19. září 2008 12:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kanada chystá s EU obchodní dohodu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: AFP

BRUSEL Kanada by měla být do budoucna obchodně provázanější se státy Evropské unie. Chystá totiž rozsáhlou obchodní dohodu, jejímž předmětem by neměl být pouze neomezený obchod se zbožím, službami či odstranění cel, ale i volný pohyb kvalifikovaných pracovníků nebo otevřený přístup k vládním výběrovým řízením. Evropské podniky by se tak mohly v Kanadě ucházet o vládní zakázky se stejnou výchozí pozicí jako kanadské firmy.

Předběžná jednání by měla začít na summitu unie s Kanadou v Montrealu 17. října, uvedl na své webové stránce kanadský list Globe and Mail. Navrhovaná smlouva podle deníku daleko přesahuje jiné podobné dohody, jako je například Severoamerická dohoda o volném obchodu (NAFTA).

Pokud budou jednání úspěšná, stane se Kanada podle listu první rozvinutou zemí, která by měla zcela otevřené obchodní vztahy s Evropskou unií. Deník ale zároveň připomíná, že předchozí obchodní námluvy severoamerické země s evropskou sedmadvacítkou v roce 2005 ztroskotaly.

Dohoda má v Kanadě zastánce především v podnikatelských kruzích, protože by se díky ní tamním exportérům otevřel trh s téměř půlmiliardou spotřebitelů. Zároveň by do kanadských firem mohl bez omezení proudit evropský investiční kapitál. Proti dohodě zřejmě ale budou vystupovat vlády jednotlivých provincií, kterým se nebude líbit ustanovení o rovném přístupu evropských firem do státních tendrů, podotýká list.

Říjnového montrealského summitu se mimo jiné zúčastní francouzský prezident Nicolas Sarkozy a předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Vedle ekonomického partnerství budou předmětem jednání životní prostředí, energetika a bezpečnost.
Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz