Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Kauza Rath: na bankovních páskách našli otisky manažera Jireše

Česko

  7:00
Stostránková daktyloskopická expertiza v kauze Davida Ratha skrývá dosud nezveřejněný trumf: na zabavených bankovkách, konkrétně na papírových bankovních páskách, našli policejní technici otisky jednoho z podnikatelů, který měl Rathův spolek uplácet.

Eskorta přivádí Ratha foto: ČTK

Až doposud se dařilo Rathově obhajobě držet veřejnost v domnění, že expertiza otisků zajištěných při květnových domovních prohlídkách, vyznívá jednoznačně v jejich prospěch. „Mé otisky prstů nejsou ani na penězích v krabici, ani na krabici, ani nikde jinde v tomto okolí,“ zdůrazňoval Rath při svém projevu v Poslanecké sněmovně. 

Pravda, ale jen částečná. U Ratha se sice otisky, s nimiž by obžaloba mohla úspěšně operovat, nenašly, ve sklepě rodinného domu Rathových pobočníků Kateřiny Pancové a Petra Kotta však byli detektivové úspěšnější. Ano, v tom sklepě, kam partnerská dvojice postupně uskladnila třicet milionů korun.

O kauze Rath čtěte také:

Jak server Lidovky.cz ověřil z několika zdrojů, na bankovních páskách identifikovali experti z Kriminalistického ústavu otisky Martina Jireše, bývalého místopředsedy představenstva zdravotnické firmy Puro-klima. Právě on měl podle policejních protokolů předat Petru Kottovi na přelomu loňského a letošního roku celkem šest milionů korun. Šlo - alespoň podle policejní verze - o úplatky za zmanipulování zakázek v příbramské a kladenské nemocnici, které získala právě Puro-klima.

"Nám je to jedno"

Přímo Rathovy obhájce nechává nález v klidu. Nový důkaz komplikuje obranu hlavně Kottovi a Jirešovi. "U nás se nic takového nenašlo, nám to je jedno, protože se to netýká našeho klienta," řekl k Jirešovým otiskům Rathův právník Adam Černý.

Samotného Jireše se nepodařilo zastihnout. Vazební věznici už sice opustil, ve firmě Puro-klima ale skončil, jak redakci potvrdila jedna z manažerek.

Vyšetřovací tým oficiálně odmítá výsledky expertizy jakkoliv komentovat. "To je takový detail z vyšetřování, který vám neřeknu. Nezlobte se, to nemůžu takové věci sdělovat," omluvil se dozorující státní zástupce Petr Jirát. Na každý pád však nový důkaz podporuje tu verzi příběhu, jak ji detektivové předestřeli v obviněních. Navíc už případ nestojí jen na odposleších.

"Tohlencto znič"

Nález Jirešových otisků v milionovém skladišti Kotta a Pancové je přitom o to překvapivější, že Pancová podle odposlechů sama radila Rathovi, aby pásky z balíčků bankovek zlikvidoval. "Tohle jsou pětitisícovky. Ale pak si tohlencto znič," říkala Pancová podle odposlechů 14. května Rathovi.

Kateřina Pancová

Bylo to krátce před tím, než policie spustila zatýkání, a kriminalisté z řečeného vyvozují, že měla na mysli pásky, jimiž bývají balíčky bankovek svázány, popřípadě obálku, v níž byly peníze uložené. Jak nyní ukázala daktyloskopická expertiza, doma Pancová na zlikvidování pásku nedohlédla.

Jak Kott přebíral úplatky

19. prosince 2011, obchodní centrum v Praze - Zličín: Kott přijal podle policie od Jireše první dva miliony korun za zakázku v příbramské nemocnici.

27. prosince 2011, pražské Náměstí Republiky: Kott podle spisu převzal od Jireše další dva miliony korun.

26. března 2012, obchodní centrum v Praze - Zličín: Kott si tam měl kolem osmé hodiny večer přijet pro další dva miliony. Jireš je podle obvinění zaplatil za zakázku pro kladenskou nemocnici.