4. července 2010 18:55 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Karlovy Vary, den třetí: O hororové neděli

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Zahájení MFF 2010 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zahájení MFF 2010 | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Dnes se ve Varech diskutovalo s režisérem Elim Craigem, jehož parodie na vyvražďovací horory Tucker a Dale vs. Zlo způsobila letos v lednu v Sundance, americkém festivalu nezávislých filmů, poprask.

Eli Craig je po Carym Fukunagovi, který byl na festivalu loni a měl také Master Class (mistrovskou lekci) pro diváky, další vycházející režisérská hvězda Ameriky, kterou se už brzo budeme chlubit, že byla ve Varech "když ještě nebyla tak slavná."

Tucker a Dale vs. Zlo se stal filmem kultovním proto, že Eli Craig neposlechl americké studio. To mu nabízelo deset milionů dolarů pod podmínkou, že natočí opravdový horor a nepřidá legrácky. Craig film raději natočil podle svých představ, komedie je tam požehnaně (budete se smát jako blázni) - a dobyl tak nezávislou filmovou scénu.

Stálo ho to tři miliony dolarů, které si sehnal jinak a jinde, mimo Ameriku. Při natáčení sice nemohl použít přesně takové zvukové efekty a výbuchy, jaké by si přál, ale zase nemusel dělat moc velké kompromisy.

Na Master Classu bylo ve Varech plno a já jsem měla radost, že tu někoho znám. V lednu jsem totiž v Sundance byla a režiséra tam v utažských horách potkala stejně neokázale, jako tady ve Varech: jenže v Sundance bylo mínus dvacet a dva metry sněhu, zatímco dnes u Thermalu třicet ve stínu a slunečno.

Najdete na Lidovky.cz