Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kde sehnal generál bosenských Chorvatů kyanid draselný? Možná ve věznici zvané Hilton

Svět

  6:00
HAAG - Mělo to být jedno z posledních dějství tragické ságy, která se začala psát před více než čtvrtstoletím, a vůbec poslední z verdiktů tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Chorvatský generál Slobodan Praljak, který nařídil rozstřílet ikonický most ze 16. století v Mostaru, před válkou mimochodem televizní režisér a producent, si sám sepsal roli v něm. A jinak, než by kdokoliv čekal.

Slobodan Praljak u mezinárodního soudu v Haagu. foto: ČTK

Někdejší 72letý velitel chorvatských sil v krvavém konfliktu v Bosně před zraky soudců, v přímém přenosu kamer při středečním rozsudku odvolacího senátu vytáhl z kapsy saka lahvičku s jedem a její obsah vypil. Zemřel po převozu do nemocnice.  Podle výsledků páteční pitvy požil kyanid draselný, který je známý pod triviálním názvem cyankáli. Pitvy zúčastnili jako pozorovatelé také dva chorvatští odborníci. 

Slobodan Praljak po vynesení rozsudku v Haagu užil jed.

Jak se ke kyanidu draselnému dostal, nyní úřady vyšetřují. Při vstupu do budovy soudu sice každý musí projít bezpečnostní kontrolou, zjevně ale ne tak důkladnou, aby odhalila drobnou nádobku s tekutinou. Jednou z možností je, že si ji Praljak přinesl již z věznice v Scheveningenu, kde byl od dubna 2004. Pro relativně volný režim a komfortní vybavení se tamnímu zařízení občas uštěpačně přezdívá „haagský Hilton“. K dispozici je tam dokonce takzvaná manželská místnost.

V této manželské místnosti se mohou zadržovaní společně se svými protějšky těšit z jistého soukromí. Traduje se tak, že právě na půdě scheveningenské věznice nejméně jeden z nich počal syna. Stíhané také běžně může navštívit rodina a přátelé. Kromě právníků nikdo z nich nesmí dovnitř s taškou. Podle Gorana Mikuličiče, který sám léta v Haagu působil jako advokát, ani to ale není zárukou, že Praljakovi někdo z nich jed nepronesl.

„Jestliže se jedná o předmět, který nereaguje na rentgenu, snadno mu ho mohl přinést kdokoliv,“ namítal pro chorvatský server Tportal. Dodal, že chorvatský generál mohl lahvičku s jedem poté bez problému pronést až do budovy soudu například v botě. Pokud tamní ostraha nemá podezření, nejsou podle něj tělesné prohlídky u vstupu příliš pečlivé.

Někdejší nepřátelé tam spolu hrávali karty a slavili svátky

Praljak k soudu zamířil podle všeho z nedalekého vězeňského komplexu na úhledném haagském předměstí Scheveningen. Slouží jako detenční zařízení pro stíhané z válečných zločinů nejen před tribunálem pro bývalou Jugoslávii, ale také před Mezinárodním trestnímu soudem nebo Zvláštním soudem pro Sierru Leone. 

Po vynesení rozsudku generál bosenských Chorvatů ‚vypil jed‘. Podle médií zemřel

V areálu, kde kdysi nacisté drželi nizozemský odboj, čekali v minulosti na verdikt někteří z nejhorších válečných zločinců 20. století: někdejší vůdci bosenských Srbů Ratko Mladič a Radovan Karadžič, bývalý liberijský prezident Charles Taylor, konžský povstalecký lídr Germain Katanga a desítky dalších, jejichž jména a tváře jsou širší veřejnosti neznámé.

Každý ze stíhaných tam má k dispozici vlastní celu o 15 metrech čtverečních se satelitní televizí, rádiem a počítačem, byť bez připojení k internetu. Zamčení jsou v ní jen v noci, přes den se mohou volně pohybovat ve společných prostorách. Ty zahrnují mimo jiné tělocvičnu, hřiště na basketbal a tenis, učebny, solidně vybavenou knihovnu s denním tiskem, modlitebny nebo kuchyň, kde si stíhaní sami mohou vařit.

Vedení odmítá kritiku, že mají až příliš volné podmínky, s tím, že nejde o skutečné vězení. Do něj se dostanou dotyční až po odsuzujícím verdiktu, kdy je čeká přesun zpravidla do zařízení v některém ze západoevropských států. Navíc vedení zdůrazňuje presumpci neviny.

Verdikt nad bosenskými Chorvaty je morálně nespravedlivý, řekl chorvatský premiér

Navzdory tomu, že na verdikt tam čekali muži, kteří v 90. letech stáli proti sobě v nejkrvavějším konfliktu v Evropě od druhé světové války, nepanovalo prý nikdy za branami věznice sebemenší napětí. Nehledě na etnické a náboženské linie tak spolu někdejší generálové a státníci ze zemí bývalé Jugoslávie hrávali pravidelně fotbal, šachy a karty, či dokonce slavili svátky. Jak tedy někteří sarkasticky dodávají, scheveningenská věznice je tak zřejmě jediným místem, kde mírové dohody, jež ukončily krvavý rozpad Jugoslávie, skutečně fungovaly v praxi.

ICTY zahájil nezávislé vyšetřování sebevraždy exgenerála Praljaka

  • Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) zahájil nezávislé vyšetřování středeční sebevraždy někdejšího generála bosenských Chorvatů. S odkazem na páteční oznámení tribunálu OSN o tom informovala agentura Reuters.
  • Po vyslechnutí verdiktu někdejší generál vypil smrtící tekutinu a následně v nemocnici zemřel. Podle výsledků pitvy požil kyanid draselný. Jak se mu podařilo propašovat látku známou jako cyankáli do soudní síně v Haagu, zatím není jasné.
  • Objasnit okolnosti sebevraždy si přeje také Záhřeb. Podle agentury AP to ve vysílání státní televize ve čtvrtek večer zdůraznil chorvatský ministr spravedlnosti Dražen Bošnjaković. "Stále tu je mnoho nejasností, například: jak se jed dostal do soudní síně, proč bezpečnost nezareagovala dostatečně rychle a jak je možné, že záchranáři dorazili tak pozdě," řekl. "Chorvatsko chce o těchto tragických událostech znát veškerá fakta," dodal.
  • Tribunál OSN v pátek oznámil, že incident bude vyšetřovat nizozemská policie, ale také nezávisle ICTY. Nezávislé vyšetřování by mělo být dokončeno do 31. prosince, kdy ICTY svou činnost definitivně ukončí.
  • Podle chorvatských médií bude Praljak pohřben v rodinném kruhu na záhřebském ústředním hřbitově. Generál údajně už před dvěma lety sepsal instrukce pro případ své náhlé smrti. Chorvatská média v "dopise na rozloučenou", jak dokument označují, spatřují důkaz, že Praljak svou sebevraždu dlouho plánoval. Vecernij list napsal, že pohřeb zorganizuje sdružení chorvatských generálů a nikoliv vláda, aby se Záhřeb vyhnul mezinárodní kritice.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...