Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Každý pátý twitterový účet Islámského státu psal v angličtině, uvádí studie

USA

  7:00
Na Twitteru se loňský podzim objevilo až 46 tisíc účtů podporující Islámský stát. Vyplývá to ze studie amerického institutu. Ten například odhalil, že každý pátý účet píše primárně v angličtině a některé „hyperaktivní“ profily tweetly i stovky propagandistických zpráv za den.

Kulturní „genocida“ Islámskému státu slouží jako zbraň, jíž demonstruje svoji sílu. Neméně důležitou roli však hrají finance (ilustrační snímek). foto: Reuters

Americký Brookings Institution zveřejnil 68 stran dlouhou studii o aktivitách Islámského státu na sociální síti Twitter. Uvedl, že od října do listopadu se objevilo 46 tisíc účtů, které otevřeně sympatizují s radikály pod černou vlajkou.

‚Upalte ho.‘ Islámský stát sbíral na Twitteru rady, jak zabít Jordánce

Analýza z 20 tisícového vzorku určila jejich nejčastější demografickou polohu. Většina twitterových účtů pochází z území, které ovládá Islámský stát. Ze Sýrie je jich 507 a Iráku 453. Obrovskou skupinu sympatizantů mají islamisté ale překvapivě i v Saudské Arábii. Z USA tweetovalo 404 lidí. Do desítky států s největší komunitou islamistů na Twitteru se dostala i Velká Británie. Studie uvádí, že tam Twitter používalo 139 radikálů.

Odkud se tweetovalo?

Zdaleka ne všechny účty byly psány v arabštině. Jeden z pěti profilů používal jako svou primární řeč angličtinu. Tři čtvrtiny si vybraly arabštinu a zhruba každý dvacátý francouzštinu.

Hyperaktivní účty

I když bylo podporovatelů několik desítek tisíc, největší úspěch na sociální síti získal Islámský stát díky pár velmi aktivním uživatelům. Velikost této „hyperaktivní“ skupiny byla mezi 500 až 2000 účtů. Někteří z nich tweetovali i několik stovek zpráv denně.

Bojovat s radikály na sociálních sítích je obtížné. „Zablokovat islamistické účty nemusí mít vliv na rozsah a činnost Islámského státu na síti,“ píše se ve analýze. „Pozastavení účtu přináší nová rizika. Snaha zpřetrhat vazby může urychlit radikalizaci jedinců, kteří se budou bránit vnějšímu sociálnímu tlaku,“ doplňuje zpráva.

Profilové obrázky radikálů na Twitteru podle studie často využívaly černou vlajku Islámského státu, nebo fotky hrdinů a vůdců teroristické skupiny.

Analýza se zabývá dokonce tím, z jakého mobilního operačního systému islamisté posílali své tweety. Uvádí, že až 69 procent z nich stáhlo twitterový účet z Google Play, to znamená, že používali mobil s Androidem. Devětadvacet procent používá zařízení od firmy Apple a jen jedno procento Blackberry. Nižší podíl iPhonů je zapříčiněn také tím, že je Islámský stát v listopadu z bezpečnostní důvodů na svém území zakázal.

Sociální síť Twitter využívá pravidelně po celém světě 288 milionů uživatelů. Za den se jí prožene až 500 milionů vzkazů. V Česku nepatří Twitter mezi nejpopulárnější sociální sítě. Podle serveru Klaboseni.cz, který sleduje aktivitu tuzemských uživatelů, na ní píše v češtině a slovenštině zhruba 210 tisíc lidí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!