Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Kdo jsou odsouzení manažeři z MUS? Bývalý basketbalista i hudebník

Česko

  18:39
BELLINZONA (ŠVÝCARSKO)/ PRAHA - Soud ve Švýcarsku uznal vinnými z podvodů a praní špinavých peněz všechny bývalé manažery a majitele společnosti Mostecká uhelná. Jakou roli kdo sehrál v divoké privatizaci společnosti? Podívejte se na profily odsouzených.

Antonín Koláček. foto: ČTK

Marek Čmejla (46) je vystudovaný kybernetik a někdejší člen kapely Tichá dohoda zahájil svou manažerskou dráhu ve finanční skupině Newton, kterou v roce 1994 založili další dva obvinění Petr Kraus a Antonín Koláček.

Marek Čmejla (na archivním snímku z 24. června 2013)

Podle médií sehrála společnost Newton podstatnou roli při skrytém nákupu akcií mosteckých dolů. V roce 2001 Čmejla svůj podíl v Newtonu prodal a stal se manažerem Appian Group, která nedlouho poté ovládla strojírny Škoda Holding.

V roce 2010 koupil Čmejla spolu s Jiřím Divišem a dalšími dvěma osobami dopravně strojírenskou Škodu Transportation. Čmejla, jenž v současnosti žije v Monaku, figuruje ve statutárních orgánech několika českých firem. Kromě Škody Transpotation se jedná například o společnost Loterie Korunka nebo společnost Cartex.

Dnes byl soudem uznán vinným z podvodů a praní špinavých peněz a odsouzen ke čtyřem letům vězení a k peněžitému trestu. Do soudní síně se dnes nedostavil.

Jiří Diviš (57): V roce 1979 emigroval tento bývalý basketbalista do Švýcarska, kde vystudoval práva a začal pracovat v investičním poradenství. V 90. letech v Česku zastupoval švýcarskou společnost Investenergy, která skupovala akcie MUS pro Appian Group.

Soud ve švýcarské Bellinzoně uznal vinnými Jiřího Diviše (na archivním snímku z 1. července 2013).

V letech 1998-2002 byl členem dozorčí rady MUS. Coby vrcholný manažer Appianu byl Diviš v roce 2003 vyslán do dozorčí rady Škoda Holdingu a v roce 2010 se stal jedním ze čtyř spolumajitelů Škody Transportation. Bydliště má v Monaku.

Jeho jméno figuruje ve statutárních orgánech několika českých firem (například Loterie Korunka). Podle švýcarské prokuratury byla pro aktivity obžalovaných v kauze MUS klíčová právě Divišem založená společnost Investenergy vytvořená ve Fribourgu, přes kterou šly peníze na soukromé účty obžalovaných.

Dnes byl soudem uznán vinným z podvodů a praní špinavých peněz a odsouzen na tři roky a deset měsíců a k peněžitému trestu. Do soudní síně se dnes nedostavil.

Jacques de Groote (86): Bývalý vysoký manažer Světové banky a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Jacques de Groote. Bývalý vysoký manažer Světové banky a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

V lednu 2003 týdeník Ekonom napsal, že Grooteho působení v MMF bylo problematické, a že kvůli němu tato organizace přijala ustanovení o střetu zájmů.

V polovině 90. let byl zakladatelem Appian Group, která ovládla MUS, a v jejímž čele Groote stál podle dostupných informací do jara 2003. Fakt, že se o privatizaci dolů začala zajímat švýcarská policie, souvisel podle Mladé fronty Dnes s udáním, které na Grooteho pro jeho údajný milionový dluh podala švýcarská společnost Conseil Alain Aboudaram.

De Grooteovi navrhla prokuratura na rozdíl od ostatních dva roky vězení podmíněně. Dnes dostal u soudu pouze peněžitý trest.

Soud ve švýcarské Bellinzoně uznal vinnými Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause i Oldřicha Klimeckého (na archivním snímku z 26. května 1998).

Oldřich Klimecký (73): Někdejší generální ředitel MUS, jenž řadu let zasedal ve statutárních orgánech vlastníka mosteckých dolů.

Figuroval také v orgánech Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí či FK Baník Most. V současnosti už stojí mimo byznys.

Dnes byl uznán vinným z podvodů a praní špinavých peněz a odsouzen ke třem rokům a jednomu měsíci a k peněžitému trestu. Do soudní síně se dnes nedostavil.

Antonín Koláček (54): V roce 1994 stál spolu s Petrem Krausem u vzniku finanční společnosti Newton Financial Management Group. O rok později usedl Koláček do představenstva MUS, do něhož se dostal coby vrchní personalista Komerční banky, která v důlní firmě vlastnila podíl. Postupně se stal nejvlivnějším manažerem MUS a byl rovněž generálním ředitele Appian Group.

Antonín Koláček (na archivním snímku z 1. července 2013)

V roce 2005 spolu s nedávno zesnulým manažerem Měkotou získali každý čtyřicetiprocentní podíl v dolech, který posléze prodali Pavlu Tykačovi. Poté postupně odešel ze světa byznysu a věnuje se buddhismu a dalším duchovním naukám a cestování.

Založil také například Dům osobního rozvoje Maitrea v Praze nebo waldorfskou mateřskou školku. Před lety média odhadovala výši jeho majetku na osm až devět miliard korun. Během svého závěrečného slova věnoval hlavní prokurátorce zdobenou svíčku a porcelánovou sošku anděla. "Jste součástí mého osudu a já jsem za to vděčný," řekl tehdy prokurátorce.

Koláček byl dnes uznán vinným z podvodů a praní špinavých peněz a odsouzen ke čtyřem letům a čtyřem měsíců vězení a k peněžitému trestu. V případě Koláčka a také Krause, kteří byli přítomni, soud nařídil jejich okamžité zadržení.

Petr Kraus (46): V roce 1994 stál spolu s Antonínem Koláčkem u zrodu společnosti Newton Financial Management Group, která se zabývala obchodováním na finančních trzích a souvisejícím poradenstvím. Právě Newton sehrál podle tisku důležitou roli při ovládnutí MUS. Kraus je je prostřednictvím společnosti Eurogate, Ltd. jediným akcionářem holdingu Newton i v současnosti. Mimo jiné je členem dozorčí rady brněnské vysoké školy Newton College a do jeho majetku patří Hřebčín Favory na Benešovsku, který se zabývá chovem starokladrubských koní, a je předsedou správní rady Nadačního fondu Erudikon.

Petr Kraus byl nepravomocně shledán vinným.

Dnes byl uznán vinným z podvodů a praní špinavých peněz a odsouzen ke třem letům vězení, z toho k jednomu roku a čtyřem měsícům nepodmíněně, a k peněžitému trestu. V případě Krause a také Koláčka, kteří byli přítomni, soud nařídil jejich okamžité zadržení.

Prokuratura původně navrhla Koláčkovi, Čmejlovi, Krausovi, Divišovi a Klimeckému trest vězení pět let nepodmíněně a vysoké peněžní pokuty za údajné podvody, praní špinavých peněz a porušení povinností při správě cizího majetku. Pro Belgičana Jacquesa de Groota žaloba žádala dva roky vězení podmíněně a pokutu.

Luboš Měkota

V případu byl obžalován i miliardář a bývalý majitel TV Metropol a Pětka Luboš Měkota, který ale letos v březnu náhle zemřel ve věku 55 let. Soud proto jeho kauzu v květnu odložil. Bývalý manažer MUS byl jedním z 50 nejbohatších lidí v Česku a kromě dvou televizních stanic vlastnil podle médií také vysokou školu.

Měkota většinu svého profesního života pracoval v mostecké důlní společnosti - mj. byl revírníkem, šéfem odborů, personálním ředitelem společnosti, později ve firmě zastával nejvyšší manažerské funkce, byl generálním ředitelem i předsedou představenstva. V roce 2005 spolu s Antonínem Koláčkem získali každý čtyřicetiprocentní podíl v dolech, který posléze prodali Pavlu Tykačovi.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.