Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Kdyby si zlomil nohu, tak za pátrání horské služby neplatí

Česko

  18:32
PRAHA - Našli vás zdravého, zaplaťte si 300 tisíc za zásah horské služby sám. To si vyslechl od své pojišťovny Alan Grätzbach, který podle slovenských záchranářů minulý týden strhl v Nízkých Tatrách lavinu.

Výlet do Tater ho přijde draho. Alan Grätzbach bude náklady na záchrannou akci, kterou kvůli němu Slováci spustili, hradit sám. Pojišťovna mu je neproplatí, protože se při dvousetmetrovém pádu nezranil. foto: Reprofoto

Na otázku, jestli by pomohlo, kdyby si alespoň zlomil nohu, odpověděla pojišťovna turistovi, že pravděpodobně ano. Grätzbach se vypravil s několika přáteli do Nízkých Tater na túru. Po cestě se zhoršilo počasí, hledali proto se svým bratrem v batohu kukly na hlavu. Zbytek výpravy se jim mezitím ztratil.

Fakturu mu pojišťovna neproplatí

„Šli jsme tedy dál sami, já šlápl do díry a strhl sněhový převis, ne lavinu, jak tvrdí záchranáři. Sjel jsem asi 200 metrů dolů a čekal na pomoc,“ vypráví Grätzbach.

ČTĚTE VÍCE:

Za to, že ho šest hodin hledalo asi 50 záchranářů, lavinoví psi a téměř hodinu ze vzduchu vrtulník, má Grätzbach zaplatit 12 tisíc eur (téměř 300 tisíc korun – pozn. red.). Pojišťovna má totiž jasno v tom, že nešlo o záchrannou akci, při které šlo o život člověka, ale o pátrání po zbloudilém turistovi. Fakturu od slovenské horské služby mu proto neproplatí.

ČTĚTE TAKÉ:

Nadstandardní pojistka nemusí znamenat nic „Pánovi by se opravdu musel stát úraz, který by vyžadoval chirurgický zákrok nebo alespoň lékařské vyšetření,“ sdělila LN pracovnice Generali Pojišťovny, u které je Grätzbach pojištěný na všechny události, které byly v nabídce. Jeho případ ale ukazuje, že zřídit si nadstandardní pojistku ještě není záruka úspěchu.

Právníci, které LN oslovily, ovšem tvrzení pojišťovny napadají s tím, že turista si pomoc nezavolal sám. „Tímto způsobem bych se bránil. Z jeho popudu záchranáři nevyjeli,“ řekl LN advokát Pavel Malý.

Soud se ale pak podle něho může začít ptát, jestli turista opravdu lavinu neutrhl. „To ráno jsme horské službě volali. Řekli nám, že v případě hřebenových túr laviny nehrozí,“ vysvětluje Grätzbach.

Horská služba na Slovensku zpoplatnila veškeré zásahy v roce 2006. Řada Čechů už proto podobnou fakturu jako Alan Grätzbach dostala. Tomu, že je potřeba uzavřít před odjezdem cestovní pojištění, se už dnes většina lidí nediví. Je ale dobré zjistit si dopředu, jestli zahrnuje i pátrací akce. Některé pojišťovny s nimi, jak ukázal případ českého turisty, nepočítají.

„Zavání to tím, že to dělají schválně, aby nemusely nic proplácet. Je to zajímavý podnět pro Českou obchodní inspekci,“ myslí si Ondřej Dostál z Platformy zdravotních pojištěnců.

Některé pojišťovny pátrání proplatí

* LN oslovily několik komerčních pojišťoven s dotazem, co jejich cestovní pojištění zahrnuje.

Některé z nich, jako například Generali Pojišťovna nebo Metlife Amcico, svým klientům v rámci cestovního pojištění pátrací akce horských služeb neproplácejí. Pojištěnce by záchranáři museli dopravit na lékařské ošetření.

* Pojišťovny Uniqa nebo Česká pojišťovna tuto službu nabízejí, a to až do výše 500 tisíc korun. Tato částka pokryje pozemní pátrací akce, ale i záchranářský vrtulník, který je největší položkou na faktuře horské služby.

* Slovenská horská služba zpoplatnila zásahy v červenci 2006. Během loňské zimy zasáhla v 1258 případech. Nejvíce zraněných bylo Slováků, Češi byli třetí.

Autor: