12. července 2010 10:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kanada by mohla zrušit víza nejpozději do dvou let, doufají Češi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Kanadská ambasáda ve Vídni, která vydává Čechům víza | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanadská ambasáda ve Vídni, která vydává Čechům víza | foto: ČTK

PRAHA Česká diplomacie doufá, že Kanada víza pro Čechy zruší dříve, než začne plně fungovat reformovaný azylový systém této země: podle Ottawy se pravidla změní za 18 až 24 měsíců.

Původní azylový systém Kanady byl obecně považován za snadno zneužitelný, proto v této zaoceánské zemi žádali čeští občané o azyl, i když by s tím jinde ve světě neuspěli.

Kanada se proto už rok (od 14. července 2009) proti vlně českých migrantů brání vízy: českým turistům jich bylo za tu dobu vydáno více než 6200.

Pro srovnání, do Spojených států v období leden - květen 2010 přes Elektronický systém cestovní registrace (ESTA) vycestovalo 16 300 Čechů. Lidovkám.cz údaj sdělilo tiskové oddělení Velvyslanectví Spojených států v Praze.

Češi čekají ve Vídni na kanadské ambasádě na víza.

"Pouze 1,5 procenta žádostí o vízum bylo zamítnuto a 234 staženo," sdělilo kanadské velvyslanectví v Praze. Zrušení víz se podle Kanady dá očekávat, "jak pro to nastanou vhodné podmínky".

Českou vládu znovuzavedení víz značně rozladilo a usiluje o jejich zrušení na všech frontách včetně EU. "Za zásadní výstup z našeho posledního bilaterálního jednání s Kanadou považujeme sdělení kanadské strany, že rozhodnutí o revizi vízové povinnosti s ČR nemusí čekat až na plnou implemetaci reformy," uvedlo ministerstvo zahraničí. "O tom všem ale budeme s Kanadou jednat a toto rozhodnutí musí učinit Kanada sama.

Počet žadatelů o azyl z Česka, hlavně z řad Romů, se po zavedení víz rapidně snížil, přesto tak od loňského srpna 2009 do letošního června učinilo ještě 74 českých občanů.

Kanadský parlament nyní schválil zákon, který změní benevolentní kanadský azylový systém. Praha to uvítala, protože na nutnost změny dlouhodobě upozorňovala. "Zákon ve svých opatřeních potvrzuje naši argumentaci, že primárním důvodem odchodů migrantů byla zneužitelnost kanadského sytému. A snaží se tuto slabost odstranit," uvedla česká diplomacie.

Čtěte více

Kanada jednostranně obnovila víza pro Čechy loni v červenci v důsledku rostoucího počtu žadatelů o azyl. Vysloužila si tím kritiku Česka i EU. Kanaďané pak i pod tlakem Prahy a Bruselu začali pracovat na změnách svého azylového systému.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz