Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Kauza BAE možná skončí před soudem

Česko

Vyšetřování korupce u obří zbrojařské firmy by mohla znovu otevřít Velká Británie. Rakousko v něm zřejmě bude pokračovat

LONDÝN/VÍDEŇ Britský zbrojařský koncern BAE Systems nakonec zřejmě kvůli podezření z korupce, která pravděpodobně zasahuje i do Česka, stane před soudem. A to nejen na domácí půdě, ale nejspíš i v Rakousku.

Světové dvojce na poli armádních dodávek se sice na počátku února podařilo dohodnout s vyšetřovateli na ukončení šest let trvajícího případu, nyní však úmluvu napadly dvě britské neziskové organizace. Campaign Against Arms Trade (Kampaň proti obchodu se zbraněmi, CAAT) a The Corner House se proti dohodě postavily ihned po jejím zveřejnění. „Tato dohoda znamená, že se nikdy nedozvíme pravdu o závažných obviněních proti BAE,“ uvedl tehdy Nicholas Hildyard z organizace The Corner House.

Obě neziskové organizace podaly u londýnského soudu žádost o přezkoumání mimosoudní dohody, kterou firma BAE Systems uzavřela s britským protikorupčním úřadem (SFO). Ten výměnou za pokutu ve výši 30 milionů liber uzavřel vyšetřování údajné korupce týkající se i dodávek stíhacích letounů Gripen do České republiky.

„Dohoda ani zdaleka neodráží závažnost obvinění z korupce proti BAE a omezila se na drobné účetní přestupky v jedné zemi,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí CAAT Kaye Stearmanová. Obě organizace nelibě nesou také fakt, že protikorupční úřad pominul údajnou korupci při zbrojních dodávkách do ČR, Jižní Afriky a Rumunska.

Šéf úřadu Richard Alderman tento týden vyjádřil nad záměry aktivistů politování a připomněl, že odmítli jeho nabídku o celé věci jednat. Podle něj úřad v souboji s největším zbrojním koncernem v Evropě vyhrál.

Podobnou taktiku již britské neziskové organizace s částečným úspěchem použily. Před třemi lety totiž protestovaly proti rozhodnutí protikorupčního úřadu uzavřít vyšetřování údajné korupce kolem dodávek BAE do Saúdské Arábie.

Vrchní soud pak v dubnu 2008 skutečně došel k závěru, že úřad podlehl „očividným hrozbám“ po zásahu vlády, a uvedl, že rozhodnutí zrušit vyšetřování bylo protiprávní. Protikorupční úřad se odvolal a Sněmovna lordů jako tehdejší nejvyšší soud verdikt vrchního soudu zrušila. Podle sněmovny úřad jednal v zájmu národní bezpečnosti. Celá kauza se týká i stíhaček Jas-39 Gripen, které vyrábí švédská společnost Saab AB, v níž má BAE podíl 21 procent. Podle smlouvy z roku 2001 měla česká armáda koupit stíhačky Gripen v celkové hodnotě 60 miliard korun. Smlouva však byla později anulována a Česko si nakonec o tři roky později gripeny na deset let pouze pronajalo. Hodnota nájmu činí zhruba dvacet miliard korun.

Český expremiér a předseda ODS Mirek Topolánek ve středu řekl, že by uvítal zřízení speciálního policejního týmu ke kauze Gripen, pokud už takový neexistuje. Policie v minulosti případ gripenů dvakrát odložila. Nejvyšší státní zastupitelství teď policejní postup prověří. Výsledky by mohly být známé do poloviny března.

Kromě žádosti o přezkoumání dohody s protikorupční službou se obě britské organizace chtějí zasadit i o pokračování vyšetřování rakouského prostředníka BAE Alfonse Mensdorffa-Pouillyho. Toho by však kromě britské prokuratury mohli vyšetřovat i Rakušané.

Rakouský magazín Profil totiž včera ve zkrácené verzi zprávy z příštího vydání napsal, že vídeňské státní zastupitelství by mělo doporučit pokračování ve vyšetřování lobbisty. Mluvčí zastupitelství Gerhard Jarosch včera agentuře APA řekl, že definitivně bude rozhodnuto až poté, co dorazí příslušné podklady z Británie. Vídeňské zastupitelství dosud prověřovalo, zda se na lobbistu vztahuje princip, že člověka nelze stíhat v různých zemích EU za tentýž čin. Naději, že rakouská justice bude ve stíhání pokračovat, vyjádřili i rakouský kancléř Werner Faymann a ministr obrany Norbert Darabos.

Autor: