Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Karas z Česka útočí na Rakousko

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE / MIKULOV Zabij bobra, zachráníš strom. Pořekadlo, které vyjadřuje, jak složitá je ochrana přírody, možná našlo v Česku další konkrétní uplatnění. Podle rakouských novin Der Standard totiž jedna z ekologických organizací varovala Rakousko, Slovensko i Evropskou komisi před masivním rozšiřováním karase stříbřitého.

Ten se jako velmi invazivní druh ryby údajně rozšiřuje z Moravy na rakouské a slovenské území. Nepůvodní karas přitom decimuje jiné rybí populace a narušuje přírodní rovnováhu. Čeští odborníci se nemohou shodnout, kdo za tuto invazi karasů v podobě malých rybek vlastně může. Někteří vědci obviňují ochranáře přírody z toho, že ve snaze chránit některé rostliny a ptáky v Národní přírodní rezervaci Lednické rybníky výrazně omezili rybářské hospodaření na těchto rybnících, a umožnili tak karasům, aby se masivně rozšířili na úkor kapra i do sousedních povodí. Ochranáři jsou ale přesvědčeni o tom, že se naopak jedná o jakýsi komplot rybářů.

„Určitě je pravda, že ochranářská opatření v rezervaci Lednické rybníky způsobila rapidní nárůst populace karase, který se pak dostává do dalších toků a nádrží,“ říká Jan Mareš z Ústavu zoologie, rybářství a hydrobiologie Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Ochránci přírody se totiž podle něj snaží novým plánem péče z roku 2006 vrátit soustavě rybníků jakýsi přirozený charakter, který však tato soustava nikdy neměla. Byla totiž vybudována uměle a celá staletí se na ní rybářsky hospodařilo. „Kvůli novému plánu péče se ale nyní nesmí tolik vysazovat kapr, což vytvořilo životní prostor pro karase, který se velmi intenzivně rozmnožuje a šíří i na úkor některých původních ryb,“ tvrdí Jan Mareš.

Rakouské noviny označily invazi „moravského karase“ přes Dyji do Rakouska za vážný problém, který už řeší tamní ministerstvo životního prostředí.

Dyje si s rybkami poradí Karas se přitom paradoxně začal šířit do Česka v 70. letech minulého století z Dunaje a rybáři s ním dodnes mají starosti. Tento druh ryby je u nás prakticky neprodejný a naopak bere potravu kaprům.

V lednickém areálu se ale údajně rozšířil natolik, že znamená mezinárodní hrozbu. „To je určitě přehnané tvrzení, protože na nás se zatím žádná z rakouských organizací oficiálně neobrátila,“ říká Přemysl Herald z Chráněné krajinné oblasti Pálava, která má na starosti i ochranu lednické rezervace. Z rozpoutání paniky obviňuje spíše rybáře, kteří se snaží dokázat, že ochrana přírody způsobuje ve vodě vážné škody. Herald ale přiznává, že v lednické soustavě se letos i loni vylovily desítky tun karasů, kteří tam jsou na úkor kaprů. „Jenže pokud bychom zachovali intenzivní rybářské hospodaření jako za komunismu, znamenalo by to ohrožení výskytu mnoha druhů vzácných ptáku a rostlin. Soustava je součástí evropsky chráněných území Natura 2000,“ říká Herald. Karas se podle něj rozšířil i kvůli tomu, že se zástupci chráněné oblasti nedohodli s rybáři na tom, kdy mají rybníky lovit, aby se ryba nekontrolovatelně nenamnožila. „Pokud se ale malé rybky dostaly mimo soustavu, pak maximálně do Dyje, která si s nimi bez potíží poradí,“ říká Herald.

Ochranáři přírody podle něj přesto připravují zásahy, které by měly cestě karasů mimo hranice lednické soustavy zabránit.

Autor: