Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Kde leží klíčové kritérium k „lustračnímu“ procesu Babiš versus ÚPN?

Seznam dokumentů ve svazku „BUREŠ“ by měl dát hrubou představu, o co v něm šlo... Několik poznámek Jana Schneidera k probíhající kauze.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

K. Balouk

Kdy tomu bude konec?
Nedávno mě pobavil kamarád, bývalý voják, který po 25 letech skomírající resort, obraz národa, opustil. Glosoval svou nenaplněnou touhu uvidět tzv. novou armádu následovně: "Víš kdy bude v armádě dobře? Až nejdéle sloužící voják bude nováčkům vyprávět, že první týden co nastoupil viděl chlapa, který ještě zažil boříka, co viděl živého politruka kdyý byl v přijímači." Složité? Možná, ale pravdivé. Smutné příběhy, smutná diskuzem smutný národ.
0/0
7.2.2014 21:22
Foto

Gustafa 9575296305701

A zároveň, aby změna nicku
A zároveň, aby změna nicku byla efektivní (tzn. aby nikdo nepoznal, že po novým nickem je nemehlo kedu), chvilku být v režimu "low profile", jinak si nicky budete muset měnit neustále.
0/0
7.2.2014 13:55
Foto

J25a28n 55S15c88h16n26e16i38d17e79r 3954848116266

Necháš se příliš unášet fantazií.
Nevím, proč něco předpokládáš, a něco ne. Některé poznatky ze svazků rozpracovávaných osob nejsou státobezpečnostní, ale třeba "rodinobezpečnostní", a mohou ještě po letech způsobit těžké bolení hlavy. Nikdo není svatý, ale ty hříšky se ví o těch lidech, kteří si třepili hubu za ostatní, kdežto o ty ostatní (mlčenlivý dav) StB nezavadila ani pohrabáčem. Teď se ale mohou kdejací pošuci hrabat v minulosti těch, co StB rozpracovávala. To znamená další trest, další znevýhodnění. A někdo si v tom vysloveně chrochtá, z ÚSTRu to prý bylo slyšet, když se šlo kolem, teď už snad tolik ne.Zjev mi sladké tajemství - ty víš, v čím zájmu je Sýrie? Syřany samotné by to nejvíce zajímalo. Martine, takové lineární extrapolace z minula jsou opravdu zpravodajského důstojníka nedůstojné. To je jako bys tvrdil, že ruské zpravodajské služby využívají služeb komunistů. Já vím, že se to někomu těžko vyvrací, budiž, ať si to lidé myslí. Když si to pak myslí i kontrarozvědka, mají ruští zpravodajci sladký život. Udělal jsi zásadní chybu - opomněl jsi tu neprostší možnost, že to je tak, jak se to jeví - že prostě nic nebylo. Borci si z XII.S udělali špižírnu - a pak kvůli tomu dostali po čuni. To jsou fakta, a ten "nicotný" Babišův případ do toho zapadá. Jakákoliv jiná varianta musí mít víc, než spekulativní zdůvodnění. Ale nikdo nic zatím nevyhrabal, než své domněnky, založené -co si budeme povídat- nejvíce na tom, že je Babiš akosi sere. To je ale málo.Chceš-li spekulovat, musíš přitlačit - to, co píšeš, je opravdu vycucané z prstu.
0/0
6.2.2014 16:39
Foto

Křivan

S těmi poradci jste mi trochu
S těmi poradci jste mi trochu zamotal hlavu, že by se o něj různí poradci přímo prali, nebo že se prohodili až na Kavkaze?PS Dětský internát ministerstva zahraničních věcí U Brusnice, nebyla špatná životní zkušenost.
0/0
6.2.2014 13:36
Foto

Josef Pepa Nos

Důvěrník.
Jeden jejich důvěrník konal, mluvil a myslel velmi, velmi nevědomě. OD ESTÉBÁKA NEVĚDOMĚ PŘEVZAL MŮJ VÝSLECH, U SOUDU NEVĚDOMĚ LHAL AŽ SE I KOMUNISTICKÝ SOUD NA NĚHO VĚDOMĚ NAKRKNUL, SOUDRUHOVI HUSÁKOVI DĚLAL NEVĚDOMÉHO OSOBNÍHO TLUMOČNÍKA A DOKONCE I V ROCE 2008 HO U SOUDU NEVĚDOMĚ TITULOVAL DŮRAZNĚ "SOUDRUH HUSÁK".ZA KATR SE MĚ SNAŽIL NEVĚDOMĚ DOSTAT TAK ÚPORNĚ, ŽE NEVĚDOMĚ NAHNAL K SOUDU I SVOU NEVĚDOMOU MATKU, KTERÁ NEMĚLA O VĚCI ANI TO NEJMENŠÍ TUŠENÍ A VĚDOMĚ ZACHRAŇOVALA SYNEČKA PŘED TÍM ZLÝM A NEBEZPEČNÝM NOSEM. "Nevědomí" důvěrníci jsou vzorem nevědomosti - bezvědomosti. I poměrně inteligentní lidé mají silnou tendenci ze sebe udělat bezvědomé, nevědomé idioty.
0/0
6.2.2014 11:29
Foto

Kedu

tušé
omluva Schneiderovi, za prokazatelnou lež o jeho básnickém nadání etc..Příště zkusím jedovatou slinu lépe nachystat:-)
0/0
5.2.2014 21:52
Foto

Gustafa 9305606275171

Příště si budete muset i
Příště si budete muset i změnit nick po tomto faux pas, vy nemehlo!
0/0
7.2.2014 10:27
Foto

Betulaza

...
Přízemní reakce dalšího hňupa.
0/0
7.2.2014 12:58
Foto

Rejpat
do vosího hnizda je na hovno. Vždycky se nějaká svině nasere a píchne. Já to dělám tak, že je rovnou celý postříkám a hodím do hnoje. Škoda, že se to neudělalo taky s etébákama.
0/0
5.2.2014 21:48
Foto

J93a48n 13S11c31h36n21e27i40d23e41r 3714178226916

kedy, kedy,
samé kedy! Kedu je zřejmě starý estébák! Ti si mě taky pletli s mým jmenovcem, textařem a básníkem. To je kedův vlastní gól! To je všech kedů vrchol. Kedu neumí ani googlovat, jeho gramotnost se blíží absolutní nule. Teď už je to jasné, kedu jménem, kedů plná hlava. Nomen omen.
0/0
5.2.2014 21:35
Foto

Kedu

chlebodárce
Schneider je správný hoch a jeho "novinářský čuch" se nezapře. Sice novinářem není, není vlastně nic konkrétního - snad byl básník, psal texty zpívané některými popovými idoly, emigrant a následně zaměstnanec RFE, kde měl na starost opět pop music. Sesmolil xy textů, které honosně nazývá fejetony a podobně. Proč to vše vypisuji? Nikde není ani zmínka o tom, že je novinář. Proč? Protože Jan Schneider není žádný novinář. Textař, básník a odborník na popík ano, ale to je vše co se o něm dá říci kloudného. Jedině snad, že si ve svém nakladatelství či vydavatelství - ono je to vlastně jedno, vydal řadu svých autorských počinů v podobě knih na nic neříkající témata jako například: Sloky vánoční, Trubadúr v harému a podobně.Velmi zajímavou etapou života Schneidera je jeho působení v roli nezávislého bezpečnostního analytika. Přiznám se, že když to po sobě čtu, směji se:-) To je to s Českou republikou tak zlé, že autor textů pro Václava Neckáře je schopen být zároveň "nezávislým bezpečnostním analytikikem" ?Takže textař, popíkář, milovník sladkoblu a zaměstnanec RFE si hraje v České pozici na novináře, který národu vysvětluje, jak má správně chápat kauzu hlavního donátora České pozice Andreje Babiše.Kdo se směje naposled? Že pane Schneidere, vy mistře v přeskupování slov.
0/0
5.2.2014 20:22
Foto

Tobul

farizejský Fiala
Přidávám se k poděkování panu Schneiderovi. Aktuálně se objevuje (ve všech mediích) příkrý odsudek ex-minstra Fialy, ve stylu "kdo jednou zradil, má trvalé stigma". Je evidentní, že tato snaha o obrodu ODS je mrtvá. Modří, nyní Fialoví evidentně nepochopili, že jejich selektivní antikomunismus již vyčpěl. Selektivnost pana Fila je však ohromující. Dlouhou dobu "seděl" v RVVI vedle generálního ředitele firmy Siemens a vrcholového představitele Svazu průmyslu Pavla Kafky. Páně Kafkovo datum narození lze snadno nalézt v Obchodním rjstříku, srovnání s několika registracemi v seznamu je také triviální. Otázka zní - PROČ mu vadí Babiš, když mu nevadil Kafka, nebo řada další předních českých manažerů - jména jistě znáte - ať již v MICROSOFTu, Eurotelu, ... o Dušanu Třískovi nemluvě.Pro mne seznamy ztratily jakoukoliv důvěryhodnost po informacích o Sacherově fondu Z, přičemž Sacher sám byl agentem (viz článek Slonková - polistopadoví ministři spolupracovali s STB). Skartace svazků a vytváření "speciálních fondů" snížila vypovídací hodnotu na minimum (viz studie Žáček - ÚSTR - Sachergate).V knize Roberta Buchara Kolaps komunismu je zajímavá citace Johna Boka - "Já věřím, že Charta 77, přestože založena Václavem Havlem a panem Patočkou, že ten jejich nápad nebyl z jejich hlavy. A kdo jiný v tom měl prsty? Jiří Dienstbier, který byl agentem pro První správu STB .... když jsem mu řekl, že je agent, tak se rozzuřil a požadoval, abych se omluvil. Já jsem odmítl a řekl jsem mu, že to může dát klidně k soudu, a že mu to tam dokážu. " Takže otázka zní, proč je Babiš tím "jediným agentem", který vadí. O jeho možné spolupráci voliči věděli a evidentně jim po čtvrtstoletí nevadila - demokraté typu ex-rektora Fialy by to měli respektovat - nebo být zásadoví, ale všem stejně - bez selekce.
0/0
5.2.2014 18:28
Foto

Malé připomenutí - když premiéroval Paroubek
v 80. letech šefíno přes hospody na Praze 1 (dovedu si představit ta všimná od řadových hospodských) byl inernet plný kopií textů se záznamy jeho schůzek. To, že jim toho zřejmě nijak moc nenabonzoval je možná pravda, nicméně dostavoval se tam, lezl jim do zadku, ujišťoval je o své nekonečné loyalitě atd.Internet plný. Kolegové politici prakticky nic, oficiální tisk prakticky nic.
0/0
6.2.2014 2:34
Foto

Martin Hejl

Honzo zdravím Tě ...
... nicméně jeden dotaz k tomu guláši ... Co Tě asi tak napadá, bez ohledu na to, že máš práci, kterou ti kdosi honoruje, když se zeptám : Proč byla významná část svazku AB skartována (nebo "skartována" ...) dne 4.12.1989 ?
0/0
5.2.2014 17:35
Foto

J24a13n 62S90c85h98n87e71i13d78e73r 3664968336266

Martine,
proč taková otázka? Lorencův skartační rozkaz se přece netýkal jen tohoto svazku, ale všech živých svazků. To bys přece měl vědět. Nešlo jen o agenturní svazky, ale i o svazky osobní, nepřátelských osob, signální apod. (Mého svazku NO se to týkalo též.) Všimni si, že u těch svazků byly skartovány stejné součásti, a něco málo zůstalo, u většiny zase stejně. Co je na tom divného? Skoro by bylo pozoruhodnější, kdyby tomu tak nebylo.
0/0
5.2.2014 21:33
Foto

Martin Hejl

Honzo ...
... Nepředpokládám, že záznamy z Tvého svazku "NO" byly jako když skartovány a ponechány pro budoucnost. Ty jsi nebyl "A" ... U svazku AB je tato alternativa pravděpodobnější. Uvědom si, v čím zájmu bylo (a stále zcela jistě je) Maroko ... Takže kde ty "skartované" papíry a mikrofiše, včetně vázacího aktu a náležitostí mohly skončit, co myslíš ?
0/0
6.2.2014 16:17
Foto

Kedu

blahopřející přátelé Babiše, Schneidera a voliči ANO?
Hoši zde svorně, jako jeden muž blahopřejí Schneiderovi, který nakonec neodolává a pookřává. Možná by měl Léko tu invazi sympatií od svých zaměstnanců, přátel a sympatizantů vůči Schneiderovi trochu přibrzdit, aby to čirou náhodou nezačalo být trapné a hlavně hloupé. A rovnou ať zavolá na ústředí ANO, kde by si mohli dát chvíli pokoj s očišťování a opěvováním svého chlebodárce. Pravda je zřejmá. Babiš byl komouš, lupič (ukradl Agrofert) a spolupracoval s STB (důvěrně). Nyní je ministrem financí. Je něco v nepořádku? Ne. Všechno je tak, jak má být:-)
0/0
5.2.2014 15:23
Foto

J29a65n 39S21c36h31n22e26i34d78e77r 3874858916966

díky
za připomenutí blbé reality, ano, jsou na světě i takovíto kedulíni. Zapomenout na to je nebezpečné. --- Rada šéfredaktorovi, aby něco zcenzuroval, indikuje vyhřezlé bolševické střevo pisatele. A volat "na ústředí", takový pojem nikdo kromě echt zatrachtilých bolševiků nikdo neužívá. Začíná být jasněji, kedouši.
0/0
5.2.2014 15:38
Foto

K44a72r82e91l 86V22y66š68a41t17a

I kdyz s nazory
pana Schneidera nekdy nesouhlasim, musim priznat, ze je jeden z mala novinaru. Myslim opravdovych novinaru.
0/0
5.2.2014 17:38
Foto

Nindža Lidumil

Té noci vzplanula záplava na
Té noci vzplanula záplava na severozápadě. Řídce přeprchávalo. Pět lidí z houfce zemřelo úplavicí a kašlem. Mladíka pověsili po delším mučení. Lidové noviny 26. 6. 1932
0/0
5.2.2014 18:06
Foto

Josef Novak

ještě nezapomeňte na jeho
ještě nezapomeňte na jeho pozici vykonavatele příkazu bruselského imperia!
0/0
5.2.2014 20:32
Foto

M15i76r98o31s56l68a23v 92H23a92r74t41m94a85n69n 5110852386225

Dobrý den, pane Schneidere!
I já se přidávám k těm, kteří Vám tady za tenhle článek (a nejen za tenhle!) upřímně děkují. Nenechte se prosím odradit párem blbců, jako jsou soudruzi Vi3ol (mimochodem trefný nick evidentního jedudědka) nebo Miroslav Zajíček a další. Představují koncentrovanou ubohost. Budiž jim později na nebesích odpuštěno, neb nevědí, co činí.
0/0
5.2.2014 15:00
Foto

E18v20a 12D78u16d44k11o83v14á 7469147621959

Pane Schneidere,
dobrý článek, díky. Chválím Vás i za ten předcházející - "Mudžáhedíni a Ukrajina ...". Přeju hodně zdraví.
0/0
5.2.2014 11:28
Foto

J97a13n 30S54c22h93n76e19i63d93e71r 3974318126766

Já děkuji,
pookřívám. Pěkně zdravím.
0/0
5.2.2014 14:08
Foto

Nindža Lidumil

K okomentování některých reakcí
zdravý rozum a běžná logika nestačí a je třeba vzít si na pomoc klasika. Karel Čapek (dle některých vlastenců doby 2. republiky, ale kupodivu i některých dnešních, slabý spisovatel a agent zednářů) to vystihl v attilovském apokryfu: "Tak vidíte! Říká se Attila, a to zatím kotláři… Za vším, za vším jsou ti zlořečení kotláři! Začarovali nám dobytek… poslali na nás úplavici… Všecko kotláři! Měli jste je zvěšet, kde se jaký ukázal! Copak nevíte… nevíte o kotlech pekelných? A neslyšeli jste, že ti Hunové při pochodu tlukou do kotlů? Každé dítě musí pochopit tu souvislost! To kotláři na nás uvalili válku… kotláři jsou vším vinni… A ty,” křičel s pěnou u úst, ukazuje prstem na cizího mladíka, “ty jsi také kotlář, jsi spojenec a špión kotlářů! Proto jsi přišel… a chtěl nás obalamutit, ty kotláři, chtěl nás zradit kotlářům…” Dodávám, že nemám rád Attilu, kotláře, Babiše, Jakeše ani StB, ale přesto děkuji panu Schneiderovi za věcné shrnutí informací ke kauze, které je plná Sněmovna na úkor důležitějších věcí. Stále nevíme, zda nám dobytek začarovala a úplavici na na nás poslala StB, Kalousek nebo Zeman.
0/0
5.2.2014 11:20
Foto

Aligator1674

Z bohaté diskuze a snahy mnoha čtenářů
přispět k rozuzlení "kauzy Babiš a spolupráce s STB" je vidět, že lidé ještě zcela nerezignovali na současné dění. Článek i diskuzní příspěvky a odkazy zde uvedené jsou zajímavé. I názor kardinála Vlka na nucenou spolupráci kněží s STB a tím, že to přiznali, to ulevilo nejen jejich svědomí, ale je to podle názoru pana kardinála lepší než stále zatloukat a žít s tím. Do spárů STB se dostala celá řada lidí. Někteří z titulu svého povolání či osobních ambicí, překračujících mantinely tehdejších zvyklostí režimu, jiní třeba přistiženi při nějakých levotách a při osobním kontaktu s turisty či zahraničními pracovníky na služebních cestách v ČSSR a mohli "pomoci" donášením informací. To je všechno hezké a má to nějakou logiku. Otázka je, zda ten či onen, včetně těch st-báků si z toho dělal tak trochu srandu a ulehčoval si to, kde jen mohl nebo to bral naprosto vážně. Vše je v jednom pytli. A informace kdo,co s kým,kdy atd. jsou údajně v těch svazcích. Jenomže po roce 1989 se v tom "bezvadném" pořádku udělal pěkný zmatek.Ten kdo předvídal a evidentně to byli v první řadě soudruzi z vyšších míst, stejně jako nacisté před porážkou Německa, všechnu diskreditující dokumentaci zničili. Uplynulo téměř 25 let. Za všechna ta léta se mohlo stát leccos.Kdo prozřel později a šlo mu o dobré bydlo v nějaké dobře placené funkci v politice nebo významném teplém místečku a měl známé na patřičných místech nebo peníze,tak se toho břemena minulosti také jistě zbavil. Navíc hodnověrných svědků značně ubylo a ten kdo dnes může svědčit je vlastně některý z těch st-báků. Jak říká v rozhovoru pro ČR kardinál Vlk. Vlastně jsme dnes dali st-bákům moc rozhodovat o panu Babišovi a dalších lidech. Takže co řešíme. Lustrační zákon? V tomto Absurdistánu? Ten kdo to potřebuje a má na to prostředky si stejně zařídí čisté lustrační osvědčení. Myslím si, že kdyby pan Babiš věděl, čím bude procházet, tak by si to už také dávno zařídil. Vew veřejných funkcích je řada bývalých st-báků a nikomu to nevadí. Vadí to jen v případě, když se z nich stane "koště" s úmyslem vyklidit ten Augiášův chlév, který se tu za těch 25 let na úrodném základě minulého režimu podařilo zlojedům vytvořit.
0/0
5.2.2014 10:48
Foto

