ORF ale Mühlbacher návraty nepotvrdil. "Vyšetřování ukazuje, že paní Kampuschová udělala pokusy o útěk, které se ale nezdařily," řekl státní zástupce. Vyšetřování podle něj neprokázalo, že by se po útěku vrátila. Označil to za "čistou legendu". Dodal, že se Kampuschová pokusila podle své výpovědi uprchnout z jednoho vídeňského bytu, z únoscova domu se sklepem a z lyžařského výletu.

Únosců mohlo být více
Část vyšetřovatelů podle Profilu míní, že za dívčiným únosem mohlo být víc pachatelů. Kampuschová po únosu neskončila hned ve sklepním vězení, ale v lese. Odtud Priklopil prý telefonoval a chtěl děvče předat, píše magazín.

To se nezdařilo a zůstal jako případný "únosce na zakázku" se svou obětí sám. Tuto teorii prý podporuje i to, že sklepní úkryt nebyl tehdy ještě hotový. Zavřít Kampuschovou do něj tedy podle Profilu zřejmě nebylo v plánu.

Státní zastupitelství nyní vyšetřuje Priklopilova přítele Ernsta H., jemuž únosce krátce po dívčině útěku v roce 2006 volal a s nímž strávil pár hodin před svou smrtí. "Kdyby Priklopil jednal sám, nikdy by nikomu nevolal (po dívčině útěku), ale utekl by třeba do Česka, a bylo by to vyřízené," řekl Profilu jeden z vyšetřovatelů.

Podle něj manželka Priklopilova přítele Ernsta H. upekla Kampuschové dort k narozeninám. Ernst H. navíc deset dní po únosu Priklopilovi převedl na účet půl milionu šilinků. Za dalších deset dnů se mu obnos vrátil přes konto Priklopilovy matky. Sumu prý únosci půjčil na nákup Porsche. Naposledy ale tvrdil, že chtěl jen vyprat nějaké peníze ze své firmy, napsal magazín. ktk mik

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz