2. července 2013 20:59, aktualizováno  21:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kanadská policie zmařila teroristický útok na parlament

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Kanadská policie- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kanadská policie- ilustrační | foto: Reuters

OTTAWA Kanadská policie zmařila pokus teroristů inspirovaných Al-Káidou odpálit nálože před parlamentem provincie Britská Kolumbie ve městě Victoria. Zástupci policie na tiskové konferenci oznámili, že teroristé chtěli zaútočit v pondělí, během oslav státního svátku Dne Kanady. Zadrženy byly dvě osoby.

Zatčenými jsou muž a žena, kteří chtěli odpálit tři nálože před parlamentní budovou. Policie měla situaci včas pod kontrolou, veřejnost podle policistů ohrožena nebyla. Oba útočníci jsou Kanaďané a nejsou důkazy o tom, že by měli spojení do zahraničí. Jejich čin byl nicméně inspirován ideologií teroristické sítě Al-Káida.

ČTĚTE TAKÉ:

John Stewart Nuttall a Amanda Marie Korodyová byli zadrženi v pondělí, uvedla policie. K útoku na parlament ve městě Victoria, správním středisku Britské Kolumbie, chtěli použít tlakové hrnce. Obviněni byli ze spiknutí, výroby trhavin a terorismu.

Informace hledali na internetu

Pár podle policie sám na internetu vyhledával informace o výrobě trhavin a jejich užití. Podle dohledem policejních agentů byli Nuttall a Korodyová od letošního února. Žádná souvislost s dubnovým útokem na mezinárodní maraton v Bostonu se podle policie neprokázala.

Kanadská kontrarozvědka CSIS nedávno vyjádřila obavu, že radikálně naladění Kanaďané mohou zaútočit na cíle uvnitř země či v zahraničí. V dubnu policie zadržela dva muže, kteří byli podezřelí, že chtěli u Toronta vykolejit osobní vlak. Jejich akci prý podporovali teroristé z Al-Káidy operující v Íránu.

Alžířan Ahmed Ressam žijící v Kanadě se v roce 2000 snažil proniknout do Spojených států z Britské Kolumbie, aby v Los Angeles vyhodil do povětří letištní budovu. Americká policie ho zadržela, později mu soud uložil 37 let vězení.

Lidovky.cz, ČTK
  • 9Diskuse
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka

O metodě BLW si přečtěte v rozhovoru s Ditou Ptáčkovou