Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kde a proč čepují 0,47? Děláme to kvůli inspekci, brání se podniky

Jídlo

  7:00
Některé pražské hospody se pokutám od České obchodní inspekce brání čepováním "podmíráku". Stejně jako ve známé pivnici U Pinkasů, nabízejí místo půllitru 0,47 litru. "Nechceme okrádat zákazníky, uvádíme takovou míru, protože ČOI má nulovou toleranci. A ne vždy se povede načepovat přesně půllitr," brání se podniky.
Piva - ilustrační foto.

Piva - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Jak upozornili čtenáři serveru Lidovky.cz, nezvyklou míru 0,47 litru nečepují pouze v pivnici U Pinkasů, ale také například v Malostranské besedě, v restauraci Sedm konšelů a v restauraci Pražský most u Valšů.

PSALI JSME:

"Míry 0,27l, 0,47l a 0,97l máme uvedené na lístku, ale točíme klasicky třetinku, půllitr a tuplák. Při čepování piva, jak se říká "na hladinku" (na jedno natočení s mokrou pěnou), je hrozně náročné trefit přesně půllitr piva, protože jednou pěna dochází líp, když je třeba plný tank, a někdy dochází hůře. A trefit přesně 0,5 litru, když načepujete denně tisíc piv, to je skoro nemožné," říká manažer Malostranské besedy Aleš Dohnal.

Nápojový lístek v Malostranské besedě

A hned dodává, proč také míru 0,47 litru zavedli: "Zavedli jsme ji až potom, co nás navštívila inspekce. Je to naše ochrana. Není to z toho důvodu, že bychom chtěli krást a okrádat zákazníky nebo držet nízkou cenu. Jde jen o to, abychom byli trochu chránění před nulovou tolerancí inspekce."

Ze stejného důvodu zavedli neobvyklou míru i v restauraci Sedm konšelů v Žatecké ulici u Staroměstského náměstí. Čtenáři upozornili také na to, že na internetových stránkách uvádějí míry 0,3l a 0,5, ale na lístku v restauraci mají míry jiné. "V restauraci je v nápojovém lístku míra 0,47 litru a ta je směrodatná. Bohužel, internetové stránky nejsou zcela aktuální, proto se údaje o míře piva liší," vysvětluje chybu majitel restaurace Šafek.

"Míru 0,47 litru jsme zavedli, protože je obvyklé čepovat pivo s pěnou. Pěna vždy musí dojít. Před dvěma lety přišla do restaurace Česká obchodní inspekce a zjistili nám nedostatek - rozdíl jeden centilitr na půllitru piva. Dostali jsme pokutu 21 tisíc. To je důvod, proč jsme zavedli jinou míru, abychom sami pro sebe měli vždy nějakou toleranci. Chápu, že víno a jiný alkohol bez pěny musí mít přesné míry, ale pivo, které má pěnu? Vždyť je to skoro nemožné," dodává Šafek.

Jak se čepuje "hladinka"?

Pivo "na hladinku" se čepuje na jeden zátah. Je to nejšetrnější způsob. Nejprve je nutné otevřít otočný kohout zhruba na  45° a do sklenice napustit trochu pěny. Potom se kohout otevře na maximum. Pivo musí do sklenice stékat po stěně a proud musí být plynulý. Čepování ukončíte prudkým zavřením otočného kohoutu. Po načepování teprve pivo "dochází". Pěna je jemná a "mokrá".

A co na to říká Česká obchodní inspekce? Nezvyklá míra jí nevadí: "Míra musí vždy odpovídat údaji, který je uveden v nápojovém lístku. Podniky si mohou míru jakkoli upravit, ale musí ji dodržovat. To, že někde točí 0, 47 litru je naprosto v pořádku, pokud se taková míra dostane k zákazníkovi," říká tiskový mluvčí České obchodní inspekce Denis Gajdoš.

Server Lidovky.cz oslovil také restauraci Na Spilce, která se nachází přímo na nádvoří Plzeňského prazdroje. Ačkoli Lukáš Kfelíř, provozní restaurace, přiznává, že pokud se pivo točí takzvaně "na hladinku", je to s mírou složité, v restauraci nadále deklarují klasické míry 0,3l a 0,5l.

ČTĚTE VÍCE:

"Čepování 'na hladinku' je speciální způsob čepování, u kterého je jasné, že se netrefíte nikdy přesně, vždycky to bude jeden milimetr sem, jeden tam. To zkrátka neodhadnete, protože pivo je dynamický nápoj. Nicméně, to spotřebitele nezajímá a jestliže je deklarovaná míra 0,5l, musí spotřebitel dostat 0,5l piva. Ale jak říkám, je to na hraně," snaží se vysvětlit situaci kolem čepování piva Kfelíř.