Kiebitz

Dobrá práce, fakta + další, jen soud si vybere a rozhodne
Stovkám špiclů to nevadí, že byly bonzáky, práskači (bohatství češtiny pro jednu věc, náhodné?) Naopak, pokud se drží v okruhu svých, jsou pro to ještě ceněni. Kdo chce mezi slušné, má to v česku obtížnejší. Kdysi jeden fízl (opět synonyma) chtěl ode mne potvrzení, že se choval slušně. Byl čerstvě po íčku, bavil se s ním jen vnuk, a jemu došlo, že si jej vygugluje. Ztratil zdraví, vnuka si chtělk udržet tou listinou. Na lavici u nádraží v městě M. dokázal svou karieru vyklopit ve dvou hodinách. Protože jsemj si ho z jeho akcí nepamatoval, nemohl jsem pro něj nic udělat, jen jej poslat za lidmi, co jim snad byl blíž. Místo papíru jsem mu navrhl, aby vzal vnuka a V OSOBNÍM CELISTVÉM KONTAKTU O OČÍ DO OČÍ je odpuštění přesvědčivější. Navíc poškozený to může otočit v legraci a tak věc uzavřít. Mám dost svých věcí na pamatování, cizí resetuji, jen mi uvízlo, že se do toho dostal také nějak v práci. Ale úkoly už pokračovaly dál. Nemusí se moc mluvit, člověk pochopí, s kým kamarádit, s kým nikoliv, komu se vyhnout, nad kým pokrčit rameny a kývat hlavou. To často silnější, než přímé udavačství. Příběh pana H., z publikace Ústavu, obyčejný člověk, na vsi, ale se zajímavými zájmy a ambicemi. Vyučen v hloupé profesi, večerní maturita, a vejška! První dojem soucit, ale právě tací byli na papalášské pozice ideální, jejich méněcennost k plnění úkolů zásadní. V listopadu ´89 raketový výstřel. Nebyl agent, měl jen 6 přítelů z čehož 5 agenti byli. Ale ani tu knihu si nikdo nepřečte, stále se žije pod dojmem pokleslých bolševických filmů z televize, kde konfident jde potmě na gestapo hlásit...
0/0
4.2.2014 22:44
Foto

Díky moc Pane Scheinedere,
že konečně někdo napsal něco, co má hlavu a patu. Stále se jen kecá, Sobotka má čím dál více nároků a Babiš se svým ANO je jediná parta, která začala něco dělat. Ten proces i kdyby dopadl jakkoliv, stejně nevydá jasné rozhodnutí a jestli vydá budou zase kecy, že si to Babiš koupil. Mám vlastní zkušenost se svazky StB, i když z opačné strany, byl jsem sledován StB, to je evidováno, ale dokumenty k tomu žádné, zřejmě proto, abych se ze svazku nedozvěděl jména těch okolo mně. Také mně už přešla zlost a navíc mám vlastně lustrační osvědčení, že jsem čistý, i když v mém věku si už s ním můžu leda vytřít zadek.K věci, měl jsem několik přátel co prošli PZO a všichni potvrdili, že jim byla nabídnuta spolupráce, v podstatě jakousi hrozbou, že když nebude chtít, že bude mít potíže. Připostraní podepsali, ti odvážnější ne, ale stejně už byli v nějaké evidenci, jen proto, aby ten dotyčný estébák měl činnost.Pro mne je teď nejdůležitější, aby Babiš zacpal černou díru na MF a pokud možno ještě vyšly najevo nějaké prasárny po jeho předchůdcích.
0/0
4.2.2014 21:27
Foto

Josef Novak

tak nezvan picoviny , ze kdyz
tak nezvan picoviny , ze kdyz kradou vsichni , ze je to v poradku!
0/0
4.2.2014 21:20
Foto

K95a31r84e36l 38V55y32š95a12t96a

Je to v poradku
clovece mdleho rozumu, k porozumeni dotacni politiky to chce trochu cist, studovat a seznamit se s problemem. Potom vynaset soudy.
0/0
4.2.2014 22:15