Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Tvrdili, že do vězení nemohou kvůli zdraví. Většinou neunikli

Česko

  18:00
PRAHA - Do vězení bývalý senátor Alexandr Novák nenastoupil, v nemocnici také neleží. Přesto lékařská komise vězeňské služby soudu doporučila, aby mu byl nástup výkonu trestu o půl roku odložen. Kmotr Novák však není jediný, který se snaží nebo snažil vyhnout spravedlnosti s odvoláním na svůj zdravotní stav. Jaké jsou příběhy dalších "vyhýbačů"?

Muži, kteří ze zdravotních důvodů odmítali/odmítají nastoupit do vězení: Alexandr Novák (vlevo), Tomáš Pitr (nahoře) a Roman Vaškůj.

Odklad od prezidenta → osvobození?

Odklad nástupu do vězení, který udělil prezident Václav Klaus podnikateli a příteli Tomáše Pitra a zavražděného Františka Mrázka Tomáši Malinovi za velmi podivných okolností, prověřovala dokonce i policie. Bez výsledku. Malina byl odsouzen za zpronevěru, za stamilionový podvod s pohonnými hmotami dostal pět let, nástupu trestu se stejně jako Alexandr Novák vyhýbá s odvoláním na své zdravotní potíže. Vypadá to, že se Malina do vězení hned tak nedostane. Nejvyšší soud totiž zrušil rozsudek, kterým byl Malina poslán za mříže, a vrátil projednávání případu na Městský soud v Praze, který je rozsudkem Nejvyššího soudu vázán.

Tomáš Malina:

Vyhýbání se → útěk → dopadení → 2 roky vězení → propuštění

Tomáš Pitr

Vězení se dlouho vyhýbal i ústecký podnikatel a bývalý majitel Setuzy Tomáš Pitr. O shovívavost žádal kvůli údajně chatrnému zdraví. V médiích se hovořilo konkrétně o bolavých zádech. Lékařské zprávy, které předložil, však považoval soudce za směšné. Chyběla na nich razítka i název nemocnice, ve které měl být ošetřován. Vše skončilo tím, že Pitr uprchl do zahraničí. V roce 2010 byl dopaden, letos ho soud podmínečně propustil.

Tomáš Pitr

Vyhýbání se → útěk → dopadení → vězení

Roman Vaškůj

Zlínský podnikatel Roman Vaškůj celé dva roky oddaloval zahájení soudního procesu s odvoláním na zdravotní potíže. Souzený byl kvůli podvodům s palivy, kterými způsobil škodu tři čtvrtě miliardy korun. Když mu pak soud uložil trest 7,5 roku vězení, k výkonu trestu nenastoupil a vězení se vyhýbal. Byl na něj vydán i evropský zatykač, až ho nakonec policie zadržela ve Vídni. Nyní si už odpykává trest.

Roman Vaškůj:

Vyhýbání se → prezidentská milost

Vězení se se soudním požehnáním kvůli údajným psychickým problémům vyhýbala i bývalá policistka Radka Kadlecová, odsouzená za přijímání úplatku. Do cely se nakonec vůbec nedostala, neboť ji, opět za velmi podivných okolností, udělil milost prezident Václav Klaus. Týdeník Respekt tehdy přinesl kopii lékařské zprávy z hospitalizace na psychiatrii. V té lékař Martin Konečný píše: "Odsouzená za přijímání úplatků, které jí byly nabízeny v jejím zaměstnání cizinecké policie, sua sponte uvádí, že je pro ni již zakoupena milost u prezidenta republiky, na cílený dotaz potvrzuje, že úplatky přijali taky poradci prezidenta."

Radka Kadlecová:

Vyhýbání se → 1,5 roku vězení → prezidentská milost

Ludmila Brožová-Polednová opouští věznici.

Komunistickou prokurátorku Ludmilu Brožovou-Polednovou poslal soud za podíl na justiční vraždě Milady Horákové na šest let za mříže v září 2008. Osmaosmdesátiletá Brožová do vězení nenastoupila ze zdravotních důvodů a zažádala si o půlroční odklad. Ten ale od soudu nedostala a do plzeňské věznice nastoupila v březnu 2009. V prosinci 2010 pak udělil prezident Václav Klaus tehdy 89 leté Brožové milost. "To je dost. Souhlasím s panem prezidentem, že jsem tady neměla být," komentovala své propuštění Brožová-Polednová.

Ludmila Brožová-Polednová:

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!