Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Kde je můj balíček? Objednávat drogy po internetu už není tak snadné

Česko

  11:11
PRAHA - V českém internetovém podsvětí se šíří panika. Objednávání drog a jiných zakázaných látek na „černých e-shopech“ už není tak spolehlivé jako v minulosti. Nelegální trh totiž svou anonymitou přilákal podvodníky s klasickým trikem. Peníze vyinkasují, ale „zboží“ už nepošlou. Policie navíc začala s novým druhem dealování počítat.

Policie zatkla 17 lidí kvůli pašování drog do příbramské věznice. foto: Lidovky.cz

„Objednával jsem si drogy na internetu asi tři roky a vždy mi balíček přišel. Teď mi nedorazilo pět ze sedmi zásilek,“ postěžoval si serveru Lidovky.cz člověk, který je napojený na komunitu aktivně podnikající na nelegálním internetovém trhu (pozn. red. jeho identita je serveru Lidovky.cz známa).

Není jediný. Podobné problémy zaznamenala řada uživatelů, kteří si zakázané látky objednávají. „Dost se to řeší. Nevíme moc, čím to může být,“ uvedl zdroj serveru Lidovky.cz.

Vysvětlení je ale podle všeho velice jednoduché. Doba, kdy odvrácenou stranu internetu jménem darknet používali pouze technicky zdatní nadšenci, je dávno pryč. Na šifrovanou síť se vrhla řada podnikavců, kteří zneužívají anonymity. „Policie zachytí jen malou část. Ten zbytek nedoručených balíčků je způsoben tím, že toho trhu více využívají podvodníci, kteří zboží nechtějí doručit,“ řekl serveru Lidovky.cz národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Nizozemská poštovní známka na balíku, ve kterém přišly drogy objednané přes internet.

Prodejci posílají drogy třeba v kusech hardwaru od počítačů.

Další roli sehrává intenzivní mezinárodní spolupráce. Trnem v oku kriminalistům je totiž nejen doručování drog, ale i zbraní či falešných dokladů. „Ta mezinárodní spolupráce se zintenzivňuje,“ přiznal Vobořil. Důvodem je současný trend neustále se rozšiřující palety syntetických drog. „Západní země jsou v tuto chvíli velmi zaměřené na problematiku nových syntetických drog, které se často rozesílají po internetu,“ dodal.

Za pravdu mu dává Šárka Miškovská, tisková mluvčí celního úřadu v Ruzyni. „Určitě se na to zaměřujeme nejen u nás. I ve světě s tím začínají něco dělat. Také intenzivně spolupracujeme s jinými státy,“ tvrdí.

Už minulý rok v listopadu se FBI činila. Během krátké chvíle tehdy zmizely čtyři stovky kontroverzních webů a v poutech skončilo sedmnáct lidí. Později důvěrou v černý internetový trh otřáslo zavření nejpopulárnějšího e-shopu Evolution. Ten z nenadání zmizel a s ním i 12 milionů bitcoinů, se kterými se za zboží platilo. Ztráta přepočítaná na koruny dosáhla pomalu půl miliardy.

Speciální oddělení

Problematikou darknetu se od roku 2013 intenzivně zabývá česká Národní protidrogová centrála, která má v boji s novým drogovým fenoménem zřízené speciální oddělení. „Od nového roku je očekáváno personální posílení této skupiny,“ popsala současnou situaci mluvčí protidrogového Barbora Kudláčková. Protidrogová centrála také koordinuje své aktivity s Europolem i americkou FBI.

Zachycené drogy přes poštu

„Celní úřad zaznamenal v poslední době zvýšený počet případů nelegálního zboží v zásilkách,“ tvrdí Myškovská z celní správy.

Letos už celní správa objevila 314 případů zásilek se syntetickou či přírodní drogou.

V roce 2014 bylo odhaleno přes 360 případů .

V roce 2013 se jednalo o 260.

Objednávání drog po internetu v Česku ale stále nelze brát za masovou záležitost. Týká se pouze části nadšenců. „Mainstreamové drogy lze výrazně levněji zakoupit v pouličním prodeji,“ upozorňuje Kudláčková.

Lidé, kteří spadli do drogové závislosti a potřebují drog nejvíce, totiž mají často problém s přístupem na internet či udržením stálé adresy. „Po darknetu se kupuje malé množství drog, není tak pro pravidelné uživatele s rozvinutou závislostí takový způsob získávání efektivní,“ dodala.

Přes darknet se tak často objednávají zakázané látky, které nejsou na českém trhu tak snadno k dostání. Může se jednat například o různé halucinogeny či syntetické drogy. Někteří lidé si kupují i „přisady“ pro drogové varny.

Jedním z populárních obchodů na dark netu byl Evolution.

Kromě omamných látek se černá e-tržiště používají i na nákup zbraní či falešných dokladů. K platbě se většinou používá virtuální měna - nejčastěji bitcoiny. Díky šifrované síti a poměrně bezpečné a anonymní platbě se snaží dealeři a nakupující držet v anonymitě. Komunita si kvůli případným podvodům také vyvinula kontrolní mechanismy. Každý prodejce je hodnocen ostatními uživateli, systém je podobný jako na internetových aukcích.

VIRTUÁLNÍ MĚNA BITCOIN

Bitcoin vytvořil v roce 2009 člověk pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Jedná se o open-source měnu (má otevřený kód a všechny transakce jsou viditelné), která funguje na bázi P2P sítě (stejně jako torrenty).

Je předem známo, kolik bude do oběhu uvolněno bitcoinů. Další už nikdy nemohou vzniknout. Jsou těženy pomocí matematických výpočtů a obtížnost těžby se postupně zvyšuje. Je tak nutnější stále výkonnější hardware a větší množství času pro výpočet.

S bitcoinem se obchoduje na speciálních burzách, na kterých se dají směnit za klasické peníze.

Autor: