30. června 2010 12:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kdo jsou noví ministři? Ani jedna žena a bývalý člen KSČ

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 41Diskuse
Leoš Heger | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leoš Heger | foto: ČTK

PRAHA Dlouho do noci vyjednávali politici podobu vlády designovaného premiéra Petra Nečase. Kabinet druhého nejmladšího premiéra v dějinách Česka je vzhledem k věkovému průměru budoucích ministrů naopak třetí nejstarší a ryze mužský. Mezi budoucími ministry jsou lékaři, právníci a ekonomové. Šéfuje jim fyzik Nečas. Jeden z kandidátů působil krátce před převratem v KSČ.

Petr Nečas na kongresu ODSPrvní vystudovaný fyzik v čele vlády České republiky, pětačtyřicetiletý Petr Nečas, (ODS) před tím, než se v roce 1992 stal politikem na plný úvazek, pracoval jako výzkumný a vývojový pracovník v Tesle Rožnov. V roce 1992 se stal poslancem za občanské demokraty a svůj mandát opakovaně obhájil i v dalších volbách. V 90. letech získal post náměstka ministra obrany. Od září 2006 do května 2009 byl ministrem práce a současně místopředsedou vlády v obou kabinetech Mirka Topolánka (ODS). V polovině června tohoto roku ho členové ODS zvolili předsedou strany. Nečas je ženatý a má dvě dcery a dva syny.

Čtěte také

Miroslav Kalousek - rozhovorDo čela ministerstva financí se znovu vrátí Miroslav Kalousek (TOP 09). Devětačtyřicetiletý místopředseda strany TOP 09 vystudoval Vysokou školu chemicko-technologickou. Před listopadem 1989 pracoval v podniku Mitas Praha. Do služby státu vstoupil již v roce 1990, od té doby vystřídal řadu funkcí. Na nejvyšší post dosáhl v roce 2007, kdy se stal ministrem financí v Topolánkově vládě. K lidovcům vstoupil již v roce 1984. V roce 2009 však založil vlastní politickou stranu TOP 09. Kalousek je pro mnohé kontroverzní politickou postavou. V roce 2005 rezignoval na vlivnou funkci předsedy rozpočtového výboru sněmovny kvůli kauze kolem bytu jeho manželky. V souvislosti s tím se objevilo podezření na krácení daně. Případem se zabývala finanční policie, nenašla však žádné pochybení. Kalousek je ženatý a má dvě děti.

Čtěte také

Radek JohnPředseda Věcí veřejných Radek John usedne v křesle ministra vnitra. Pětapadesátiletý bývalý publicista a scenárista společně s Josefem Klímou založili v 90. letech na televizi Nova úspěšný publicistický pořad Na vlastní oči. John z Novy však loni v únoru odešel poté, co se v médiích objevily podrobnosti o jeho dlouholetém působení ve společnosti Ora print, kterou založil vlivný pražský podnikatel Roman Janoušek, často spojovaný s primátorem Pavlem Bémem (ODS). John v ní od začátku roku 2002 až do loňského června působil jako předseda představenstva. Společnost v té době měla významné zakázky od Všeobecné zdravotní pojišťovny nebo Lesů České republiky. Podle kritiků by bylo možné například osvětový časopis pro zdravotní pojišťovnu vyrábět podstatně laciněji, John ale jakékoli pochybení odmítá. John je rozvedený, s bývalou manželkou herečkou Zlatou Adamovskou má dceru a syna. Mimo manželství se mu narodila další dcera.

Čtěte také

Karel Schwarzenberg čeká na konečné výsledky voleb.Nejstarším členem nového kabinetu bude dvaasedmdesátiletý předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který se vrátí na post ministra zahraničí, jež vykonával už v letech 2007 až 2009. V roce 1948 Schwarzenberg s rodiči emigroval do Rakouska. Kromě českého má i švýcarské občanství. Schwarzenberg studoval práva ve Vídni a Štýrském Hradci a lesnictví v Mnichově. Pochází z orlické větve šlechtického rodu Schwarzenbergů. Po smrti strýce Jindřicha, který jej v roce 1960 adoptoval, se o pět let později stal i dědicem majetku krumlovsko-hlubocké větve. Schwarzenberg byl šéfem kanceláře prezidenta Václava Havla. Po letošním zvolení do dolní komory parlamentu rezignoval na post senátora, který vykonával od roku 2004. Deset let byl členem Občanské demokratické aliance. Je podruhé ženatý se stejnou ženou. Mají dva syny a dceru.

Alexandr VondraVystudovaný geograf osmačtyřicetiletý Alexandr Vondra (ODS) míří do čela obrany. Před rokem 1989 byl disident a mluvčí Charty 77 a vystřídal řadu povolání. Po listopadu 1989 působil jako poradce prezidenta Václava Havla. V devadesátých letech se vydal na diplomatickou dráhu, kdy obsadil žádaný post amerického velvyslance. Půl roku vedl ministerstvo zahraničí první Topolánkovy vlády. V druhém Topolánkově kabinetu se stal místopředsedou vlády pro evropské záležitosti. Od října 2006 zasedá v Senátu. Vondra je zkušený diplomat, oceňována byla jeho práce při přípravách Česka na vstup do NATO. Je ženatý, má jednoho syna a dvě dcery.

Ekonomický expert ODS Martin Kocourek Ministerstvo průmyslu ovládne třiačtyřicetiletý vystudovaný ekonom Martin Kocourek (ODS). Člen dozorčí rady ČEZ a ekonomický poradce ODS zasedal několik let za občanské demokraty ve sněmovně. Poté ale odešel do soukromého sektoru. V 90. letech pracoval na Úřadu vlády na pozici poradce tehdejšího předsedy vlády Václava Klause. V minulosti byl také členem dozorčích rad Unipetrolu, České spořitelny a Fondu národního majetku. Za ODS nyní zasedá v expertní skupině o veřejných rozpočtech, mandatorních výdajích a sociálním a důchodovém systému, která pracuje na návrhu koaliční smlouvy.

Leoš HegerLékařství vystudoval dvaašedesátiletý Leoš Heger (TOP 09), který usedne v křesle ministra zdravotnictví. Celý život se věnoval rentgenologii, v 90. letech vedl Fakultní nemocnici Hradec Králové. V nemocnici se podílel na zavádění ultrazvukové diagnostiky a vedl první CT pracoviště v republice. Působil v zastupitelstvu Hradce Králové. V roce 2008 byl jako nestraník ODS nominován do senátních voleb, neuspěl však ve druhém kole. Letos v květnu byl za TOP 09 zvolen do sněmovny.

Jaromír DrábekMinisterstvo práce povede pětačtyřicetiletý Jaromír Drábek (TOP 09), který vystudoval kybernetiku na ČVUT. Místopředsedu TOP 09, který je od května letošního roku i členem sněmovny, již dříve lidovci opakovaně navrhovali na tuto ministerskou funkci. Drábek se již dříve několikrát vyjádřil o nutnosti zjednodušit právní předpisy pro podnikatele a živnostníky, kritizoval například nepřehledné podmínky pro vstup do podnikání. Od devadesátých let pracoval v Hospodářské komoře, v roce 2002 se stal jejím ředitelem. Je ženatý, má syna a dceru.

Jiří PospíšilNejmladším ministrem bude čtyřiatřicetiletý Jiří Pospíšil (ODS). Znovu se vrátí do čela rezortu spravedlnosti, který vedl v obou vládách Mirka Topolánka. Pospíšil vystudoval plzeňská práva. Po kauze kolem podezřelého udělování titulů na této univerzitě, na kterou upozornily Lidové noviny, byl loni v září pověřen vedením Právnické fakulty. Později se stal jejím děkanem. Současný místopředseda ODS byl v 90. letech členem ODA. Během jeho působení ve vládě prošel parlamentem například dlouho chystaný nový trestní zákoník. Jako ministr čelil kritice kvůli situaci ve státním zastupitelství v souvislosti s některými kroky nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Pospíšil je svobodný a bezdětný.

Vít Bárta.Policejní akademii vystudoval šestatřicetiletý Vít Bárta, který bude řídit rezort dopravy. V současné době dokončuje na akademii doktorandské studium. Jako nestraník kandidoval letos do sněmovny za stranu Věci veřejné, jejímž je štědrým sponzorem. Ještě za studií na začátku devadesátých let založil firmu ABL (Agentura bílého lva) původně jako pořadatelskou a později bezpečnostní agenturu. Před vstupem do politiky působil jako její generální ředitel, odešel letos v únoru. Svůj podíl ve firmě kvůli angažmá v politice prodal bratrovi Matějovi. Je svobodný a bezdětný. Jeho partnerkou je místopředsedkyně sněmovny za VV Kateřina Klasnová.

Přečtěte si rozhovor LN s Vítem Bártou

Kamil JankovskýExpert Věcí veřejných pro oblast ekonomiky a zdravotnictví Kamil Jankovský (VV) povede ministerstvo pro místní rozvoj. Absolvent oboru Ekonomika a řízení Stavební fakulty ČVUT působil v letech 2002 až 2006 v zastupitelstvu městské části Praha 10. Při letošních sněmovních volbách se těsně nedostal za Věci veřejné do dolní komory. Dříve byl členem ODA a SNK Evropští demokraté. Patří k významným sponzorům Věcí veřejných. Jankovský v devadesátých letech vstoupil do firmy Phar Service, která se zaměřuje na dodavatelsko-inženýrskou činnost ve farmaceutickém, chemickém a potravinářském průmyslu a zdravotnictví. Jako ředitel a společník firmu později transformoval na akciovou společnost. Dvaapadesátiletý Jankovský je ženatý a má dvě děti.

Ivan FuksaNa nejvyšší zemědělský post trojkoalice navrhla Ivana Fuksu (ODS). Šestačtyřicetiletý Fuksa absolvoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině a postgraduální studium na Vysoké škole ekonomické v Praze. Před listopadem 1989 pracoval v pražském dopravním podniku. Později vyučoval na střední průmyslové škole. V politice je aktivní od začátku 90. let, kdy vstoupil do zastupitelstva Příbrami. Několik let byl místostarostou, později i starostou tohoto města. Od roku 2007 až do letošního června působil ve funkci prvního náměstka ministra financí. V letošních parlamentních volbách byl zvolen poslancem. Působí v dozorčích radách České exportní banky a ve společnostech ČEZ, EGAP a Letiště Praha. Fuksa je ženatý a má dva syny.

Jiří BesserRezort kultury povede zubař Jiří Besser (TOP 09). V létě 1989 se stal členem KSČ prý proto, aby mohl prohlubovat své lékařské vzdělání. Stranu po listopadu 1989 opustil a od té doby je nestraník. V první polovině 90. let podnikal a vedl berounský hokejový klub. V polovině 90. let ho poprvé zvolili do berounského zastupitelstva a stal se i starostou, ve funkci působí již čtvrté volební období. Letos již o post v čele radnice usilovat nebude. Jako nestraník na kandidátce TOP 09 se letos dostal do sněmovny. Dříve také neúspěšně kandidoval do Senátu. Besser má dva dospělé syny, s manželkou se rozešel.

Josef DobešŠéfem školství se stane šestačtyřicetiletý Josef Dobeš (VV), který vystudoval psychologii na Masarykově univerzitě v Brně. Místopředseda Věcí veřejných a spoluzakladatel strany má zkušenosti s psychologickou praxí v pankrácké vazební věznici. V současné době se věnuje práci s rodinami a dětmi s výchovnými či školními problémy. Patří mezi výrazné osobnosti pražské komunální politiky, v zastupitelstvu Prahy 1 zasedá od roku 2006. Vydává časopis Pražan. V letošních květnových volbách byl zvolen do sněmovny. Je šéfem poslaneckého klubu Věcí veřejných. Dobeš je ženatý a má dva syny.

Pavel Drobil.Osmatřicetiletý místopředseda ODS Pavel Drobil povede ministerstvo životního prostředí. Vystudovaný právník se věnoval po devadesátá léta advokátní praxi. Později si vyzkoušel poradní práci na ministerstvu financí a na hejtmanství Moravskoslezkého kraje. Od dubna 2007 předsedá dozorčí radě Lesů České republiky. Politickou kariéru začal v komunální politice, letos získal poslanecký mandát. Je spoluvlastníkem Lázní Darkov. Drobil je ženatý a má dvě děti.

ČTK, hsHelena Stinglová
  • 41Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.