Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kdo spolupracuje s KSČM, skončí, řeklo vedení ODS

Česko

PRAHA Vedení ODS si vyšláplo na svá oblastní sdružení, která se paktují s komunisty. Tři desítky místních organizací mají čas do konce února, aby spolupráci přerušily. Jinak přijdou o licenci, vzkázala výkonná rada strany.

„Jakákoliv spolupráce s komunisty je pro nás nepřijatelná. Ten problém se řešil řadu let, nyní už jsme dali sdružením poslední čas na nápravu,“ potvrzuje manažer ODS Jan Kočí.

Na seznamu hříšníků jsou podle zjištění LN převážně menší města a obce. Největší zastoupení má na černé listině Moravskoslezský (šest sdružení) a Středočeský kraj (pět). Naopak Praha a Plzeňský, Zlínský a Jihomoravský kraj od vedení strany žádné výtky neslyšely.

Zákaz spolupráce s komunisty platí v ODS od roku 2006. Na kongresu tehdy strana zakázala uzavírání koalic na libovolné úrovni. Vedení strany nyní ještě zpřísnilo kritéria. To se dosud vztahovalo na straníky. Na popud premiéra Petra Nečase však hrozba zrušení buňky platí i v takových případech, kdy se do vedení obce dostal za ODS nestraník a nyní spolupracuje s komunisty. Právě to považují někteří představitelé regionů za příliš přísné. „Svět není jednobarevný, někdy to nejde řešit jinak. Pokud má obec 200 obyvatel, možnosti koalic jsou omezené,“ myslí si Ivo Strejček, který ve výkonné radě zastupuje Vysočinu.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

Strejčkova slova potvrzuje třeba příklad Leštiny u Světlé na Havlíčkobrodsku. V obci se šesti stovkami obyvatel kandidovala jen tři uskupení: ODS, KSČM a nezávislí. A výsledek? Volby těsně ovládli komunisté, v jedenáctičlenném zastupitelstvu zasedlo šest komunistů a pět občanských demokratů včetně starosty Jaromíra Vadinského.

„Tu informaci jsem zatím neslyšel, mám ji jen od vás,“ řekl včera starosta. „Co budeme dělat, nyní nevím. Nicméně já i ostatní zastupitelé za ODS máme tak velký vliv, že v praxi s komunisty nespolupracujeme,“ uvažuje Vadinský. Výkonná rada hlasovala na pondělním jednání bez výjimky o všech případech, kde došlo ke spolupráci s komunisty. „Všichni ale dostali šanci, aby spolupráci ukončili,“ říká Zbyněk Stanjura, který zastupuje Moravskoslezský kraj.

Dodává, že hrozba asi nebude mít stoprocentní účinek. „Sice bych si to přál, ale spíše si myslím, že to skončí tak půl na půl. Tedy že zhruba tři sdružení v našem kraji skončí,“ myslí si Stanjura. Straníci ze zrušených buněk pak budou muset zažádat o licenci pro nové sdružení nebo se přeregistrovat do existující organizace.

Poznámku k tématu čtěte na straně 12

***

Třicet hříšných organizací ODS

JIHOČESKÝ: Bavorov, Protivín,

Trhové Sviny

KARLOVARSKÝ: Aš, Březová, Chodov

KRÁLOVÉHRADECKÝ:

Rychnov nad Kněžnou

LIBERECKÝ: Raspenava, Višňová

MORAVSKOSLEZSKÝ: Albrechtice,

Bartošovice, Lichnov, Paskov,

Petrovice u Karviné, Petřvald

OLOMOUCKÝ: Mohelnice, Norberčany

PARDUBICKÝ: Králíky, Nasavrky,

Ronov nad Doubravou

SEVEROČESKÝ: Divišov, Hořovičky,

Hřebčníky, Týnec nad Sázavou,

Zlonice

ÚSTECKÝ: Hrob, Klášterec nad Ohří

VYSOČINA: Leština u Světlé, Polná,

Bobrová

NE komunistům * Třem desítkám sdružení tak nyní kvůli paktu s KSČM hrozí odebrání licence. Ze známějších měst a obcí jsou mezi hříšníky třeba Aš, Králíky, Polná či Protivín.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!