29. listopadu 2009 20:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kanadské školy si lámou hlavu nad přívalem českých Romů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

TORONTO/PRAHA Kanadští učitelé ve školách po celém Torontu a Hamiltonu se potýkají s návalem romských dětí z Čech. Školy mají problém s kapacitou i s formou výuky – Romů je moc a učí se neradi.

Romové většinou vůbec neumí anglicky, takže kanadské školy musí narychlo najímat české tlumočníky. Překládat musí všechno – oficiální dokumenty i zadání úkolů.

Kromě praktických problémů jako je jazyková bariéra nebo omezená kapacita škol jsou učitelé postaveni i před problémy hůře řešitelné.

Romští žáci prý k vyučování lhostejní až podezíraví
Podle kanadského deníku Toronto Star jsou romští žáci k vyučování lhostejní až podezíraví, a sami učitelé jsou překvapení, že děti nemají zažitý žádný režim školní docházky. Nerespektují dobu vyučování, často do školy nepřijdou i několik dní za sebou, vyvolávají konflikty s ostatními dětmi a nerespektují učitele.

Školy se snaží navázat komunikaci s rodiči a vysvětlovat jim, proč by měli své děti do školy posílat. Na jednu z těchto schůzek byl pozvaný i český tlumočník Jan Rotbauer. "Už jsem tu byl několikrát, protože učitelé si s dětmi nevědí rady. Romští rodiče své děti velice milují, vzdělání u nich však není prioritou," vysvětlil Rotbauer kanadskému listu.

Chyba částečně padá na hlavu českého školství
Ředitel romského centra v Torontu Paul St. Clair vidí chybu částečně na straně českého školství. "Děti jsou v Čechách často posílány do speciálních tříd, rodiče je navíc ve studiu nemotivují, protože jim samotným nebylo žádné vyšší vzdělání umožněno," říká St. Clair. 

Romové skrze tlumočníky vysvětlují, že jejich děti byly v České republice diskriminovány, proto do školy chodí nerady. "Je to důvod, proč jsme sem přišli. Naše děti byly v českých školách vystavovány rasistickým nadávkám. Tady je to lepší, děti jsou hodné, Kanada je multikulturní zemí," řekla deníku Katarina Polyáková, která do země přiletěla s rodinou téměř před rokem.

Pokroky za dva měsíce
Kanadské školy jsou k Romům vstřícné. Škola Královny Viktorie v Parkdale, kam od září chodí téměř 70 romských dětí, zřídila speciální "vyrovnávací" třídy, kde je učí anglicky a snaží se dohnat i vědomostní nedostatky. Podle učitelky Rosanny Reutterové jsou prý po dvou měsících této výuky již viditelné pokroky – děti se při hodinách méně baví a začaly dělat i domácí úkoly.

Učitelka angličtiny pro cizince z torontské školy si myslí, že by odlišný kulturní základ neměl být pro kanadské školství problém. "Naší prací je pomáhat dětem, které mají – a ne vlastní vinou – nedostatky ve vzdělání. Jeden žák napsal minulý týden úvahu o tom, jak je skvělé, že ho v Kanadě nikdo nebije jen kvůli tomu, že je Rom. Takovým lidem by měly kanadské školy pomoci, proto sem přišli," řekla Reutterová deníku Toronto Star.

Martina Týblová, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz