Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Karmy zabíjejí, od neděle už pět mrtvých po otravě

Česko

PRAHA Neobvyklé množství otrav oxidem uhelnatým řeší v posledních dnech záchranáři. Od neděle informovali už o pěti mrtvých v souvislosti s tímto nebezpečným plynem. Nejméně jedenáct dalších se oxidem uhelnatým přiotrávilo.

Jeho úniku a následné otravě jde přitom často zabránit, když se nepodcení pravidelné kontroly kamen, bojlerů, karem a komínů. „Připomínáme velký význam pravidelných kontrol plynových spotřebičů a komínových průduchů odborníky, kteří včas odhalí závady a poradí, jak postupovat v jejich nápravě,“ uvedla mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

Jeden z tragických případů se stal v úterý na Plzeňsku. Dvanáctiletý chlapec našel svého čtyřicetiletého otce doma v bezvědomí, když se vrátil ze školy. Přivolal na pomoc souseda. Když se jej snažili přivést k životu, přiotrávili se v zamořené místnosti i syn a soused. Čtyřicetiletého muže se už nepodařilo záchranářům ani zdravotníkům v nemocnici zachránit. Hasiči zjistili, proč se otrávil. Plyn unikal z karmy.

Dva lidé zemřeli v úterý také v pražských Záběhlicích. Zplodiny z plynového kotle otrávily 64letou ženu a jejího 39letého syna.

Oxid uhelnatý byl nejspíš příčinou smrti i u dvou lidí v Županovicích na Příbramsku, kteří si přitápěli v přívěsu a byli nalezeni v neděli. Přesnou příčinu úmrtí určí až pitva. Otravy oxidem uhelnatým jsou v topné sezoně častější. Podle mluvčího Hasičského záchranného sboru Petra Kopáčka za tím mnohdy stojí zanedbání pravidelných prohlídek. „Obecně s každou topnou sezonou stoupá počet otrav oxidem uhelnatým. Souvisí to s provozem topidel a komínů, někteří lidé si je nenechávají čistit a neužívají je v souladu s návodem,“ říká Kopáček.

Vysoký počet úmrtí na otravy oxidem uhelnatým pozorují podle Kopáčka hasiči už několikátým rokem. „Loni a předloni bylo víc tragických případů hromadných otrav než v posledních letech.“

Rizikové jsou z hlediska úniku oxidu uhelnatého například plynové kotle a karmy. Uvolňuje se při nedokonalém spalování. Oxid uhelnatý je bezbarvý a bez zápachu. Váže se na krevní barvivo hemoglobin a tak znemožňuje přenášet krví kyslík. Mezi první příznaky otravy patří bolest hlavy, malátnost, závrať nebo zmatenost. Při vážné otravě následuje bezvědomí a případně zástava dechu a krevního oběhu.

Podle Michala Hájka, odborníka z Městské nemocnice Ostrava, má na vyšší počet otrav oxidem uhelnatým vliv i zateplování. „Zateplování domů a utěsňování oken má sice pozitivní vliv na spotřebu energie, ale místnosti jsou nedostatečně větrány,“ uvedl před časem. „Od věci není ani možnost instalace čidel na oxid uhelnatý,“ soudí Hájek.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...