Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Kdyby přišli Číňané, tak si nechají zešikmit oči, kritizoval Zeman dříve podlézavost

USA

  11:55
Přílišná podlézavost Číně. Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga režírovaná Milošem Zemanem přinesla vedle miliardových příslibů i pachuť přílišné servilnosti vůči mocné totalitní zemi. Český prezident se přitom v minulosti vůči politické podlézavosti dosti jednoznačně vymezoval. A jako příklad si vybral právě Čínu.

Miloš Zeman se v rozhovoru LN v roce 1996 trefoval do konkurentů... a Číňanů. foto: ŠimonLidovky.cz

Píše se rok 1996 a Miloš Zeman, tehdy šéf opoziční sociální demokracie v rozhovoru pro Lidové noviny říká: „Základní motivací pro pobyt v politice je zabránit v úspěchu těm, kteří, kdyby k nám dnes přišli Číňané, si zítra nechají zešikmit oči na praktické chirurgii, pozítří se nechají infikovat žloutenkou, aby měli tu správnou barvu pleti, a popozítří začnou psát do svých kádrových dotazníků, že již od dětství milovali rýži.“

Státní večeře pro sto padesát vyvolených. Zeman kouřil i nad biftekem

Poněkud jinak přemýšlející Zeman, jemuž kritici právě úslužnost vůči autoritativním vládcům vyčítají, si ale už v říjnu 2014 chystal pozice pro vrchol prezidentské funkce: „Tak nejdříve, pane redaktore, musíme říct nĭ hăo (čínsky dobrý den),“ řekl Zeman v rozhovoru pro čínskou televizi.

„Takže nebudeme poučovat jiné, jak mají vést tržní ekonomiku ani rozhodovat o lidských právech atd. Naopak, my se musíme, jak můžeme, od ostatních států učit. Já jsem přijel do Číny, abych se od Číny učil, jak zvýšit hospodářský růst, jak stabilizovat společenský řád. A co se týče jiných sfér, pokud i my můžeme s něčím pomoci, například s českým nejoblíbenějším animovaným filmem, s Krtečkem, znáte?“ podotkl také před rokem a půl Zeman.

Rozhovor Miloše Zemana pro LN z roku 1996.

Klanět se diktátorovi

A ještě úslužněji čínského prezidenta, kterého označoval za přítele, opečovával v Praze. „Každé krásné setkání musí jednou skončit,“ prohlásil ve středu Zeman a se Si Ťin-Pchingem si připil sklenicí piva. Těsně před příjezdem čínské delegace do Česka vzbudil Zeman rozruch poznámkou - opět pro čínskou televizi -, že „předchozí vlády byly v područí USA a EU a že teprve nyní je ČR nezávislá země“.

Ilustrace: Si Ťin-pching a Miloš Zeman při společné večeři.
Si Ťin-pching a Miloš Zeman.

Do Zemana se za jeho výroky a vystupování obul bývalý šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Ten kritizoval prezidenta i za to, že čínskou hlavu státu přijal na zámku v Lánech. „Netušil jsem, že pětadvacet let po slavném listopadu se tady budeme klanět diktátorovi,“ prohlásil. „Je to nedůstojné naší republiky, nedůstojné Hradu, a to že byl pozván diktátor do Lán, kde pobýval Masaryk a Havel, to je opravdu ostudné divadlo,“ řekl Schwarzenberg.

Vyčítat Zemanovi proměnu názorů by ale bylo zbytečné. „Jenom idiot nemění své názory,“ zní jeho oblíbený bonmot.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...