Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Kauza České pošty se vrací k došetření. Soud zamítl návrhy trestů pro Čadka a Choce

Česko

  11:00
PRAHA - Městský soud v Praze odmítl návrh na potrestání v případu údajného úplatkářství kolem České pošty. Potvrdil tím předchozí rozhodnutí obvodního soudu. Státnímu zástupci vyčetl, že takto složitý případ není možné skončit ve zkráceném řízení. V kauze kolem státního podniku tak bude pravděpodobně podána řádná obžaloba.

Kauza Česká pošta: Chovanec v. Čadek foto: Lidovky.cz

Návrh státního zástupce Zdeňka Matuly na potrestání dvou osob a jedné firmy odmítl Obvodní soud pro Prahu 1 už v říjnu loňského roku (více čtěte ZDE). Případ se týká nepřímého úplatkářství, ve kterém figuruje podnikatel Lukáš Čadek a sociální demokrat Kamil Choc.

Kdo je kdo v kauze České pošty

  • Lukáš Čadek - podnikatel, který kvůli neuskutečněnému obchodu s Českou poštou zkrachoval; státní podnik viní z toho, že ho připravil o 27 milionů korun.
  • Kamil Choc - měl údajně po podnikateli Čadkovi požadovat úplatek. Výměnou mu slíbil urovnání sporu s Českou poštou, přičemž dva miliony měly jít údajně do kasy ČSSD, další zase do kapsy ministra vnitra Milana Chovance.

Server Lidovky.cz nyní z databáze soudu vyčetl, že Městský soud v Praze stížnost státního zástupce Matuly zamítl. „Rozhodnutí soudu I. stupně potvrzeno,“ stojí stručně v databázi ministerstva spravedlnosti.

Návrat do přípravného řízení

Ačkoli Městský soud v Praze rozhodl v neveřejném zasedání už 21. prosince, jeho výsledek se zúčastněné strany sporu doposud nedozvěděly. „K usnesení se budu moci vyjádřit, až mi bude doručeno, což se zatím nestalo,“ uvedl stručně státní zástupce Matula s tím, že pokud byla jeho stížnost skutečně zamítnuta, nařídí ve věci vyšetřování. Tím se věc oficiálně vrátí do přípravného řízení.

O rozhodnutí soudu se od serveru Lidovky.cz dozvěděl také Pavel Hanuš, obhájce hlavního aktéra Kamila Choce. „Vůbec mě to nepřekvapuje. Ve zkráceném řízení projednat trestní věc, když má spis přes 500 stránek, asi není logické,“ okomentoval soudní rohodnutí Hanuš. Ani on ještě ve čtvrtek rozhodnutí oficiální cestou neobdržel.

Za nepřímé uplácení může jít Čadek na dva a Choc na tři roky do vězení.

Lukáš Čadek

Případ se týká údajné dohody z června loňského roku, a to právě mezi sociálním demokratem Chocem a podnikatelem Lukášem Čadkem. Choc mu prý slíbil, že vyřeší jeho pohledávku u České pošty v hodnotě více než dvacet milionů korun. Část peněz měla prý skončit u ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), což sám šéf rezortu ale odmítl a posléze to potvrdila i policie.

Městský soud v Praze se podle informací serveru Lidovky.cz ztotožnil s argumentací soudu prvního stupně. Jelikož má spis přes 500 listů, a tedy se jedná o složitou záležitost, není na místě řešit ji ve zjednodušeném řízení. „A dále že nemělo být vyhověno podnětu obhajoby pro vytvoření časového prostoru ke sjednání dohody o vině a trestu,“ popsal tehdy důvody státní zástupce Matula. (Více čtěte ZDE)

V překladu to nyní znamená, že trestní řízení pokračuje dál. Státní zástupce se ve svém dalším postupu musí řídit rozhodnutím obou soudů. Buď podá regulérní obžalobu nebo návrh na potrestání, ale nikoli už na projednání věci ve zkráceném řízení.

Čadek z kauzy Česká pošta šel na detektor lži. Kvůli Chovancovu muži z rozvědky

„Vlastně nevím, co k tomu říct,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz zaskočený podnikatel Lukáš Čadek. Už dříve se přitom vyjádřil v tom smyslu, že obvinění zcela odmítá. „Od začátku jsme upozorňovali na spousty pochybností v celém vyšetřování. A to nejen já. Je s podivem, jak promptně se přistupuje k potrestání a evidentně se přehlíží spousty faktů,“ uvedl tehdy na dotaz serveru Lidovky.cz.

Odplata

Kauzu ve zkráceném řízení vyřešil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Státní zástupce Matula již dříve potvrdil, že se jedná o pohledávku za 24 milionů korun. V rámci přípravného řízení měl také snahu dohodnout se s podezřelými na vině a trestu, která se ale nekonala. Čadek i Choc jí totiž odmítli (více čtěte ZDE).

„Jedna z podezřelých fyzických osob požadovala poskytnutí úplatku tři miliony za to, že bude svým vlivem a prostřednictvím dalších osob působit na úřední osoby mající vliv na činnost České pošty, aby Česká pošta tuto pohledávku mimosoudně uhradila. Druhá z osob, jednající za podezřelou právnickou osobu, poskytnutí požadovaného úplatku přislíbila,“ napsal tehdy Matula v tiskové zprávě.

„Nedostavil jsem se, protože se necítím vinen ničím a v ničem a celé to vnímám jako prasárnu a jakousi odplatu za to, že jsem chtěl na něco ukázat,“ uvedl tehdy na dotaz serveru Lidovky.cz podnikatel (více čtěte ZDE).

Zkrácené trestní řízení

  • Trestní řád umožňuje, aby jednodušší případy byly vyřízeny ve zkráceném přípravném řízení a následně i ve zjednodušeném řízení před soudem.
  • Jedná se o trestné činy, které v prvním stupni projednává okresní soud a případný trest nepřevyšuje pět let (původně tři roky).
  • Podezřelý musí být přistižen přímo při činu nebo bezprostředně po něm nebo lze očekávat, že podezřelého bude možno postavit před soud nejpozději do 14 dnů.
  • I řízení před soudem je jednodušší. Pokud obviněný a státní zástupce prohlásí, že skutečnosti uvedené v návrhu na potrestání považují za nesporné, není potřeba provádět další dokazování.
  • Využití v případu korupce je ale poněkud „problematické“. Policejní manuály i právnické příručky totiž jako příklady využití tohoto postupu uvádějí potrestání osob bez stálého bydliště, cizinců, u nichž hrozí, že opustí ČR nebo drobné krádeže a řízení pod vlivem alkoholu.
  • Zdroj: Policie.cz
Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...