16. června 2009 8:24 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kapela, která přežila smrt. Doslova

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Motley Crue | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Motley Crue | foto: Reprofoto

PRAHA Řeky alkoholu, tuny heroinu a legie žen. Představte si všechna myslitelná rock’n’rollová klišé a znásobte je stokrát: to jsou Mötley Crüe, kteří 17. června vystoupí pražské O2 areně. Jedna z mála kapel, která přežila vlastní smrt – a nejen z hudebního hlediska.

Když se člověk podívá na fotografie skupiny z osmdesátých let, kdy Mötley Crüe začínali, neubrání se úsměvu: nalíčení chlapíci v těch nejsměšnějších metalových pózách, jaké si jen lze představit. Mötley Crüe tehdy spolu s kapelami jako Poison, Warrant nebo Twisted Sister definovali později vysmívaný „hair metal“, po kterém lačně skočila rodící se MTV. Jenže na rozdíl od svých souputníků po sobě Mötley Crüe zanechali kromě legračních snímků i silné rockové skladby: Dr. Feelgood, Kickstart My Heart nebo Girls, Girls, Girls působí i po letech neuvěřitelně svěže a ve svém žánru představují naprostou klasiku.

Kickstart My Heart

Dr. Feelgood

Boj o trůn metalové atrakce
„Nikdy nám nešlo o nějaké složité umění,“ nechal se slyšet lídr kvarteta, baskytarista Nikki Sixx. „Zajímala a zajímá nás jen hlasitá rocková muzika s chytlavými refrény.“ A na ty měli Sixx spolu s kytaristou Mickem Marsem, bubeníkem Tommym Leem a zpěvákem Vincem Neilem talent vždycky. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let byli Mötley Crüe jednou z největších rock’n’rollových kapel na světě – než je na trůnu vystřídali jejich mladší obdivovatelé z domovského Los Angeles: Guns N’ Roses.

Jenže zatímco z „Pistolí a růží“ je dnes kvůli despotickému zpěvákovi Axlu W. Roseovi jen smutná parodie na rockovou kapelu, Mötley Crüe se po časech útlumu v devadesátých letech dali na konci roku 2004 znovu dohromady. Výsledkem obnovené spolupráce je loňské překvapivě živelné album Saints of Los Angeles. Načež Mötley Crüe s překvapením zjistili, že uvolněný trůn největší glam metalové atrakce opět čeká jen na ně…

Girls, Girls, Girls

Shout At The Devil

Mrtvý. Oficiálně
Když se ale řekne Mötley Crüe, nevybaví se jen nadčasová muzika. Členové kapely v různých etapách své kariéry zosobňovali veškerou myslitelnou dekadenci rock’n’rollu. Management Mötley Crüe raději na turné kapely najímal soukromé letadlo, aby měl Sixxe a spol. co nejvíce pod kontrolou – obvykle bez úspěchu. „Objevili jsme, že v soukromém letadle můžeme nerušeně převážet neomezené množství drog,“ vzpomíná Sixx.

Právě Sixx byl v roce 1987 po předávkování heroinem lékaři oficiálně prohlášen za mrtvého – zachránily ho až dvě injekce adrenalinu přímo do srdce: pozdější inspirace pro jeden z největších hitů kapely a tradiční koncertní otvírák Kickstart My Heart. Dnes už jsou podle vlastních slov Mötley Crüe „čistí“. A jejich koncertům to prospělo: fanoušci se o tom budou moci přesvědčit už zítra.

Wild Side

Sick Love Song

Najdete na Lidovky.cz