Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

„Kanada si řeší svůj problém“

Česko

Exodus českých Romů – Ottawa reaguje na zvyšující se počet žádostí o azyl. Zavedla víza

Romové z Česka žádají nyní o politický azyl takřka výlučně v Kanadě. Důvodem je příliš štědrý sociální systém, který umožňuje žadatelům o azyl poměrně slušný, a to i bezpracný životní standard. OTTAWA/PRAHA Hlavní důvod, proč Kanada zavedla vůči občanům České republiky víza, nelze hledat v Česku, ale v Kanadě.

„Kanada si řeší vlastní problém na úkor České republiky. Ten problém neleží v České republice, neleží v tom počtu žadatelů o azyl, leží v tom, že kanadská strana má v dnešním světě velmi výjimečně přívětivý imigrační zákon a azylové řízení,“ uvádí ministr zahraničí Jan Kohout.

Kanada poprvé víza zavedla v roce 1997 (zrušila je pak o deset let později). I tehdy to bylo z úplně stejného důvodu jako nyní.

Štědrý a lehce zneužitelný sociální systém dává žadatelům o politický azyl na české poměry slušné (nikoli však závratné) finanční prostředky už od momentu podání žádosti. I pokud není žádosti vyhověno, čeká žadatele nejméně devět měsíců až rok bezstarostného života na útraty kanadského státu.

Sociální dávky pro rodinu s dětmi činí měsíčně dvanáct set až patnáct set kanadských dolarů, tedy asi dvacet čtyři tisíc českých korun. K tomu si podle lidí, kteří se v prostředí azylantů z Česka pohybují, lze ještě přilepšit několika sty dolarů na osobu za mírná zdravotní postižení, jako například alergii na určité potraviny. Příjem od kanadského státu si velká část žadatelů o azyl doplňuje prací na černo.

Žadatelé o azyl navíc nepobývají v žádných utečeneckých táborech, tento druh zařízení Kanada nezná, a mají okamžitě právo na sociální byt i přístup k velmi kvalitní zdravotní péči a v případě dětí do kanadských škol. „Kanada je pro české žadatele o azyl mnohonásobně zajímavější než jakákoli jiná země na světě. Oproti sousedním Spojeným státům je v Kanadě počet českých žádostí o azyl více než stonásobný,“ uvedl před časem pro LN nejmenovaný diplomatický zdroj v Kanadě. Kanada sama si je problému svého přejícného azylového systému vědoma a vláda chystá na podzim zákon, který ho má přitvrdit.

Proč ne Romové z Maďarska?

Když v roce 2002 zavedla tvrdé azylové podmínky Velká Británie, azylová „turistika“ z Česka tam okamžitě téměř úplně ustala.

Za poslední rok mělo v Kanadě požádat o azyl 2500 žadatelů z Česka. Otázkou, na kterou neumí odpovědět ani česká diplomacie, je, proč štědrého azylového systému v Kanadě využívají v takové míře čeští Romové, a ne Romové ze Slovenska či z Maďarska. V těchto zemích je přitom rasové napětí i sociální situace romské populace daleko horší než v České republice.

Autor: