Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Kdy se dozvíme, proč Benedikt XVI. rezignoval?

Možná, že papež utíká ze strachu před vlky, o čemž hovořil na začátku svého pontifikátu, interpretuje Michal Semín bezprecedentní abdikaci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Libor Halík

Papež sv. Pius X. r.1909 měl
Papež sv. Pius X. r.1909 měl vidění: „Papež opustí Řím a při útěku z Vatikánu bude muset překračovat mrtvá těla kněží!“ R.1914 spatřil papeže stejného jména, jaké bylo jeho, který klopýtal přes těla spolubratří a pak byl zabit. Spekuluji. Jeden papež bude zabit, tj. Josef Ratzinger = Benedikt XVI. (má stejné jméno Josef jako měl sv. Pius X. = Josef Sarto) a druhý papež František = Jorge Mario Bergoglio proto provede zasvěcení Ruska pod ochranu Neposkvrněné Panny Marie. K této spekulaci mě přivedl článek Michala Semína. Detaily a kontext na: http://cs.gloria.tv/?media=410336
0/0
30.3.2013 14:28
Foto

P37a59v87e90l 32M78i29c67h52a42l 9803265433

Církev je spíše hřiště, než ideologická sekta
Kdo vzdělán v sektě socialismu ovšem zhrzen a zklamán. Jistě má církev pravidla, směrnice, hranice, ..ale proces života už je dost volný. Kdo chce víc, může se zapojit do řehole, nebo se vrátit k judaismu. Ale ani ten už není, co býval, zkázou Chrámu zbylo jen rabínství, řád, struktura .. spíše v knihách. "Jaký si to uděláš, takový to máš", i v církvi. Máš jistě tradici, zkušenosti, doprovázení autorit, obřady, vzdělání, kulturu..je toho habaděj. Ale co s tím je dost na tobě samotném. Jistě byl pro prosté sepsán katechismus, návrh aktuálních  odpovědí na obvyklé dotazy. Jistě je právní kodex, ale už právní školy jsou různé. Jistě je systematika (dogmatika), ale jen jako vymezení, kam ještě a kde už ne. Co je odpad a co jen disciplina pro sociální život nezbytná. Řeší jen problémy, potíže, ne co k svačině.  Tak i morální a jiné systémy, které kvalifikují autority v církvi, aby byly kompetentní, ale absolutní řešení to ještě není, víc směrnice, nebo plot, aby nepřekročitelné nebylo překročeno. Stačí si otevřít klasické křesťanské texty, spíše příležitostné, nahodilé, lidové. Je ovšem i almara patrologie řecky i latinsky, kde více. A protože se ctí kontinuita, kde poutník kolísá, vrací se tam, kde ještě šel pevně. Převzata i židovská svatá písma, nejprve žalmy tedy písně, k nim apokalyptické tradice, Daniel, nově přečteni proroci. Bývá zklamán i studující teologie, více otázek, než odpovědí. Nechť si to najde hebrejsky, když nechápe překlad, kde není hebrejsky, nechť si udělá rekonstrukci do toho jazyka, i aramejština mu pomůže. A když to hebrejská tradice nezachovala, není to ani v komentářích Talmudu, třeba arabština? Český vlastenec zuří, proč mu stát nezařídí něco jednoduššího, něco jako je reklama v televizi, aby měl jasno. Ovšemže základní je celkem evidentní, ale kdo chce víc ba všechno, dostane zabrat. Naštěstí papežství jen služba, tu úkol matek a otců méně zbytný. Nejen počnou a matka porodí, ale i vychovají i papeže.Dobře, nebo lépe? To je na nich. Podobně učence i dohlížející či provázející duchovní. Tu si každý podle gusta může vybrat, kdo mu blízký, kde pro něj důvěra, kde bezpečí. Plošná služba je také fajn, ale jako všechno obecné má své limity. Mně osobně dali více protivníci, než sympatizanté, odlišnosti si vážím, ale jak píšu víše, čtl jsem i toho Daniela, neb nejsem junior ani žena a tak mne prorok nemůže tolik vyděsit, naopak, je mi útěchyplný.
0/0
1.3.2013 22:12
Foto

P12a84v14e60l 66M36i44c26h25a17l 9433365253

Osobnost emeritního pontifika není tajemství
Desetiletí psal často i v souborných dílech, desetiletí přednášel, kdokoliv mohl mu klást dotazy a obdržet odpověď.  Po šoku z konce války dbal o konsistenci, oběti války na prohrávající straně lze také donedávna osobně poznat. Bezmocné stáří, bez cestování, bez vyčerpávajících  odpovědí, bez zodpovědnosti... k němu prostě nepatří. Tak zdravě resignoval i náš poslední korunovaný král a císař Ferdáček, jak se ukázalo, velmi moudře.Hranice věrnosti a chamtivosti je tekutá, škoda, že Franci to už nezvládl.
0/0
1.3.2013 19:56
Foto

Ctirad Bednář

Zajímavý článek,
děkuji.
0/0
28.2.2013 23:34
Foto

Hector

Vcelku dobry clanek,
ktery vsak hresi tim, ze autor nic nevi o Vatikanu a jeho zahradach ani nezna posledni papezovy proslovy. Proc papez rezignoval je v hlavnich rysech znamo, Vatikan jiste nebude vytrubovat podrobnosti, ostatne ani to neni treba. 
0/0
28.2.2013 18:10
Foto

V. Danda

Vynikající článek !!!
Michal Semín nasal jako vždy brilantní článek. Zatím jsem na dané téma nečetl v našich médiích nic, co by sneslo srovnání. Bravo!!!
0/0
28.2.2013 10:10
Foto

Kedu

katolický investigativec
Je milé sledovat katolíka, který se nebojí klást otázky a pokoušet se na ně hledat odpovědi. Jen tak dále!
0/0
28.2.2013 7:29